• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos gyventojai baiminasi paukščių gripo ir uoliai pranešinėja Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) apie rastus kritusius paukščius. Vien per praėjusią savaitę pareigūnai gavo 18 tokių pranešimų. Kol kas nė vienu atveju paukščių gripą sukeliantis virusas rastas nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

Naujausias pranešimas VMVT pasiekė pirmadienį. Pasvalio gyventojai informavo apie Lėvens upėje rastą negyvą antį. Paukštis buvo nuvežtas į Nacionalinės veterinarijos laboratoriją (NVL) Vilniuje, kur bus ištirta, ar jis nėra užsikrėtęs visą Europą išgąsdinusia liga.

REKLAMA

Per savaitę – 18 iškvietimų

Praėjusią savaitę Lietuvos veterinarus pasiekė iš viso 15 pranešimų apie kritusius laukinius paukščius – antis, žąsis, balandžius. NVL taip pat ištyrė 3 nugaišusias vištas. Visi 18 tyrimų dėl paukščių gripo buvo neigiami.

„Omni.lt“ kalbinti VMVT specialistai teigė, kad toks gyventojų aktyvumas džiugina. Tai reiškia, kad gyventojai seka naujienas ir žino apie paukščių gripo pavojų.

REKLAMA
REKLAMA

VMVT Gyvūnų sveikatingumo skyriaus vedėjo Vaidoto Kiudulo teigimu, pareigūnai labai rimtai vertina kiekvieną iš gyventojų gautą pranešimą. Į įvykio vietą vyksta VMVT inspektorius, kuris paima paukštį į specialų konteinerį ir dezinfekuoja radimvietę.

Pasak V. Kiudulo, jeigu paukštis aptinkamas vandens telkinyje, į pagalbą tenka kviestis ugniagesius. Į įvykio vietą atvykę Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai valtimi pasiekia negyvą paukštį ir perduoda jį VMVT inspektoriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priklausomai nuo to, kur aptinkamas negyvas paukštis, vienas toks iškvietimas valstybei kainuoja nuo 200 iki 500 litų.

Gyventojai raginami būti atsargūs

Specialistai ragina gyventojus, radusius negyvų laukinių paukščių, nedelsiant pranešti apie tai VMVT arba teritoriniams jos skyriams. Apie tokius atvejus galima informuoti ir nemokamu telefonu 8 800 40403.

REKLAMA

Kaip „Omni.lt“ aiškino V. Kiudulas, kritusį paukštį radęs asmuo turi jo neliesti ir perspėti kaimynus, kad šie neitų į galimai užkrėstą vietą.

Pareigūnas pabrėžė, kad vaikščioti toje vietoje nereikėtų net po to, kai paukštį išsiveža VMVT inspektoriai. „Nepatartina eiti į dezinfekuotą vietą, nes negalime būti tikri, kad pavyko dezinfekuoti visą teritoriją, kur tas paukštis vaikščiojo dar būdamas gyvas“, - sakė V. Kiudulas.

REKLAMA

Lietuvoje jau ištirti beveik 400 mėginiai

Į NVL atgabentą paukštį specialistai ištiria per maždaug 24 valandas. Jei įtarimai dėl paukščių gripo pasitvirtintų, Lietuvos specialistų paimti mėginiai būtų siunčiami į Didžiąją Britaniją papildomai tirti, tai užtruktų dar apie 48 valandas.

Kaip teigiama NVL pirmadienį išplatintame pranešime spaudai, paukščių gripo tyrimai atliekami nuolat, ne tik pagal gyventojų iškvietimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ventės rage veikia migruojančių paukščių veterinarinio stebėjimo postas, kuriame imami praskrendančių paukščių kraujo mėginiai tyrimui, taip pat tiriami nugaišusių laukinių ir naminių paukščių mėginiai.

Iki šios dienos NVL ištyrė jau 395 mėginius dėl paukščių gripo (107 laukinių ir 288 naminių paukščių). Paukščių gripą sukeliantis virusas, laimei, nepatiktas nė karto.

REKLAMA

Paukščių gripas iš Azijos atkeliavo į Europą

Mirtinas paukščių gripo virusas H5N1 pirmą kartą užfiksuotas Honkonge 1997 metais. Tada nugaišo ar sunaikinta 1,5 mln. paukščių, susirgo 18 žmonių, šeši iš jų mirė.

Po šešerių metų virusas pasirodė Pietų Korėjoje, o pastaruoju metu išplito į Kiniją, Vietnamą, Tailandą, Laosą, Indoneziją, Rusiją, Rumuniją, Turkiją ir Graikiją.

REKLAMA

Nors Europos Komisija ėmėsi priemonių stabdyti viruso plitimą, praėjusią savaitę paukščių gripo atvejai užfiksuoti ir Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje bei Kroatijoje.

Būgštaujama, kad paukščių gripas gali mutuoti į formą, kurią galės platinti žmonės. Tikėtina, kad tokiu atveju kils pasaulinė epidemija, dėl kurios mirtų milijonai žmonių.

Povilas Žielys ([email protected])

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų