Pasaulio ekonomikai vis labiau atsiliepia karas Irake. Daugybė kovo mėnesio statistinių ataskaitų, išplatintų Japonijoje, Europoje ir JAV, liudija, kad ekonomika bergždžiai bando išlaikyti augimą.
“Reuters” sudaromas Europos pramonės pirkimų indeksas kovą krito jau šeštą kartą per pastaruosius septynis mėnesius, o tai, analitikų nuomone, jau leidžia prognozuoti, kad euro zonai gali tekti susidurti su pramonės nuosmukiu. Kovą šis rodiklis smuko nuo 50,1 iki 48,4 punkto. Jei indeksas viršija 50 punktų žymą, pramonės sektorius auga, tačiau jei indeksas smunka žemiau šios ribos, sektorius pradeda smukti.
Japonijos centrinio banko skelbiamas pasitikėjimo indeksas, kuris sudaromas šalies įmonių vadovų apklausos duomenimis, taip pat susilpnėjo - nuo -9 punktų vasarį iki -10 punktų kovą. Indeksui esant žemiau nulio, tarp įmonių vadovų vertinimų vyravo pesimistinės nuotaikos ir prognozės. Japonijos ekonomika neišsivaduoja iš nuosmukio gniaužtų jau visą dešimtmetį, o bankinį sektorių slegia milžiniškos beviltiškos skolos, nedarbas jau pašoko iki rekordinio lygmens. Paprastai analitikai apklausai kovą skiria itin daug dėmesio, nes jos rezultatai padeda įvertinti įmonių vadovų lūkesčius naujiesiems balandžio 1 dieną prasidedantiems finansiniams metams.
Karas Irake ir besitęsiantys atleidimai mažina paklausą, o gyventojų išlaidos sudaro pusę Europos ir Japonijos bendrojo vidaus produkto. Mažėjant išlaidoms, mažėja ir pramonei pateiktų užsakymų skaičius, todėl, kaip aiškina finansinių naujienų agentūra "Bloomberg", greito ūkio atsigavimo analitikai nesitiki.
ELTA