• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pabandyk užminti ant stručio kiaušinio

Važiuodamas pro Briedžių gyvenvietėje (Šakių r.) įsikūrusios Aldonos Markevičienės ir jos vyro Sigito namus, vos ne kiekvienas vairuotojas pristabdo automobilį, o praeiviai sulėtina žingsnius. Dėmesį patraukia dideliame aptvare iškilmingai vaikštantys didžiuliai paukščiai - stručiai. Šeimininkė dėl tokio pašaliečių dėmesio visai nepyksta - dažniau nusistebi, jei žmonės praeina abejingi, net nestabtelėję ir nežvilgtelėję į jos augintinius... Šiaip šiais laikais stebėtis stručiais jau nebūtina. Aišku, jų nėra tiek daug kaip Afrikoje, bet vos ne pusšimtis fermerių augina Afrikos juoduosius stručius, kurie labiausiai prisitaikę gyventi nelaisvėje. Kad stručiai Lietuvoje - ne naujiena, rodo ir tai, kad apie juos lietuvaičiai jau ir anekdotus kuria. Štai vienas jų. Per biologijos pamoką mokytoja pasakoja: "Stručiai deda kiaušinius, bėgioja greičiau negu arkliai, o esant pavojui, kiša galvą į smėlį". Taip pasakodama mokytoja pastebi, kad Petriukas jos neklauso. Šis, aišku, nesutinka su mokytojos pastaba. Tada pedagogė prašo pakartoti, ką ji pasakojo. Petriukas: "Stručiai užsikasa į smėlį iki kiaušinių, o jei ant jų netyčia užminsi, tai ir ant arklio sėdėdamas nepabėgsi". Nežinau, ar ponia Aldona žino šį anekdotą, bet ji visai rimtai pasakojo, jog šie egzotiški paukščiai jos namuose atsirado prieš porą metų. Vieną dieną vyras Sigitas garsiai perskaitė žinutę, jog Lietuvoje jau pradėti auginti stručiai. Visi namiškiai šiuos žodžius praleido pro ausis, o Aldona - ne... Kai viena pirkėja, atėjusi į verslininkės parduotuvę, pasiguodė atlikusi labai sunkų darbą - parašiusi verslo projektą, Aldona sukluso. Ji išsiaiškino, jog pateikusiesiems verslo projektus Šakių verslo centras skiria beprocentines paskolas (apie 10 000 litų). Iki tokio projekto pateikimo termino pabaigos buvo likusi vos viena diena, tačiau tai neužgesino staiga įsiplieskusio Aldonos entuziazmo. Moteris kartu su vyru per naktį sugebėjo parašyti verslo planą (jo tema - Stručių fermos įkūrimas) ir už tai jiems buvo pažadėta paskola. Tiesa, pinigų teko laukti labai ilgai ir būsimieji stručių augintojai gavo per pus mažiau nei tikėjosi...

REKLAMA
REKLAMA

Taigi lygiai prieš dvejus metus Markevičiai parsivežė stručių šeimą - patiną ir dvi pateles (beje, jei patinas ypatingai geras, su juo gali gyventi net trys patelės, žodžiu, kaip koks musulmonas)... Kadangi viena patelė buvo "brokuota", šeimynėlę pavyko nusipirkti vos už... 11 000 litų - paprastai už tokią stručių šeimą tenka pakloti apie 24 000 litų. Deja, ūkininkavimo pradžia nebuvo sėkminga. Pernykštę vasarą nepavyko išperinti nė vieno egzotiškojo paukščio palikuonio (kiaušinius tekdavo vežti peryklon net į Alytų, todėl greičiausiai ši ilgoka kelionė taip pat turėjo įtakos, o gal ir paukščiai dėl pakeistos gyvenamosios vietos patyrė tam tikrą stresą ir kiaušiniai nesirito...). O kiaušinius dėjo tik viena patelė. Iš nusipirktų keturių mažylių išgyveno tiktai vienas. Kitas augintinis išsisuko koją, todėl jam teko kirsti galvą. Nors buvo gaila su maždaug 80 kilogramų svėrusiu stručiuku skirtis, tačiau iki šiol Markevičiai strutiena gali pavaišinti pačius brangiausius savo svečius. Paprastai mėsai tinkamiausia 10-12 mėnesių stručiai. Suaugę jie sveria iki 150 kilogramų, tačiau grynos mėsos iš tokio paukščio lieka tiktai trečdalis svorio. Vienas kilogramas strutienos kainuoja net 50 litų. Ši delikatesinė mėsa labai tamsi, ryškios raudonos spalvos ir gana saldaus skonio. Dėl to šviežią skerdieną ruošti maistui nepatartina - pirmiausia reikia užšaldyti (tuomet saldokas skonis žymiai sumažėja). Kepsniui strutiena marinuojama mažiausiai dvi paras. Ruošdamos delikatesinį patiekalą šeimininkės turėtų nepagailėti rūgštesnio marinato bei įvairių prieskonių... Svarbiausia, kad strutieną valgyti sveika, nes ji neturi cholesterolio. Taukus, panašiai kaip bebro, galima naudoti įvairioms žaizdoms gydyti.

REKLAMA

Stručių patelės kiaušinius deda kas antrą dieną. Kiaušiniai kaip rutuliai - vienas "atstoja" maždaug 30 vištų kiaušinių ir sveria apie pusantro kilogramo. Taigi iš vieno kiaušinio iškepus omletą, galima pavaišinti ne mažiau kaip 10-15 žmonių... Be to, kiaušinio kevalas labai stiprus - jis gali atlaikyti net 90 kilogramų sveriantį žmogų. Tad pabandyk tokį kiaušinį sudaužyti! Be plaktuko nepavyks. O geriausia perpjauti pjūklu. Galima valgyti ir išsivirus - tik pabos laukti, nes reikia virti apie 45 minutes. Kiaušinio lukštas lyg porcelianas ir naudojamas taurių gamyboje. Menininkai išpuošia stručio kiaušinius, ir šie tampa gražiais margučiais. Velykiniam stalui užtektų ir vieno tokio kiaušinio... Panaudoti galima ir plunksnas - pasigaminti, pavyzdžiui, vėduoklę arba pasipuošti suknelę. Iš stručio plunksnų vėduokles gamino net faraonams ir karaliams.

REKLAMA
REKLAMA

Ponia Aldona pripažino, jog šie paukščiai didelės priežiūros nereikalauja - porąkart per dieną palesinami daržovėmis (jiems ypač patinka salotų lapai, morkos, kopūstai ir t. t.), o didžiausias delikatesas - svogūnų laiškai. Maisto stručiai nesmulkina - tik prisiryja kartu ir smulkių akmenukų, kurie ir padeda virškinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo stručio galima ir nukentėti. Patinai poravimosi metu ne tik šoka įmantrius vestuvinius šokius, bet ir gina teritoriją kojomis. Spyris būna ypatingai stiprus, tad prie šių gigantų geriau prieiti iš šono. O štai mokytojos pasakojimą anekdote, kad išgąsdinti stručiai slepia galvą smėlyje, praktikai paneigia. Išsigandęs strutis bėga net iki 80 kilometrų per valandą. Ir pagauk, kad gudrus.

Šiųmetė vasara poniai Aldonai ir jos šeimos nariams žymiai sėkmingesnė - be dideliame aptvare išdidžiai vaikštančių penkių suaugusių stručių, kitame garde gagena (na, gal ne visai gagena, nes stručiai - ne žąsys) kelios dešimtys jauniklių. Pasirodo, vienas stručiukas kainuoja net 800 litų... Ir gyvena jie net iki 80 metų... Į šių egzotiškų paukščių verslą įsitraukusi moteris tikino negalinti jo atsisakyti, nors kol kas iš jo neturi jokios naudos. Na, nebent pardavus visus jauniklius išlaidos atsipirktų, tačiau juk tai - didelės veiklos ir rimtų verslo planų pradžia...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų