Penktadaliui sveikų žmonių odoje, gleivinėse (taip pat burnos) randami kandidos genties grybeliai. Jie yra tik sąlygiškai patogeniniai, t.y. tik tam tikromis sąlygomis sukelia uždegimų procesą.
Sumažėjus organizmo atsparumui dėl lėtinių susirgimų (pvz., cukrinio diabeto), organų persodinimo, badavimo, dėl gydymo plataus veikimo spektro antibiotikais, hormonais, vaistais nuo vėžio pradeda reikštis grybelis, sukeldamas pakitimus gleivinėse, odoje bei vidaus organuose.
Ligonių burnos gleivinė būna paraudusi, joje matyti baltas, lengvai nusivalantis apnašas.
Pasireiškus grybelinei infekcijai ligonį būtina gydyti. Gydoma vaistais nuo grybelio. Kartu šalinamos grybelio išvešėjimą nulemiančios priežastys, nes vien tik vaistais nuo grybelio ligonį išgydyti sunku ir užbaigus gydymą vaistais grybelis vėl gali atsinaujinti.
Nevisavertė mityba, vitaminų trūkumas, didelis lengvai asimiliuojamų (cukraus ir pan.) angliavandenių vartojimas yra vienas iš veiksnių, skatinančių grybelio vešėjimą. Rūgšti terpė grybelio augimą slopina, o grybelis gerai auga gliukozėje, pieno cukruje. Svarbu pakankamai su maistu gauti baltymų, vitaminų, apriboti saldumynus, papildomai valgyti rūgščių pieno produktų, ypač su gyvomis bakterijomis.
Gyd. Renata Žemaitienė
“Omni Laiko” skaitytojams: el. paštu galite pateikti klausimus gydytojui. Gydytojo el. pašto adresas: [email protected]; atsakymai skelbiami “Omni Laike”.