Dvylikapirštės žarnos opa, arba opaligė - tai lėtinė pasikartojanti skrandžio ar dvylikapirštės žarnos liga, pasireiškianti gleivinės išopėjimu. Daugiau kaip 95 proc. dvylikapirštės žarnos opaligės atvejų sukelia bakterija Helicobacter pylori. Taip pat svarbūs ir kiti gleivinę žalojantys veiksniai: nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tulžies rūgštys, rūkymas, alkoholis, stresas.
Dėl šio susirgimo ligonis skundžiasi skausmais duobutėje, silpnumu, pykinimu, vėmimu. Kartais opos būna be simptomų ir nustatomos tik tuomet, kai komplikuojasi. Negydoma opaligė gali komplikuotis opos prakiurimu (20 proc. atvejų), kraujavimu (5 proc.), opos supiktybėjimu (3 proc.). Visos opaligės komplikacijos yra pavojingos žmogaus gyvybei.
Opaligė gydoma kompleksiškai - vaistais ir nemedikamentinėmis priemonėmis. Medikamentinio Helicobacter pylori sukeltos opaligės gydymo pagrindą sudaro dviejų (kartais net ir trijų) antibiotikų ir skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų derinys. Antibiotikais gydoma 7 dienas. Jei yra skrandžio opa, užbaigus gydymą antibiotikais, dar 3-6 savaites rekomenduojama vartoti skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus. Sergant dvylikapirštės žarnos opalige šis papildomas gydymas nebūtinas.
Nemedikamentinės priemonės - tai žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio) atsisakymas, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vengimas, stresų šalinimas. Įrodyta, kad įvairios specialios dietos nėra susijusios su opos atsiradimu ir gijimu, todėl patariama nevalgyti maisto, kuris sukelia opos simptomus (pykinimą, skausmą ir pan.). Siūloma valgyti dažnai ir po nedaug, nevalgyti vėlai vakare, gerai kramtyti, gydyti dantis.
Jei Helicobacter pylori išnaikinama, opaligė paprastai nesikartoja, žmogus pasveiksta. Jei nepavyksta sunaikinti bakterijų, liga linkusi kartotis.
Gyd. Renata Žemaitienė
“Omni Laiko” skaitytojams: el. paštu galite pateikti klausimus gydytojui. Gydytojo el. pašto adresas: [email protected]; atsakymai skelbiami “Omni Laike”.