Remigijus RAINYS
Vis dažniau nepilnamečių reikalais besirūpinantiems teisėsaugos pareigūnams tenka susidurti su nusikalsti linkusiomis paauglėmis. Pernai Kaune teisėsaugininkai užbaigė 322 nepilnamečių padarytų nusikaltimų ikiteisminius tyrimus. Tarp nusikaltusiųjų ir 28 mergaitės. Beveik 60 procentų šių nusikalstamų veikų - turtiniai nusikaltimai. Atrodo, jog nepilnametės sparčiai vejasi priešingos lyties atstovus, nenusileisdamos jiems pagal įvykdomų nusikaltimų sunkumą, o dažnai net pranokdamos vaikinus savo žiaurumu. Pastebėta, jog mergaitės agresyviau reaguoja į savo bendramokslių apkalbas, o keršydamos prasimano pačius rafinuočiausius būdus. Beje, dažnai jos neapsiriboja vienkartinėmis akcijomis, o savo "įžeidėjas" terorizuoja nuolat. Todėl muštynės už mokyklos kampo ar klasiokių daiktų vagystės bei gadinimai jau nebestebina pedagogų. Gaila, jog dalis mokytojų stengiasi tokių incidentų "nepastebėti", neva saugodami klasės ar mokyklos prestižą. Toks pedagogų elgesys leidžia ir taip jau mūsų įstatymų popinamas nepilnametes teisės pažeidėjas pasijusti visiškai nebaudžiamomis ir elgtis dar įžūliau.
Nepaaiškinamas kerštas
Neseniai vienoje Kauno aukštesniojoje mokykloje besimokančios bendraamžės, pasijutusios apkalbėtos savo draugės, iš pastarosios kambario pavogė ir į šiukšlių konteinerį išmetė jos daiktus. Nenaudėlėms bausmė pasirodė per maža. Sugrįžusios atgal jos savo aukos rūbus ir vadovėlius sulaistė aliejumi bei rašalu, sukarpė skėčius ir sąsiuvinius. Visos šios šešiolikametės augo normaliose, pasiturinčiose šeimose, tad jų keršto protrūkis sunkiai paaiškinamas. Jaunesnės, dažniausiai 10 - 12 metų, įkliūva vagiliaudamos prekybos centruose. Paprastai jos susigundo saldumynais, papuošalais ar net cigaretėmis. Pasitaiko, kad vagystės tampa savotišku hobiu, nes pavogtais daiktais jos nesinaudoja. Viena kleptomanija serganti dešimtmetė, ilgą laiką iš savo klasės draugų vogusi trintukus, tušinukus ar smulkias pinigų sumas, sugebėjo į šią "pramogą" įtraukti ir dvi savo klasės drauges. Mergaitės tiesiog varžėsi, kuri sukaups daugiau pavogtų daiktų. Kleptomanei prireikė psichologo pagalbos, o jos bendrininkės "pagijo" nuo vaiko teisių gynėjų pokalbio ir vis dar ganėtinai veiksmingo tėvų dirželio. Nepilnamečiai iki keturiolikos metų iš viso negali būti traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Už jų darbelius atsako tėvai, kuriems skiriamos administracinės baudos. Bet neretai šios baudos telieka "popierinėmis akcijomis", nes tėvai neturi oficialaus darbo ir jų nemoka. Kažin ar savo funkcijas atlieka ir specialieji vaikų globos namai, nes į juos siunčiamos nepilnametės, rimtai nusižengusios mažiausiai tris kartus. O iki tol jos suspėja praeiti kone pilną "gatvės gyvenimo mokyklos kursą", kurį, deja, dažnai pratęsia ir tuose pačiuose globos namuose.
Merginos vogė ir plėšikavo
Dažniausiai paauglės, pasirinkusios gerokai už save jaunesnes ir silpnesnes aukas, atimdavo iš jų mobiliuosius telefonus ar joms patikusius daiktus. Į vieną Žaliakalnyje nuomojamą butą linksmam vakarėliui pasikvietęs mažai pažįstamą šešiolikametę Sandrą (šis ir visi kiti šiame rašinyje minimų nepilnamečių vardai pakeisti) studentas iš užsienio neteko ne tik savo mobiliojo telefono ir kreditinės kortelės, bet tik medikų dėka pats išliko gyvas. Viešnia, nutaikiusi momentą, šeimininkui į alų įpylė klofelino. Iki šiol tik iš nuogirdų žinojusi apie šį pavojingą vaistą jaunoji nenaudėlė sutaisė per stiprų "kokteilį". Jo gurkštelėjęs, studentas vos neiškeliavo amžinybėn. Kitam jaunam kauniečiui sunkiu kūno sužalojimu pasibaigė buvusios kaimynės Vaidos (17 m.) vizitas. Jaunuoliai besišnekučiuodami susipyko, ir Vaida dūrė savo oponentui peiliu. Ašmenys praslydo visai netoli vaikino širdies. Šis paplūdo kraujais. Tačiau nepilnametė nė nemanė nukentėjėliui teikti pagalbą, bet, pasisavinusi jo mobilųjį telefoną, pasišalino. Beje, mobilieji telefonai pastaruoju metu tampa bene labiausiai geidžiamu jaunųjų plėšikių grobiu. Pernai kelios septyniolikametės, kurių viena buvo apsvaigusi nuo narkotinių medžiagų, užpuolė ir atėmė mobiliuosius telefonus iš gerokai už save jaunesnių merginų pačioje Kauno širdyje - Laisvės alėjoje. Dainavos policijos komisariato pareigūnai tebeieško dar vienos plėšikės, kuri pavakary sustabdė ir apiplėšė namo skubėjusią keturiolikametę. Nusikaltėlė pasitenkino 40 litų ir "Tele 2" mobiliojo ryšio papildymo kortele.
"Gastroliantės"
Neseniai Kaune sulaikytos trys bėglės iš sostinės specialiųjų vaikų auklėjimo ir globos namų, kurios, kaip įtariama, apiplėšė bene dešimt savo bendraamžių. Dar vienos jų bendrininkės iš Jūrės (Prienų rajonas) tebeieškoma. Dvi savaites valkataujanti ketveriukė Jūrėje svečiavosi pas vienos draugės tėvą. Vyriškiui, matyt, nelabai terūpėjo, nei kodėl jo atžala, už prasižengimus izoliuota nuo visuomenės, parvyko netikėtų "atostogų", nei kur ji su savo bičiulėmis išvyko. Vieną popietę, susistabdžiusios pravažiuojantį automobilį, merginos paprašė vairuotojo pametėti jas iki Kauno. Ryškiais rūbais apsirėdžiusios nepilnametės išlipo Vaidoto gatvėje. Netrukus penkiasdešimtmetis vairuotojas pastebėjo, kad iš automobilio dėtuvėje buvusio aplanko pakeleivės ištraukė jo pasą ir "Statoil" degalinių tinklo kortelę. Nukentėjėlis nuskubėjo į policiją ir drauge su pareigūnais išvažiavo pasidairyti po miestą. Vyriškis buvo gerai įsidėmėjęs ketveriukės bruožus, o ypač ryškiai raudonus vienos nepilnametės plaukus. Merginos buvo netrukus pastebėtos, tačiau sulaikant atvykėlė iš Jūrės sugebėjo pasprukti. Pas sulaikytąsias rastas vairuotojo pasas ir "Statoil" kortelė. Merginos prisipažino, kad Kaune jos įvykdė dar kelis įžūlius plėšimus. Tikrinant jų parodymus, nustatytos penkios nepilnametės nukentėjėlės. Paaiškėjo, kad ketveriukė sausio pabaigoje Šiaurės prospekto troleibusų ir autobusų stotelėje užpuolė vienuolikametę ir atėmė iš jos mobiliojo ryšio telefoną. Dar po kelių dienų, grasindamos susidoroti su A. Mackevičiaus gatvėje sutikta keturiolikamete, atėmė iš jos striukę bei 20 litų. Viena iš užpuolikių striukę vilkėjo sulaikymo dieną. Įžūlios plėšikės viduryje baltos dienos Kauno senamiestyje, Benediktinų gatvėje, užpuolė keturiolikametę bei septyniolikametę, atėmė iš jų mobilųjį telefoną, septynis litus, batus ir du vienos merginos žiedus. Dar dvi septyniolikametes bėglės užpuolė Tvirtovės alėjoje. Po šio išpuolio plėšikės praturtėjo net trimis mobiliaisiais telefonais, parfumerija, apyranke ir dujų balionėliu. Balionėlį jos išbandė jau kitą dieną, kai Vydūno alėjoje iš šešiolikametės atėmė dar vieną mobilųjį telefoną. Įtariamosios prisipažino, jog įvykdė dar daugiau plėšimų, tačiau, matyt, ne visos jų aukos kreipėsi į policiją. Nustatyta, kad šią nusikalstamą grupę sudarė tik viena kaunietė, kuri anksčiau augo "Ąžuolyno" vaikų globos namuose. Jai "kompaniją palaikė" vilnietė, Kazlų Rūdos gyventoja ir dar tebeieškoma Jūrės "atstovė".
Reikia pinigų
Nepilnamečių reikalais besirūpinantys pareigūnai pabrėžia, kad viena iš dažniausiai pasitaikančių nepilnamečių nusikalstamumo priežasčių - tai jų laisvalaikio neužimtumas. Tiesa, anaiptol ne visi paaugliai ir nori, kad jų laisvalaikį kažkas organizuotų. Daugelis pripažįsta, kad mieliau po pamokų bent kelias valandas padirbėtų ir taip užsidirbtų sau kišenpinigių. Tačiau darbdaviai nepilnamečių pagalbininkų kratosi net vasaros sezono metu, kai itin trūksta aptarnavimo sferos darbuotojų, todėl kitu metu susirasti darbo valandai ar dviem - beveik utopija. Tad paauglės, neturėdamos, už ką nueiti į klubą ar diskoteką, slampinėja pakampėmis, ieškodamos, kaip greitai ir lengvai praturtėti. Vis rimtesnė problema, jog masiškai padirbėti į užsienį išvykstantys tėvai savo atžalas senelių globai. Įgijusios neribotą laisvę, jos greitai pakliūna linkusių nusikalsti bendraamžių įtakon. Vis daugiau paauglių pradeda girtauti ar net naudoti narkotikus. O šiems "malonumams" reikia pinigų, kuriuos lengviausia prasimanyti - plėšikaujant.