"Girdėjau, jog šiemet keisis žalos atlyginimo už nelaimingus atsitikimus darbe socialinio draudimo įmokos, - rašo laikraščio skaitytojas Vitoldas Vitkauskas iš Telšių rajono. - Gal būtų galima apie tai sužinoti plačiau?"
Nuo 2006 metų sausio 1 dienos darbdaviai pirmą kartą mokės diferencijuotas nelaimingų atsitikimų darbe socialinio draudimo įmokas, kurių dydis priklausys nuo asmenų, nukentėjusių dėl mirtinų ir sunkių nelaimingų atsitikimų skaičiaus jų įmonėse. Šiuo metu visi draudėjai moka vienodą įmoką - 0,3 procento. Jau patvirtintos trys įmokų tarifo grupės su skirtingo dydžio įmokomis. Didžiausią įmoką turės mokėti draudėjai, kur per paskutiniuosius kalendorinius metus įvyko mirtini arba daug sunkių nelaimingų atsitikimų darbe. Šie draudėjai bus priskirti I rizikingumo grupei, kurios įmokos tarifas 1,0 procentas. Viduriniąją (II) grupę sudarys draudėjai, kur per vertinimo laikotarpį įvyko sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe ar mirtini atvejai, tačiau įvykę ne paskutiniais metais, o anksčiau. Šios grupės draudėjams įmokos tarifas būtų 0,53 procento. Trečiąją grupę sudarys draudėjai, kur nebuvo nei sunkių, nei mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe (gali būti lengvi ar įvykę kelyje į darbą ar iš darbo). Šios grupės draudėjų bus daugiausia. Jie mokės mažiausio dydžio draudimo įmoką, tik 0,28 procento.
Diferencijuojant nelaimingų atsitikimų darbe socialinio draudimo įmokos tarifą siekiama skatinti draudėjus rūpintis savo darbuotojų sveikomis ir saugiomis darbo sąlygomis. Panaudojant nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo lėšas įmonėse, vykdoma nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencija. Lėšų, skirtų nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų prevencijai, panaudojimo tvarkos apraše numatyta, kad įmonės, įstaigos, kurios neturi galimybių savo lėšomis įgyvendinti priemonių darbuotojų apsaugai ir sveikatai gerinti (darbo vietoms ar technologiniams procesams tobulinti ar kitoms priemonėms, kurias įdiegus pašalinami ar sumažinami profesinės rizikos veiksniai iki teisės aktais nustatytų leidžiamų dydžių) galės kasmet iki spalio 15 dienos teikti nustatytos tvarkos paraiškas tokioms lėšoms gauti. Paraiškas registruos Valstybinė darbo inspekcija, o vertins tarpžinybinė komisija, į kurios sudėtį įeis Valstybinės darbo inspekcijos, SODROS, Valstybinės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Pirmenybė prevencijai skirtoms lėšoms gauti bus teikiama toms įmonėms, kurios įsipareigos skirti ne mažiau kaip 30 procentų savo lėšų konkrečioms priemonėms įgyvendinti. Tačiau prevencijai skirtos lėšos negalės būti skiriamos: įmonei dažniau kaip kartą per trejus metus, taip pat įmonei, kurioje neatliktas profesinės rizikos vertinimas ar neparengtas profesinės rizikos veiksnių šalinimo ar mažinimo planas, bankrutuojančiai ar likviduojamai, su kreditoriais taikos sutartį sudariusiai ar savo veiklą sustabdžiusiai įmonei ir t. t.