Liustracijos komisija paskelbė dar trijų buvusių SSRS specialiųjų tarnybų agentų pavardes. Apie tai šeštadienį pranešė Lietuvos televizijos laida "Panorama".
Penkis mėnesius dirbanti naujos sudėties tarpžinybinė komisija, išnagrinėjusi 44 buvusių slaptųjų bendradarbių bylas, 22 asmenis pripažino slapta bendradarbiavus su represinėmis sovietų tarnybomis. Ankstesnė Liustracijos komisija per penkerius metus buvo nustačiusi vos du tokius atvejus.
Ištyrus archyvinius dokumentus pripažinta, kad pensininkas Algirdas Vladas Daunoras iš Kėdainių, Vilniaus universiteto Anglų filologijos katedros vertimų studijų docentas Lionginas Pažūsis ir pensininkas Edvardas Sviderskas, gyvenantis Alytaus rajone, slapta bendradarbiavo su SSRS specialiosiomis tarnybomis.
Pasak "Panoramos", L. Pažūsis, dirbdamas universitete, teikė informaciją KGB apie čia besilankančius užsienio piliečius ir užsienyje gyvenančius lietuvius. A. V. Daunoras, dirbdamas Kretingoje ir Dotnuvoje Žemės ūkio akademijoje bei cukraus fabrike, taip pat turėjo ryšių su KGB.
E. Sviderskas "Panoramai" pasakojo, jog informaciją teikė norėdamas surasti savo motinos žudiką.
Šie asmenys įstatymų numatytu laiku neprisipažino sovietmečiu buvę slaptieji agentai ir į teismą nesikreipė, tačiau Liustracijos komisijai nepaneigė bendradarbiavimo su KGB fakto.
Nuo 2000-jų metų pradžios galiojantis vadinamasis Liustracijos įstatymas įpareigojo buvusius SSRS slaptųjų tarnybų agentus ir bendradarbius per pusmetį pranešti apie šį biografijos faktą specialiai tarpžinybinei komisijai.
Apie sąsajas su sovietinėmis specialiosiomis tarnybomis Liustracijos komisijai yra prisipažinę per 1,5 tūkst. žmonių. Ankstesnės sudėties komisija savo iniciatyva nustatė ir paviešino vos du neprisipažinusius asmenis. Toks nerezultatyvus komisijos darbas buvo motyvuojamas tuo, kad įvardyti asmenys galėjo kreiptis į teismą ir, pritrūkus tvirtų bendradarbiavimo įrodymų, nesunkiai laimėti.
Istoriko Arvydo Anušausko skaičiavimu, per pastaruosius 30 metų bendradarbiauti su SSRS valstybės saugumo komitetu galėjo apie 25 tūkst. Lietuvos gyventojų.
KGB funkcijos buvo užsienio žvalgyba ir kontržvalgyba, kova su nacionalizmu ir antisovietine veikla. Sovietų saugumo nurodymu buvo sekama inteligentija, studentai, mokslininkai, sportininkai.
Pasak Liustracijos komisijos pirmininkės Dalios Kuodytės, nors daugelis slaptųjų KGB bendradarbių bylų išvežta į Rusiją, iš likusių dokumentų galima daryti išvadas apie slaptuosius agentus.
Galiojanti tvarka numato, kad jei per 15 dienų piliečiai, kurie pripažinti bendradarbiavę su SSRS slaptosiomis tarnybomis, Liustracijos komisijos sprendimo neapskundžia administraciniam teismui, jų pavardės skelbiamos "Valstybės žiniose".
Nustatytu laiku apie bendradarbiavimą su KGB komisijai pranešusių asmenų pavardės neviešinamos.