Tarptautinės kosminės stoties (ISS) įgula penktadienį atliks dar vieną testą, mėgindama išsiaiškinti, kodėl jos viduje pamažu krinta slėgis.
Anot JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo agentūros (NASA), kosminėje stotyje toliau krinta oro slėgis. Rusijos žiniasklaida prieš tai pranešimuose iš Maskvos citavo skrydžio valdymo centro atstovus, kad slėgis pamažu stabilizavosi.
Kaip ketvirtadienį patikslino NASA, iš tikrųjų trečiadienį vienu metu atrodė, kad slėgis stabilizavosi, bet kitą dieną atlikti matavimai parodė, kad stotyje toliau krinta slėgis tokiu pat greičiu kaip iki tol.
Misijos vadovybė nustatė, kad slėgis Tarptautinėje kosminėje stotyje mažėja nuo gruodžio 22 dienos.
Penktadienį rusų kosmonautas Aleksandras Kaleris patikrins sistemą, šalinančią iš oro anglies dvideginį ir išstumiančią jį į išorę. Panašią sistemą rusai naudojo savo "Mir" stotyje ir pastebėjo, kad sendama ji linksta prarasti sandarumą, teigia NASA.
Amerikiečių duomenimis, slėgis stoties viduje jau nukrito iki 0,965 baro ir artėja prie kritinės 0,896 baro ribos, kai gali sutrikti kai kurių mokslinių įrenginių veikimas. Slėgio mažėjimas, anot specialistų, nėra pavojingas abiem stotyje gyvenantiems ir dirbantiems žmonėms - V. Kaleriui ir Didžiojoje Britanijoje gimusiam NASA astronautui Michaelui Foale’ui (Maiklui Foului). NASA ruošiasi artimiausiu metu padidinti slėgį stotyje, panaudodama azoto atsargas.
Nors slėgio sumažėjimas nėra labai didelis, jis vis dėlto - didžiausias penkerių metų senumo stoties istorijoje, dar labiau paryškinęs kitus gausėjančius techninius gedimus, pavyzdžiui, tai, kad neteisingai veikia oro ir vandens kokybės matavimo įrenginiai ir sugedo stoties giroskopas.
V. Kaleris ketvirtadienį daug laiko praleido, spręsdamas kitą problemą - Rusijoje pagaminta deguonies generavimo sistema, kuri anksčiau buvo įtariama dėl slėgio mažėjimo, po kelias savaites trukusio darbo nepertraukiamu režimu visiškai sugedo. Astronautai jau naudoja atsarginę deguonies generavimo sistemą, o kvėpuojamo oro jiems, pasak NASA, užteks pusmečiui.
ELTA