"Mano giminaitės trejų metukų sūnus susirgo meningitu, - rašo laikraščio skaitytoja Lina B. iš Ukmergės. - Vaiko būklė buvo kritiška, medikams vos pavyko išgelbėti jo gyvybę. Ir aš auginu mažą vaikelį, todėl šios pavojingos ligos ėmiau labai bijoti. Noriu paklausti, iš kokių simptomų galima spręsti, kad prasideda meningitas?"
Meningitas būna įvairių rūšių (infekcinis, virusinis, toksinis ir kt.). Visoms klinikinėms meningito formoms yra būdingas meninginis sindromas. Tai bendri cerebriniai, židininiai simptomai ir smegenų skysčio pakitimai.
Vaikai dažniausiai suserga pirminiu pūliniu meningitu. Jį sukelia meningokokas. Užsikrečiama nuo sergančiojo, bakterijų nešiotojo, ar per meningokokais apkrėstus daiktus. Patekęs į organizmą ligos sukėlėjas krauju ir limfa nukeliauja į smegenų dangalus ir sukelia jų uždegimą.
Pirminiu pūliniu meningitu dažniausiai susergama žiemą ar ankstyvą pavasarį. Nuo apsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų praeina 1-3 dienos.
Liga prasideda staiga: iki 39 ar net 40 laipsnių pakyla kūno temperatūra, ligoniui labai skauda galvą, jį krečia šaltis, pykina. Galvos skausmas sustiprėja nuo triukšmo, ryškesnės šviesos, todėl ligonis guli užsimerkęs, nenori, kad kambaryje degtų šviesa. Pastebimas tam tikrų raumenų grupių (kojų, rankų, liemens) įtempimas, būna skausmingi ir sprando raumenys, todėl ligonis vengia ištiesti kojas bei rankas, judėti (tai jam sukelia skausmą). Meningitui būdinga padėtis - galva atlošta, kojos per kelius ir klubo sąnarius sulenktos, pritrauktos prie pilvo. Trinka širdies ritmas ir kvėpavimas, ligonis prakaituoja, vargina seilėtekis, gali pritemti sąmonė.
Mažiems vaikams būna išsiplėtęs ar įsitempęs momenėlis, jis nepulsuoja. Pakeltas už pažastų, kūdikis pritraukia kojeles prie pilvuko ir tokioje padėtyje lieka.
Labai svarbu, kad meningitas būtų pradėtas laiku gydyti. Taigi jei įtariate, kad vaikas susirgo šia sunkia liga, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Opaligę gali sukelti ir aspirinas
"Neseniai man diagnozavo skrandžio opaligę, - rašo Sabina B. iš Radviliškio. - Iki tol dažnai vartodavau aspirino tabletes. Ar jos galėjo turėti įtakos opaligės išsivystymui?"
Gydytojai gastroenterologai aspiriną įvardija kaip vieną iš priežasčių, galinčių nulemti opaligės išsivystymą. Skausmą malšinantys vaistai, vartojami infarkto bei insulto profilaktikai, esą gali pažeisti skrandžio gleivinę.
Tiesa, nereikėtų pamiršti, kad opaligės išsivystymui didelės įtakos turi ir kiti veiksniai, tokie kaip netinkama mityba (ypač kenkia stipri kava, rūgščios sultys), žalingi įpročiai (rūkymas, alkoholis), stresai, nervinė įtampa ir kt.
Vaikas neturi bijoti eiti pas gydytoją
"Turiu "vaikišką problemą", - rašo Loreta V. iš Utenos rajono. - Mano mažametė dukrytė labai bijo eiti pas gydytoją: klykia nesavu balsu, neprisileidžia apžiūrėti. Vargstame abi - ir aš, ir gydytoja. Dukra tokia bailiukė pasidarė po atlikto skiepų dūrio. Patarkite, ką daryti".
Gerai pagalvokite, ar kažkada pati dukrelės neišgąsdinote: neklausai, nevalgai - iškviesiu gydytoją, kai įdurs... Vizito pas gydytoją vaikas jokiu būdu neturi suprasti kaip bausmės už nepaklusnumą. Kita vertus, apie gydytoją reikia atsiliepti tik labai gerai - vaikui girdint jo nekritikuoti, neapkalbėti. Prievarta vesti mažylį pas gydytoją irgi negalima. Reikia pasistengti vaiką įtikinti, kad apsilankymas pas gydytoją yra būtinas, kad neapžiūrėtas gydytojos vaikas gali sunkiai susirgti ir panašiai. Vaikui paaiškinkite, ką gydytoja jam darys, ir jokiu būdu neapgaudinėkite. Už gerą elgesį vaiką gydytojos kabinete pagirkite (visi vaikai labai nori būti geri ir giriami), pažadėkite ką nors nupirkti ir būtinai šį pažadą įvykdykite.
Kad vaikas nebijotų eiti pas dantų gydytoją, geriau prie jo nekalbėti apie dantų skausmą, o per pirmąjį vizitą gydytojas tegul tik apžiūri dantukus - jų nepradeda taisyti. Atminkite, jog stomatologo kabinete vaikas visada bus sukalbamesnis, kai šalia nebus ne mažiau už vaiką nerimaujančios motinos.
Sinusito gydomas natūraliomis priemonėmis
"Noriu, kad parašytumėte, dėl kokių priežasčių susergama sinusitu ir kokios šios ligos gydymui naudojamos natūraliosios priemonės (mat daugeliui antibiotikų esu alergiška), - teiraujasi O. B. iš Zarasų.
Sinusitas - tai sinusų uždegimas. Jam būdingi požymiai - bloga savijauta, nuolat užsikimšusi, tekanti, užgulta nosis, galvos skausmas, veido skausmas (ypač pasilenkus), skonio ir kvapo nejautimas, neretai - ir užgultos ausys.
Sinusų uždegimas - tai gan dažna peršalimo komplikacija. Lėtinis sinusitas - tai nepakankamai išgydyto ūminio sinusito rezultatas.
Gydytojų teigimu, efektyviausios natūraliosios sinusito gydymo priemonės yra eteriniai aliejai, druskingo vandens vonelės, nosies masažas.
Nosies užgulimą mažina kvėpavimas karštais vandens garais, į vandenį įlašinus kelis lašus dezinfekuojančiųjų eterinių aliejų (eukalipto, arbatmedžio, mentolio, pipirmėtės). Sinusų infekciją efektyviai gydo ir kvėpavimą lengvina aliejų mišinio koncentratas, kurio sudėtyje yra raudonosios mirtos, juodosios kanadinės eglės ir pipirmėtės aliejų. Kelis tokio koncentrato lašus įlašinti į kaitinamą vandenį ir dešimt minučių kvėpuoti garais.
Nosį puikiai išvalo druskingo vandens dušas. Į drungno virinto vandens puodelį reikia įberti šaukštelį druskos ir tiek pat sodos. Šio tirpalo įtraukti į abi nosies šnerves (tik ne į plaučius!) ir iššnypšti. Kartoti tris kartus.
Tinka nosies masažas. Pirštų galiukais sukamaisiais judesiais masažuokite skruostus, po to švelniai paspaudinėkite sinusų srityje.
Sunkesniais atvejais natūraliųjų priemonių gali nepakakti - teks vartoti antibiotikus. Jei prastai jaučiatės, nedelskite, kreipkitės į gydytoją, nes, kaip minėta, uždelsus gydymą sinusitas pereina į lėtinį ir sukelia žymiai daugiau problemų.
Kai vargina sausų akių sindromas
"Rytais sunku atsimerkti, akyse jaučiu skausmą, akis niežti, jos išsausėjusios, - rašo Izabelė Motiejūnienė iš Pasvalio. - Noriu sužinoti, kas tai per liga, kaip ją gydyti".
Jus greičiausiai vargina sausų akių sindromas. Jam kaip tik ir yra būdingas akių išsausėjimas, skausmas ir sunkumas akyse, niežulys, padidėjęs gleivių kiekis, paraudimas, regėjimo sutrikimas, skausmas mirkčiojant ir kt.
Akys išsausėja dėl įvairių priežasčių: vasarą jas veikia sausas karštas oras, vėjas, dulkės; žiemą akis išsausina šaltis. Akių išsausėjimą ypač jaučia daug dirbantieji su kompiuteriu, ilgai žiūrintieji televizorių. Akys gali išsausėti ir dėl vartojamų kontraceptinių tablečių, priešalerginių ar kitų vaistų, dėl kosulio, širdies ligų.
Ypač daug moterų akių išsausėjimu pradeda skųstis prasidėjus menopauzei. Senstant akys sausėja savaime, todėl jau nuo 40 metų žmonės pradeda jausti pirmuosius sausų akių sindromo požymius. Na, o tarp vyresnių nei 65 amžiaus žmonių tuo skundžiasi jau net trys ketvirtadaliai!
Patariama kuo dažniau mirksėti - kad akys būtų natūraliai sudrėkinamos. Vyresnio amžiaus žmonėms reikėtų įsigyti dirbtinių ašarų.
Kartais sausų akių sindromas gali pasireikšti ir sergant kitomis ligomis, todėl geriausia kreiptis į gydytoją, kuris nustatys tikrąją akių išsausėjimo priežastį ir skirs reikiamą gydymą.