Homeopatija: biologiniai vaistai be šalutinio poveikio
Kuo sudėtingesnė vienokių ar kitokių vaistų cheminė struktūra, platesnis veikimo spektras, tuo didesnė tikimybė, jog jie, patekę į organizmą, sukels daugiau šalutinių reakcijų, net psichinę ar fizinę priklausomybę.
Pasak kaunietės gydytojos terapeutės-homeopatės Alvydos Jasinskienės, gydytojai homeopatai irgi gydo vaistais, tačiau homeopatiniai (biologiniai) preparatai gaminami iš natūralių medžiagų ir skiriami labai mažomis dozėmis (homeopatų nuomone, labai praskiesta vaistinė medžiaga veikia stipriau, nes pasidaro dinamiškesnė).
Vienas svarbiausių homeopatinio gydymo ypatumų kaip tik ir yra tai, jog organizmas veikiamas biologinių preparatų, sustiprėja, išjudinamos jo apsauginės sistemos, tai yra priverčiamas pats kovoti su ligos sukėlėjais. Dar vienas pliusas, pasak gydytojos, yra tas, jog nėra pastebėta homeopatinių vaistų šalutinio poveikio. Be to, šiuos preparatus galima skirti tiek suaugusiesiems, tiek vaikams, net kūdikiams (dozė apskaičiuojama pagal amžių ir svorį). Pažymėtina, jog homeopatiniai vaistai yra pigesni už panašaus veikimo sintetinius medikamentus.
Tiesa, įrodyta ir tai, jog homeopatinių preparatų efektyvumą dažnai nulemia ne vaistų veikimas, bet psichologinis poveikis, įtaiga.
Kokias ligas galima gydyti homeopatiniais vaistais? Pasak gydytojos A. Jasinskienės, homeopatiniai vaistai gali būti skiriami gydant lėtines kvėpavimo sistemos, įvairias peršalimo, sąnarių reumatines ligas, skrandžio ir žarnyno negalavimus ir t. t.
Daugiausia vaistinių medžiagų gaunama iš augalų. Tai gali būti švieži, džiovinti, šaldyti ar etanoliu konservuoti augalai. Homeopatinių preparatų gamybai dar naudojami gyvūnai arba jų dalys, taip pat mineralinės, cheminės sintezės būdu gautos medžiagos. Žaliava, skirta homeopatiniams preparatams gaminti, turi atitikti galiojančius reikalavimus ir atitinkamos komisijos turi būti leista šiems tikslams naudoti.
Gaminamos įvairios homeopatinių vaistų formos: žirneliai, tirpalai, milteliai, tabletės, tepalai, pastos, žvakutės, kapsulės ir t. t. Preparatai gali būti vienkomponenčiai (klasikinė homeopatija) ir kompleksiniai (daugiakomponentė homeopatija, kuomet gydoma 2-5 vaistų kompleksu).
Pradėjęs vartoti homeopatinius vaistus, ligonis gali pajusti ligos paūmėjimo simptomų. Dėl to, anot gydytojos homeopatės, baimintis nereikia (vadinasi, organizmas į vaistus reaguoja) ir vaistus vartoti toliau. Tokia reakcija dažniau būdinga homeopatiniais preparatais pradėjus gydyti įsisenėjusias, lėtines ligas. Žinoma, jei nemalonūs simptomai išlieka ilgėliau, geriau pasitarti su vaistus skyrusiu gydytoju homeopatu.
Homeopatinių vaistų negalima vartoti kaip papuolė - yra nustatyta atitinkama tvarka:
1. Bent pusę valandos iki homeopatinio medikamento vartojimo ir tiek pat laiko po jo negalima nei gerti, nei valgyti (nedraudžiama išgerti tik šiek tiek vandens).
2. Jei vartojate kelių rūšių homeopatinius medikamentus, po vieno iš jų pavartojimo turėtų praeiti ne mažiau kaip pusė valandos, kad galėtumėte pavartoti kitą. Tiek pat laiko turėtų skirti ir homeopatinio medikamento bei įprastų vaistų vartojimą.
Vartodami homeopatinius vaistus, venkite kavos, stiprios (ypatingai mėtų) arbatos, kakavos, šokolado, koka kolos (šis gėrimas turi daug kofeino, kuris neutralizuoja vaistų poveikį).
3. Homeopatinius vaistus reikia laikyti tamsioje vietoje, kuo toliau nuo stiprų kvapą skleidžiančių medžiagų (mentolo, kamparo, mėtų), šilumos šaltinių ir buitinių ar elektros prietaisų (pavyzdžiui, šaldytuvo, televizoriaus), elektromagnetines bangas skleidžiančių daiktų.
4. Jei homeopatinį preparatą vartojate ilgesnį laiką (2-3 mėnesius), reikėtų padaryti maždaug savaitės pertrauką.
5. Homeopatiniai vaistai (žirneliai, tabletės, milteliai) yra čiulpiami, laikomi po liežuviu, kol ištirps, - jų negalima nei ryti, nei kramtyti. Tirpalai lašinami ant nedidelio kiekio cukraus arba į šaukštą su vandeniu ir kuo ilgiau laikomi burnoje. Kūdikiams skirti medikamentai prieš vartojimą ištirpinami vandenyje.
6. Sergant ypač sunkiomis ūmiomis ligomis homeopatiniai vaistai vartojami kas 10-15 minučių. Susirgus peršalimo ligomis (gripu, sloga, plaučių uždegimu ir kt.) homeopatiniai vaistai pirmąsias dvi dienas suaugusiesiems ir vieną dieną vaikams rekomenduojami vartoti kas dvi tris valandas. Sergant lėtinėmis ligomis tokie vaistai skiriami du kartus per dieną - ryte ir vakare.
Nereikėtų pamiršti ir to, jog gydantis homeopatiniais vaistais gydytojo priežiūra reikalinga ne mažiau nei vartojant sintetinius medikamentus. Mat kiekvieno žmogaus organizmas - savitas, individualus, todėl kas tinka vienam ligoniui, gali netikti kitam. Tik gydytojas homeopatas ligoniui skirs tinkamiausią gydymą.