• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mažam vaikui diagnozuoti apendicitą daug sunkiau

Maždaug keturiems šimtams iš tūkstančio vaikų, į Kauno medicinos universiteto Vaikų chirurgijos kliniką atvežtų dėl ūmių pilvo skausmų, diagnozuojamas ūmus apendicitas. Vienintelis būdas šią ligą nugalėti - skubi operacija.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Vaikų chirurgijos klinikos Pūlinės vaikų chirurginės infekcijos poskyrio vadovo chirurgo Evaldo Stasio Eivos, ūmiu apendicitu (kirmėlinės ataugos uždegimu) gali susirgti ir naujagimis (mažiausias šioje klinikoje dėl ūmaus apendicito išoperuotas vaikas tebuvo sulaukęs pusės metukų). Kodėl susergama, niekas tiksliai pasakyti negali. Aišku tai, jog kieti maisto produktai ligos išsivystymui neturi jokios įtakos. Dažniausiai ūmiu apendicitu suserga vaikai (tiek berniukai, tiek mergaitės) tarp 7 ir 10 metų amžiaus.

REKLAMA

Kuo ypatingas vaikų apendicitas? Pasak chirurgo E. S. Eivos, ūmiu apendicitu susergančius vaikus galima suskirstyti į dvi grupes: jaunesniojo amžiaus vaikai, kurie nesugeba tiksliai nusakyti, kuo skundžiasi, ką skauda, ir vyresnieji vaikai, su kuriais galima viską išsiaiškinti.

Būtent dėl paminėtų priežasčių ūmų apendicitą mažesniems vaikams diagnozuoti yra žymiai sunkiau. Tokiais atvejais paprastai remiamasi reikiamų tyrimų (kraujo, echoskopijos ar kt.) atsakymais ir bendra organizmo būkle (pakilusi temperatūra, pykinimas) - atsižvelgiant į visa tai ir priimamas sprendimas, ar vaiką operuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Didelė problema, anot chirurgo E. S. Eivos, yra tai, kad maždaug trečdalis ligoniukų dėl ūmaus apendicito į kliniką atvežami pavėluotai, kai kada - praėjus net daugiau nei parai nuo pilvo skausmų pradžios. Dėl uždelsimo nemažai daliai sunegalavusių vaikų apendicitas jau būna trūkęs. Tokiais atvejais, anot chirurgo, prisieina kaltinti tik tėvus - per ilgai svarsčiusius, kaip vaikui padėti. Kartais, teisybė, nustatydami ligos diagnozę suklysta ir greitosios pagalbos medikai, ir šeimos gydytojai, ir net chirurgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindiniai ūmaus apendicito simptomai (jaunesniųjų vaikų grupėje) yra nerami ligoniuko būsena, pakilusi kūno temperatūra, vėmimas, viduriavimas. Būtent dėl šių priežasčių tėvai gali klaidingai pamanyti, jog vaikas peršalo arba apsinuodijo maistu. Mažyliui sugirdoma smektos, karštį mažinančių ir virškinimą geriančių vaistukų, tačiau ligonio savijauta vis tiek blogėja. Gydytojas pabrėžė, jog mažiems vaikams dėl tam tikrų anatominių savybių (plonesnė apendikso sienelė, mažesnis taukinės apsauginis vaidmuo ir kt.) kirmėlinės ataugos uždegiminiai pokyčiai vystosi greičiau - kirmėlinė atauga greičiau sugangrenuoja ir pratrūksta.

REKLAMA

Vyresniojo amžiaus vaikai jau geba nusakyti užėjusių pilvo skausmų pobūdį, bendrą sveikatos būklę. Pagrindinis simptomas, kad vaikui - ūmus apendicitas, yra pilvo skausmai (be pilvo skausmų, anot gydytojo, apendicito nebūna). Paprastai skausmai pradedami justi viršutinėje pilvo dalyje ar apie bambą. Vėliau skausmas persimeta į dešiniąją pilvo pusę. Ligoniui silpna, kankina nemiga, dingsta apetitas. Vaiką pradeda pykinti, tačiau vėmimas nebūna dažnas ir gausus. Kai kuriais atvejais (kai apendiksas, būdamas tam tikroje padėtyje, pradeda dirginti tiesiąją žarną) ligonis pradeda viduriuoti. Be to, viduriavimas būdingas ir užleistam, trūkusiam apendicitui. Ar apendicitas užleistas, sprendžiama ir iš to, jei kūno temperatūra yra aukštesnė nei 38 laipsniai (skausmams tik prasidėjus ji tesiekia 37,5 laipsnio).

REKLAMA

Kita vertus, pilvo skausmai gali prasidėti ir susirgus kai kuriomis kitomis ligomis - nebūtinai ūmiu apendicitu (pavyzdžiui, žarnų nepraeinamumu, kirmėlių invazija, plaučių uždegimu), todėl tėvai neturėtų imtis atsakomybės, rizikuoti vaiko sveikata ar net gyvybe - būtina kuo skubiau ligonį vežti į gydymo įstaigą. Trumpai tariant, jei pilvo skausmai vaikui nepraeina per dvi valandas, be kvalifikuotos medicininės pagalbos neišsiversite. Beje, užėjus ūmiems pilvo skausmams, į KMU Vaikų chirurgijos kliniką ligoniuką galima vežti be jokio siuntimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teko girdėti, jog kai kuriose užsienio šalyse suaugusieji (ypač daug keliaujantys) išsioperuoja sveiką kirmėlinę ataugą - kad kelionėse išvengtų sveikatos sutrikimų. O ar mūsų gydymo įstaigose galima gauti tokias medicinines paslaugas, ir dar vaikams? Pasak gydytojo Evaldo Stasio Eivos, profilaktiškai apendicitas neoperuojamas. Mat kirmėlinė atauga, kaip ir visi kiti vidaus organai, yra reikalinga - atlieka tam tikras organizmo apsaugines (priešinfekcines) funkcijas.

Ar yra pasitaikę vaikų mirčių, pavėlavus apendicitą išoperuoti ar prasidėjus ligos komplikacijoms? Chirurgas E. S. Eiva per daugiau nei 30 darbo klinikose metų sakė pamenąs tris tokius atvejus, ir visi jie buvę jau gan seniai. Visais šiais atvejais mirė maži vaikai, į klinikas atvežti gerokai uždelsus, jau labai sunkios būklės. Todėl gydytojas dar kartą primena: su pilvo skausmais juokauti nevalia, nes apendicitas savaime nepraeina, o komplikacijos - labai pavojingos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų