Kompaktinių diskų ir kitų informacijos laikmenų gamintoja ir pardavėja “Acme Baltija” Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje atliko interneto vartotojų apklausas, siekdama išsiaiškinti, kokie kompaktiniai diskai ir kam dažniausiai naudojami.
Latvijoje 32% apklaustų vartotojų į kompaktinius diskus daugiausia įrašo muziką, 30% - duomenis, 29% – filmus ir 7,5% juos naudoja žaidimams. Estijoje beveik pusė – 43% apklausos dalyvių – kompaktinius diskus pirmiausia naudojo muzikai įrašyti. 27% visų pirma į juos rašo filmus, 18% – duomenis ir 11% – žaidimus.
Analogiškame tyrime Lietuvoje 32% respondentų nurodė, kad pirmiausia įrašomuose kompaktiniuose diskuose išsaugo duomenis. 29% apklaustųjų teigė, kad dažniausiai į kompaktinius diskus įrašinėja filmus, o 27% – muziką. Tik 10% respondentų sakė, kad įrašomuosius CD dažniausiai naudoja įrašyti žaidimams. Lietuviai beveik dvigubai dažniau už estus į CD įrašinėja duomenis; estai dažniau už kaimynus pirmiausia įrašo muziką.
Taupo, bet nepamiršta ir kokybės
Latvijoje net 42% įrašomųjų kompaktinių diskų vartotojų svarbiausiu jų pasirinkimo kriterijumi įvardijo kokybę, 36% nurodė kainą, 12% – disko talpą, ir tik 8% – gamintojo vardą. Estijoje CD-R pirkėjams taip pat svarbiausia kaina (41% atvejų), nedaug aplenkusi kokybę (35%) ir daug labiau – talpą (13%). Gamintojo vardas estams taip pat nėra itin svarbus – į šį kriterijų atsižvelgia 8% šios šalies interneto vartotojų. Kitas priežastis nurodė nežymus vartotojų skaičius.
Lietuvoje gruodį atlikta apklausa rodo, kad kainą nurodė gerokai mažiau – 29% vartotojų. Likę keturi kriterijai buvo įvertinti maždaug vienodai reikšmingai – CD-R talpa (19%), gamintojo vardas (18%), CD pakuotė (16%) bei kokybė (14%). Visų trijų Baltijos valstybių CD-R pirkėjai yra taupūs, o gamintojo vardas labiausiai rūpi tik lietuviams; tik Lietuvos vartotojus labiau domina ir pakuotės dydis.
Įrašinėja su “Nero”
Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, populiariausia kompaktinių diskų įrašymo programa - “Ahead Software” produktas “Nero”, kurį paminėjo 79% respondentų (Lietuvoje – net 82%). Latviai taip pat įrašinėja CD-R su “Easy CD Creator” (4%). Estijoje “Nero” taip pat dominuoja – ją naudoja 75% vartotojų. Šioje šalyje taip pat kiek populiaresni yra “Roxio Easy CD Creator” (apie 5%) paketai.
Apklausos rodo, kad Latvijoje dominuoja 24 greičių (19%), 8 greičių (18%) bei 12 greičių (16%) kompaktinių diskų įrašymo įtaisai. Kaip ir Lietuvoje, apie 20% vartotojų turi 40x ir greitesnius įrašomuosius įtaisus. Tuo tarpu Estijoje 40x ir greitesnių įrašomųjų įtaisų proporcija sudaro apie 29%. Vis dėlto, ir estai šiandien dažniausiai naudoja 24x (20%), o taip pat 32x (15%) bei 12x (13%) įtaisus.