R.Venclovas
Šių metų balandžio 28-ąją Kauno apygardos teisme baigta nagrinėti ažiotažą sukėlusi kokaino kontrabandos byla ir paskelbtas nuosprendis: kvaišalus gabenęs individualios įmonės vadybininkas Antanas Kucavičius (g. 1953 m.) už grotų praleis 10 metų. Nors narkotikų kontrabandos organizavimu buvo kaltinami ir keli nusikalstamo pasaulio atstovai, bet, pritrūkus įrodymų, jiems bausmių pavyko išvengti.
2004-ųjų kovo 21-ąją saugumo darbuotojų ir muitinės kriminalistų surengtos operacijos metu Lazdijų muitinės poste buvo sulaikytas ir patikrintas iš Vokietijos grįžtančio A. Kacavičiaus automobilis "BMW 520". Mašinos bagažinėje, už dujų baliono įrengtoje slėptuvėje pareigūnai aptiko rekordinį kvaišalų kiekį - 12 kilogramų kokaino. Kaltinamasis savo kaltę pripažino tik iš dalies. Jis tikino manęs, jog automobilio slėptuvėje brangūs mobilieji telefonai, kuriuos pervežti prašęs jo buvusios žmonos krikštasūnis Egidijus Vaiciukevičius. Tačiau pareigūnų apkvailinti nepavyko: apie tai, kad A. Kucavičius gerai žinojo kokią prekę gabena, liudija ir iškart po sulaikymo jo panagėse aptiktos kokaino dalelės.
A. Kucavičius Vokietijoje įsigijo "BMW 520" markės automobilį ir užregistravo jį kito asmens vardu. Taip padarė neva dėl to, kad anksčiau vertęsis automobilių gabenimu iš Vokietijos ir jų pardavimu, tad savo vardu turėjo ne vieną jau parduotą automobilį. Pasak A. Kucavičiaus, jo buvusios žmonos krikšto sūnus E. Vaiciukevičius atvyko pas jį ir paprašė slapta pergabenti kelis mobiliojo ryšio telefonus. Kucavičiui sutikus, E. Vaiciukevičius apžiūrėjo jo naująjį BMW, paruošė kelionei ir sekančią dieną gražino. Po kurio laiko Kucevičius su žmona Vokietijoje nuvyko į nurodytą vietą, kelioms valandoms atidavė mašiną juos pasitikusiam nepažįstamam vyriškiui, o šis, paslėpęs joje kontrabandą po kelių valandų atvairavo BMW jo savininkui.
Kartu su A. Kucavičiumi baudžiamojon atsakomybėn buvo patraukti ir narkotikų kontrabandos organizavimu įtariami kauniečiai Liudas Kleisnauskas (53 m.), Egidijus Abarius, pravarde Goga (48 m.) ir Česlovas Stanevičius (44 m.). Operatyvininkų žiniomis, kvaišalų kontrabandos organizatorius E. Abarius telefonu kalbėjosi su Ekvadore gyvenančiu lietuviu ir tarėsi dėl 20 kilogramų narkotikų pirkimo. Dar praėjusiais metais prokuroras siūlė visiems įtariamiesiems skirti gana griežtas bausmes: po 13 - 14 metų nelaisvės. Kaltinimas rėmėsi saugumo tarnybos padarytais vaizdo ir telefoninių pokalbių įrašais, tačiau teisėjų kolegija teigė, jog trūksta tikslių duomenų apie įtariamųjų veiksmus, nusikaltimo vietą, bei laiką. Kauno apygardos prokuratūrai buvo nurodyta per mėnesį patikslinti kaltinamąjį aktą.
Kai byla vėl buvo grąžinta teismui, joje įtariamuoju buvo įvardytas tik A. Kucavičius. Tai labai nuvylė saugumo tarnybos darbuotojus, tačiau papildomos informacijos jie teismui nepateikė.
Išnagrinėjęs bylą teismas konstatavo, jog surinktų duomenų pakanka A. Kucevičiaus kaltei įrodyti. Skirdamas minimalią - dešimties metų nelaisvės - bausmę teismas atsižvelgė į teisiamojo amžių, jo sveikatos būklę ir tai, jog anksčiau jis nebuvo teistas.
Apmaudu ir keista, kad šioje narkotikų kontrabandos byloje atpirkimo ožiu liko tik narkotikų kurjeriu teismo pripažintas, A. Kucavičius. O pagrindiniai nusikalstamos veiklos organizatoriai, pritrūkus įrodymų, pelnytų bausmių išvengė.