• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kokie yra privačių ir valstybinių gydymo įstaigų privalumai? Kurią iš šių įstaigų pasirinkti sunegalavus? Savo nuomonę šiais klausimais paprašėme išsakyti Kauno Šilainių poliklinikos antrosios pirminės sveikatos priežiūros klinikos vadovą Vytautą Dindą ir Šeimos medicinos ir stomatologijos klinikos "Signata" direktorę Indrą Bajerkevičienę.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojo Vytauto Dindos, ne vienas iš Šilainių poliklinikos pacientų sąrašų anksčiau išsibraukęs mikrorajono gyventojas jau pasiprašė sugrąžinamas atgal. Kodėl?

REKLAMA

Visų pirma, pasak klinikos vadovo, Šilainių poliklinikoje dirba visų sričių specialistai, vadinasi, atėjęs sunegalavęs apylinkės gyventojas turi galimybę būti pakonsultuotas bet kuriuo klausimu. Esant būtinybei, specialistai ligonį konsultuoja be išankstinio užsiregistravimo. Toli gražu ne visose mieste veikiančiose privačiose klinikose dirba visų sričių specialistai, neatliekami ir kai kurie diagnostiniai tyrimai, tad ligonis nukreipiamas į kitą gydymo įstaigą. Tam reikia registruotis iš anksto.

REKLAMA
REKLAMA

Turintys siuntimą privačios klinikos pacientai valstybinėje gydymo įstaigoje konsultuojami nemokamai, o tie ligoniai, kurie atvyksta be siuntimo, už konsultaciją turi sumokėti (visiems be išimties ligoniams, remiantis patvirtintu ligų sąrašu, nemokamai teikiama tik būtinoji medicininė pagalba).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės gydymo įstaigos atstovas iš dalies sutinka su tuo, kad privačioje klinikoje esti geresnis aptarnavimas, mielesnė akiai aplinka. Mat tokios klinikos įsikūrusios naujose patalpose, šiuolaikiškai įrengtos. Be to, esant mažiau pacientų, gydytojas ligoniui gali skirti daugiau laiko, nuoširdžiai su juo pabendrauti. Šiais klausimais, pasak klinikos vadovo, daug daroma ir Šilainių poliklinikoje.

REKLAMA

Netolimoje ateityje, pasak klinikos vadovo, numatyta pereiti prie vakarietiško gydymo modelio - prireikus medicininę pagalbą ligoniui teikti ištisą parą.

Gydytojas Vytautas Dinda, kaip ir kiti Šilainių poliklinikos medikai, sakė nesąs prieš gydymo įstaigų privatizaciją ar privačių klinikų kūrimąsi, tik svarbu, kad šis procesas mieste būtų tinkamai organizuojamas ir reguliuojamas. Deja, kol kas, gydytojo nuomone, viskas vyksta "kita eiga" - nesant reikiamų įstatymų, privačias gydymo įstaigas leidžiama steigti bet kur ir bet kam.

REKLAMA

- Argi ne keista - vienoje Kauno vietoje įsikūrusios trys poliklinikos, o kitur gyventojams pas medikus reikia važiuoti keliolika kilometrų, - svarstė klinikos vadovas. - Taip, konkurencija nėra blogas dalykas, tačiau, kita vertus, esame ne tokie turtingi, kad galėtume ramiai leisti nunykti už visų mūsų pinigus statytoms valstybinėms medicinos įstaigoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Indros Bajerkevičienės vadovaujama Šeimos medicinos ir stomatologijos klinika "Signata" - viena pirmųjų Kauno mieste pradėjusių veikti privačių šeimos klinikų.

- Tarybiniais laikais poliklinikos ir ligoninės paprastai būdavo steigiamos viename didžiuliame pastate, čia būdavo privežama daug medicininės aparatūros, dirbo įvairių sričių specialistai, tad ligoniai ir buvo siuntinėjami iš vieno kabineto į kitą, - kalbėjo "Signatos" direktorė. - Šiuo metu padėtis keičiasi: remiantis PHARE organizacijos projektais, atliekama pirminės sveikatos priežiūros įstaigų reorganizacija, tai yra steigiamos nedidelės klinikos, kuriose dirbantys kvalifikuoti šeimos gydytojai, teikdami lygiai tokias pačias nemokamas paslaugas, kaip ir valstybinės gydymo įstaigos, gydo visus šeimos narius - pradedant kūdikiais ir baigiant seneliais.

REKLAMA

I. Bajerkevičienės turimomis žiniomis, bendrosios praktikos (šeimos) gydytojas sveikatos problemas padeda išspręsti maždaug 80 procentų besikreipiančių ligonių ir tik 20 procentų pacientų nukreipiami pas aukštesnio lygio konsultantus. Vadinasi, visų pirma tokiu būdu taupomos gydymui skiriamos valstybės lėšos.

REKLAMA

Kita vertus, pasak klinikos direktorės, privačioje klinikoje ir pacientų aptarnavimo lygis kitoks nei valstybinėje gydymo įstaigoje: kiekvienam žmogui skiriamas išskirtinis dėmesys, dirba paslaugūs viduriniojo personalo darbuotojai. Gydytojas čia pažįsta kiekvieną pacientą ir jo šeimą, todėl gali geriau įsigilinti į kilusias sveikatos problemas, nuoširdžiau pabendrauti, atvirai pasikalbėti. Klinikoje nebūna eilių (tiesa, pageidaujama, kad ligoniai registruotųsi iš anksto), patogesnis nei valstybinėje gydymo įstaigoje darbo laikas (darbo dienomis pacientai priiminėjami nuo 8 iki 22 valandos, šeštadieniais - nuo 9 iki 14 valandos). Iki 21 valandos dirba stomatologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak šeimos klinikos direktorės, privačioje gydymo įstaigoje nemokamai atliekami visi pirminės sveikatos priežiūros laboratoriniai tyrimai. Už antrinio tipo tyrimus (lytiškai plintančių ligų, AIDS, narkotinių medžiagų ir kt.) reikia mokėti. Į klinikos sąrašus neįtrauktas pacientas už tokius tyrimus moka daugiau, nei esantis pacientų sąrašuose.

REKLAMA

Jei šeimos gydytojas nusprendžia, kad ligoniui reikalingas gydomasis masažas, pensininkams ir vaikams jis atliekamas nemokamai (kitiems reikia mokėti).

I. Bajerkevičienė minėjo, jog privačioje klinikoje artimiausiu metu bus pradėta teikti kvalifikuota mokama pagalba antsvorį turintiems pacientams, ko kol kas nedaroma valstybinėse gydymo įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų