• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krepšininkai verčiami žydšaudžiais

Per pasaulį keliauja dar vienas gandas apie lietuvius kaip žydšaudžius. Balandžio pradžioje JAV populiarus sporto telekanalas ESPN parodė reportažą iš Lietuvos ir paskelbė sensacingą žinią - esą 1941 metų liepos 6 dieną nacistų okupuotame Kaune įvyko krepšinio rungtynės tarp vokiečių įgulos rinktinės ir "Perkūno" klubo ir kad jas laimėjusiems lietuvių krepšininkams buvo suteikta teisė sušaudyti po 10 žydų Kauno VII forte. Reportaže parodytas Tarptautinio Simono Vyzentalio centro direktorius Efraimas Zurofas metė įtarimus dalyvavus žudynėse ir dviem Vaterburyje (Konektikuto valstija, JAV) gyvenantiems lietuviams, buvusiems krepšininkams broliams dvyniams Vytautui ir Algirdui Norkams.

REKLAMA
REKLAMA

Tuos pačius teiginius vedamajame straipsnyje "Dviem Vaterburyje gyvenantiems broliams keliami kaltinimai dėl dalyvavimo žudynėse" atkartoja dienraštis "Respublican American", leidžiamas Vaterburyje. Ši tema sudomino pasaulio spaudą: apie tai ne kartą rašė Izraelio laikraščiai, susidomėjimas kilo Lenkijoje. Šios šalies laikraštis "Gazeta Wyborcza" išspausdino savo korespondento Vašingtone publikaciją, kurioje supažindino su televizijos pranešimu apie lietuvius krepšininkus. Lenkų laikraštis neapsiribojo pasakojimu apie rungtynes, bet paprašė šį įvykį pakomentuoti Lietuvos istorijos instituto direktorių Alvydą Nikžentaitį. "Lietuvoje nėra jokių dokumentų, kurie patvirtintų, kad karo metais būtų įvykusios kokios nors lietuvių ir hitlerinių kareivių krepšinio rungtynės, - sakė istorikas. - "Perkūno" klubo, kuris minimas ESPN pranešime, 1941 metų liepą dar nebuvo. Jis įkurtas tik po kelių mėnesių".

REKLAMA

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyr. specialistas Ričardas Čekutis išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad pagarsėjusios istorijos detalus tyrimas pradėtas dar 2002 metų vasarą. Tada į centrą kreipėsi Lietuvos ambasadorius Izraelyje A. Eidintas, kad būtų patikrinti teiginiai apie krepšininkus žudikus, kurie buvo išdėstyti A. Faitelsono straipsnyje "Septintasis fortas". Tačiau iki šiol nerasta jokių dokumentų, kad 1941 metų vasarą Kaune būtų įvykusios lietuvių ir vokiečių krepšinio rungtynės ir nugalėję lietuviai būtų gavę tokį kruviną "prizą". Toks teiginys žinomas tik iš Josifo Garo knygos, išleistos 1948 metais Miunchene. J. Garas atpasakojo Izaoko Nemenčiko (1907 metais gimęs žydas, buhalteris, gyvenęs Kaune) parodymus, duotus po karo Vokietijos amerikiečių okupacinėje zonoje veikusiai Vyriausiajai istorikų komisijai. Tačiau I. Nemenčikas - kol kas vienintelis, teigęs, kad 1941 metų liepos 6 dieną įvyko krepšinio rungtynės tarp lietuvių ir vokiečių. Iš tiesų tos dienos vakarą VII forte žydai buvo šaudomi, bet jokiu būdu jų nešaudė krepšininkai.

REKLAMA
REKLAMA

"Amerikos lietuvio" laikraščio žurnalistai susisiekė su 84 metus einančiais broliais Norkais, kurie kategoriškai paneigė vykus tokias varžybas. "Su vokiečių komanda esame žaidę, bet tai buvo ne 1941-aisiais, o 1939 metais, - pasakojo Lietuvos vyrų rinktinės, Europos čempionės, gretose tuo metu rungtyniavęs Vytautas Norkus. - Tai buvo rungtynės su iš Berlyno atvykusiais kariškiais tų metų rugpjūčio mėnesį. Mes, žinoma, laimėjome, ir nesunkiai - tuo metu Lietuvoje šio žaidimo lygis buvo daug aukštesnis nei Vokietijoje, galbūt todėl daugiau po to (iki ir po karo) jokios kitos vokiečių komandos su lietuviais krepšinio nebepanoro žaisti".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krepšininkai Norkai sakė, jog jiems apmaudu, kad yra piktų žmonių, norinčių "mus, visos Europos mastu garsinusius Tėvynės Lietuvos vardą, taip baisiai apšmeižti". Konektikuto lietuvių sporto klubas pasirengęs padėti Vytautui ir Algirdui atremti, jų nuomone, neteisėtus kaltinimus. Lietuvos ambasadorius JAV Vygaudas Ušackas kreipėsi į telekanalo vadovybę, kad ši ateityje vengtų skleisti gandus ir nesisvaidytų tokiais baisiais kaltinimais. Specialų pareiškimą šiuo klausimu paskelbė ir laikinasis prezidentas Artūras Paulauskas. "Lietuvos krepšinis - vienas šviesiausių mūsų istorijos puslapių ir negalima leisti jo juodinti pagrindo neturinčiu šmeižtu", - sakoma Lietuvos vadovo pareiškime.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre siekiant teisybės tyrimas tęsiamas. Galbūt mūsų laikraščio vyresni skaitytojai yra girdėję apie minėtas rungtynes? Parašykite. Tai padės sužinoti tikrąją tiesą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų