Seimo nariai konservatoriai Andrius Kubilius ir Jurgis Razma ragina sugriežtinti politinių kampanijų finansavimą ir riboti agitacijai skiriamų lėšų dydį.
Seimo posėdžių sekretoriate jie įregistravo Politinių kampanijų finansavimo kontrolės, Prezidento rinkimų ir Referendumo įstatymų pataisų projektus.
Juose siūloma sugriežtinti ir siaurinti galinčių teikti finansinę paramą subjektų ratą, taip pat raginama visiškai atsisakyti anoniminių aukotojų, numatoma prievolė iš anksto apmokėti už reikalingas politinei kampanijai paslaugas. Įstatymų pataisų iniciatoriai tikisi, kad tai leistų išvengti įsiskolinimų atsiradimo, pasibaigus rinkimų kampanijai.
Politinių kampanijų finansavimo įstatymo pakeitimo projekte įrašyta prievolė politinių kampanijų subjektams (partijoms, referendumų iniciatoriams, kandidatams ar pretendentams į kandidatus) paskirti asmenis, atsakingus už politinių kampanijų finansų tvarkymą, nustatoma jų bei partijų atsakomybė konkrečių pažeidimų atvejais.
A. Kubilius ir J. Razma taip pat siūlo uždrausti paslėptą reklamą ir numatyti atitinkamas sankcijas pažeidus šį reikalavimą.
Parlamentarai pažymi, kad praėjusiuose rinkimuose Vyriausioji rinkimų komisija sudarė galimybes partijoms ar kandidatų įgaliotiems asmenims, gavus slaptažodžius nuolat pildyti duomenis apie politinės kampanijos pajamas ir išlaidas. Įstatymo pataisų projekte siūloma, kad tai taptų ne tik galimybe, bet ir prievole, kas leistų dar prieš balsavimą piliečiams turėti visą informaciją apie visus atitinkamos politinės kampanijos rėmėjus.
A. Kubilius ir J. Razma pažymi, kad po pastarosios rinkimų kampanijos kilo daug diskusijų, ar visi kandidatai visiškai atskleidė reklamos išlaidas. Todėl jie siūlo numatyti, kad pateikiant politinės kampanijos finansinę ataskaitą būtų pridedama reklamos užsakymų detali išklotinė.
A. Kubilius ir J. Razma siūlo, kad VRK užsakytų pateiktų finansinių ataskaitų nepriklausomą auditą neapsiribodama, kaip dabar, daugiau formaliu Mokesčių inspekcijos patikrinimu. Parlamentarai siūlo įstatymuose numatyti, kad VRK pavedimu politinių kampanijų finansavimą galėtų tirti ir kitos teisėsaugos bei kontrolės institucijos.
Prezidento rinkimų ir Referendumo įstatymų pataisų projektuose parlamentarai taip pat siūlo iki 1000 vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių (VMDU) apriboti agitacijai skiriamų lėšų dydį, tai sudarytų apie 1 milijoną 113 tūkstančių litų.
“Eltai” J. Razma sakė, kad toks ribojimas nebūtų taikomas, kai referendumu sprendžiamus klausimus siūlo Seimas, pavyzdžiui, dėl Lietuvos stojimo į ES.
Seimo nario teigimu, riboti agitacijai skiriamų lėšų dydį reikėtų tuomet, kai referendumą inicijuoja privatūs subjektai. Ši nuostata, jo nuomone, turėtų būti taikoma Seimo nario Viktoro Uspaskicho inicijuojamam referendumui dėl Seimo rinkimų sistemos pakeitimo.
Pasak įstatymų pataisų iniciatorių, kandidatų kalbos ar agitacija dėl referendumui teikiamo klausimo nacionalinio radijo ir televizijos laidose turėtų būti rengiami debatų forma.
A. Kubilius ir J. Razma siūlo nustatyti prievolę apmokamas agitacines publikacijas ir laidas pažymėti specialiu ženklu. Jie tikisi, kad tai leis išvengti paslėptos reklamos ir su tuo susijusio galimo neskaidraus finansavimo.
Konservatoriai A. Kubilius ir J. Razma tikisi, kad priėmus jų siūlomas pataisas išsispręstų neseniai praėjusios savivaldybių tarybų ir prezidento rinkimų kampanijos išryškėjusios politinių kampanijų finansavimo reglamentavimo bei kontrolės problemos.
ELTA