• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Komisaro avarijos tyrimas baigėsi skandalingai

Albertas ONIŪNAS

Jau ne kartą rašėme apie Mažeikių kriminalinės policijos komisarą Romaną Lupeiką. Bene labiausiai nuskambėjo R. Lupeikos bei kelių policijos komisaro inspektoriaus Arvydo Lukošiaus priešprieša. Abu komisarai tarpusavio kovos metu yra gavę drausminių nuobaudų, tačiau vienas kito taip ir neįveikė. Kai šių metų pirmąją dieną R. Lupeika padarė avariją su tarnybiniu automobiliu, o jo kraujyje buvo rasta alkoholio, atrodė, kad kova baigėsi. Paprastai po tokių įvykių pareigūnai Policijos departamento generalinio komisaro įsakymu atleidžiami iš darbo. Tik labai retam šitaip nusižengusiam pareigūnui, jei jis itin gerai dirbo ir nebuvo anksčiau baustas, pavyksta išlikti VR sistemoje, tačiau toks būna perkeliamas dirbti į daug žemesnes pareigas. Tačiau R. Lupeikos atveju viskas buvo kitaip.

REKLAMA
REKLAMA

Komisaras nepūtė

Sausio 1-ąją, apie 14 valandą, Mažeikių PK budėtojui buvo pranešta, kad Tirkšlių gyvenvietėje, esančioje už kelių kilometrų nuo rajono centro, pagrindinėje gatvėje, susidūrė "VW Golf", vairuojamas kriminalinės policijos komisaro R. Lupeikos, ir "Ford Escort", prie kurio vairo sėdėjo Tirkšliuose gyvenantis VGTU studentas Donatas Punis. Įvykio vieton atvyko ne tik įprastas kelių policijos ekipažas, bet ir kelių policijos komisaras inspektorius A. Lukošius bei atsakingas už tarnybą komisariate vyr. komisaro pavaduotojas R. Mockus. Pagal visus duomenis nuspręsta, kad komisaro automobilis važiavo gerokai didesniu nei leistina greičiu. Pamatęs priekyje iš kiemo išvažiuojantį fordą, komisaras ėmė stabdyti, bet jo golfas tapo nevaldomas, slydo ir trenkėsi į jau sustojusį fordą, po to - į elektros stulpą. Po įvykio paaiškėjo, kad visi žmonės yra sveiki, nukentėjo tik fordas ir policijos golfas. Atvykus pareigūnams, abiem vairuotojams buvo pasiūlytas alkotesteris, nes aplink susirinkę žmonės ėmė piktintis, esą komisarui viskas galima. D. Punis papūtė ir prietaisas parodė nulį. Tuo tarpu R. Lupeika atsisakė pūsti ir pareikalavo, kad būtų paimta ištirti jo kraujo.

REKLAMA

Lyg blaivus, lyg girtas...

Tada R. Lupeika buvo nugabentas į rajono centrinę ligoninę, kur buvo paimti du kraujo mėginiai, o budėjusi gydytoja preliminariai nusprendė, kad komisaras yra blaivus. Kadangi avarijoje dalyvavo aukštas policijos pareigūnas, komisariate įvyko vadovų pasitarimas. Buvo nuspręsta, kad objektyvumo dėlei R. Lupeikos kraujo mėginius į Vilnių, į Teismo medicinos instituto Toksikologijos laboratoriją, nugabens kelių policijos komisaras inspektorius A. Lukošius. Jis taip ir padarė. Po kelių dienų gautas atsakymas, kad kraujo mėginyje rasta 0,58 promilės alkoholio, o tai laikoma lengvu girtumo laipsniu. Po savaitės nuspręsta, kad nepakenks ištirti ir antrąjį kraujo mėginį, kuris iki tol buvo laikomas ligoninės šaldytuve. Šįkart atsakymas - 0,53 promilės alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA

Atsisakė kartu dirbti

Iškart po avarijos R. Lupeika susirgo ir darbe nesirodė. Savo tyrimą pradėjo PD Vidaus tyrimų tarnybos pareigūnai. Kelių policijos vadas A. Lukošius priėmė nutarimą R. Lupeikai skirti 2 500 litų baudą už avariją, padarytą išgėrus. Tada, pasak A. Lukošiaus, R. Lupeika ėmė jam skambinti ir grasinti nušausiąs. Pareigūnams teko iš R. Lupeikos paimti tarnybinį ginklą. Dėl visa ko. Toliau - kone 90 procentų mažeikiškių policininkų pasirašė pareiškimą, kuriuo atsisakė dirbti vadovaujami komisaro R. Lupeikos. Šį pareiškimą į Policijos departamentą nuvežė komisariato vadovas A. Markevičius. R. Lupeika vis sirgo. Tai tęsėsi sausį, vasarį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galop Vidaus tyrimo tarnyba generaliniam komisarui pateikė savo tarnybinio patikrinimo dėl R. Lupeikos avarijos išvadas. Jos, švelniai tariant, stulbinančios.

Mažai kraujo

Tyrėjai išsiaiškino, kad pagal nustatytą tvarką ant kraujo mėginio buteliuko turi būti užrašyta vairuotojo pavardė, vardas ir laikas, kada paimtas mėginys. Turi būti imama ne mažiau kaip 10 mililitrų kraujo. Kraujo mėginys gydymo įstaigos transportu turi būti ne vėliau kaip per dvi paras nuvežamas į tyrimo įstaigą. R. Lupeikos atveju ant pirmojo buteliuko su krauju buvo užrašyta "Lupieka", jį tyrimo įstaigon komisaras A. Lukošius nugabeno pakeleivingu transportu. Antrasis mėginys nugabentas tokiu pat būdu, tačiau ne po dviejų, o po 8 parų, todėl šio mėginio tyrimo rezultatais vadovautis negalima. Pirmajame mėginyje buvo ne 10, , o tik 4,5 mililitro kraujo, todėl ir šio tyrimo rezultatai negalioja. Be to, nėra duomenų, kad kraujo mėginys buvo laikomas šaldytuve.

REKLAMA

Tyrimai - velniop

Praktiškai visoje Lietuvoje vairuotojų kraujo mėginius iš ligoninių paima kelių policininkai ir gabena į tyrimo įstaigas. Ligoninės paprasčiausiai negali sau leisti tokios prabangos - savo automobiliais gabenti kraujo mėginius. Iki šiol tai niekada niekam neužkliuvo, nes padėtis yra tokia ir ką nors pakeisti nėra jokių galimybių. Teismo medicinos instituto Toksikologijos laboratorijos vedėja Z. Minkuvienė savo raštu Mažeikių policijos vadovą A. Markevičių informavo, kad dėl R. Lupeikos kraujo tyrimo jokių problemų nebuvo - kraujo kiekis buvo pakankamas, o skirtumas tarp alkoholio kiekio pirmame ir antrame mėginyje tėra pusė procento ir yra neesminis. Tačiau Vidaus tyrimo tarnybos tyrėjams šis raštas nepaliko jokio įspūdžio. Jie net nebandė spręsti esminio klausimo - ar R. Lupeikos kraujo mėginys nebuvo suklastotas ir ar mėginio tyrimai yra objektyvūs. Padaryta genialiai paprasta išvada - ne taip paėmė, ne tiek paėmė, ne taip vežė, ne tas vežė, ne tada vežė, nežinia kur laikė. Vadinasi, tyrimo išvados - velniop. Laimė, kad šitaip nėra blusinėjamas kiekvienas atvejis, kai girtas policininkas padaro avariją, nes tada apskritai nebūtų galima nubausti nė vieno.

REKLAMA

Komisaras buvo blaivus

Vidaus tyrėjai išdėstė visus pažeidimus ir SAM specialistų užklausė, kuo vadovautis sprendžiant R. Lupeikos girtumo klausimą. Šie, iš atsiųsto rašto supratę, koks atsakymas geidžiamas, ir nenorėdami aiškintis dėl savo parapijoje padarytų klaidų, konstatavo - reikia vadovautis ne kraujo tyrimais, o Mažeikių gydytojos pirmine išvada, kad komisaras buvo blaivus. Aišku, gydytoja kitokios išvados vizualiai ir negalėjo padaryti, nes R. Lupeikos girtumas praktiškai buvo menkas. Štai tokia tad komisaro "išblaivinimo" technologija. Tarnybinio patikrinimo išvada bus pristatyta į teismą, mat R. Lupeika apskundė kelių policijos nutarimą dėl baudos. Nesunku nuspėti, kad teismo sprendimas R. Lupeikai bus palankus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas dėl paties autoįvykio? Įrodyta, kad tarnybinį automobilį R. Lupeika paėmė savavališkai, naudojo jį asmeniniams reikalams, nesusijusiems su tarnyba, ir jį apgadino. Todėl turės atlyginti komisariatui padarytą žalą.

Interesų konfliktas?

Toliau didelė tarnybinio patikrinimo išvadų dalis paskirta kelių policijos komisarui inspektoriui A. Lukošiui. Išnagrinėti visi jo konfliktai su R. Lupeika ir nuspręsta, kad jis neturėjo teisės skirti R. Lupeikai nuobaudos dėl avarijos. Mat čia susikirto A. Lukošiaus viešieji ir privatūs interesai ir jis privalėjo nusišalinti nuo klausimo sprendimo. O kadangi A. Lukošiui spręsti R. Lupeikos administracinės atsakomybės klausimą pavedė komisariato vadovas A. Markevičius, tai ir jis nukentėjo - įspėtas dėl neprincipingumo. Toliau siūloma spręsti klausimus dėl nuobaudų R. Lupeikai bei A. Lukošiui, o pastarajam surengti neeilinę atestaciją.

REKLAMA

Štai taip. Kas padarė avariją, o kam - neeilinė atestacija. Baigiantis tarnybiniam patikrinimui R. Lupeika pasveiko ir paprašė jį perkelti dirbti į Tauragės policijos komisariatą vyresniuoju inspektoriumi. Priminsime, kad šiam komisariatui vadovauja senas R. Lupeikos bendražygis iš Šilutės bei Panevėžio laikų Algirdas Meiženis. Kadangi R. Lupeika pats paprašė jį perkelti į žemesnes pareigas, tai dabar jo ir bausti už tai, kad padarė avariją blaivus, tarytum nėra kaip. Štai toks tad aukštasis pilotažas Policijos departamento džiunglėse - jei reikia, iš kupranugario padaromas arklys.

REKLAMA

"Dovanėlė" viršininkui

Dar vienas akcentas. Prieš R. Lupeikai išvykstant į Tauragę nemalonumai užgriuvo Mažeikių policijos vadovą A. Markevičių. Kažkas PD Vidaus tyrimų tarnybą informavo, jog A. Markevičius neteisėtai naudojo komisariatui skirtus mobiliojo ryšio telefonus, taip pat neteisėtai komisariato vardu įsigijo automobilių. Dabar vidaus tyrėjai purto A. Markevičių. Jei bent dalis įtarimų pasitvirtins, A. Markevičius neteks pareigų. Kas tas paslaptingas informatorius, niekam ne paslaptis. Daugelis pareigūnų mano, kad tai yra R. Lupeikos, išvykstančio iš Mažeikių paskutinė "dovanėlė". Vargu ar po neeilinės atestacijos savo pareigose liks ir kelių policijos vadovas A. Lukošius.

P. S. Komisaro A. Lukošiaus nuotrauka spausdinta praėjusių metų birželį, o R. Lupeikos - š.m. nr. 3

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų