Keturios Europos Sąjungos (ES) valstybės, kurios nepritarė JAV vadovaujamam karui Irake, antradienį (04.29) paskelbė susitarusios steigti Europos karinių operacijų, kuriose NATO nedalyvauja, planavimo štabą.
Bendrame keturių valstybių lyderių pareiškime sakoma, kad šalys susitarė didinti Europos greitojo reagavimo pajėgų pajėgumus ir kad šiame procese taip pat galės dalyvauti kitos ES narės.
Pareiškimas buvo paskelbtas po dvi valandas užtrukusio "mažojo viršūnių susitikimo", kuriame dalyvavo Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Liuksemburgo lyderiai ir kurį kritikavo į jį nepakviestos Didžioji Britanija, Ispanija bei Italija.
"Norėdami padidinti Europos Sąjungos, taip pat ir NATO, vadovavimo bei kontrolės pajėgumus, keturi mūsų gynybos ministrai imsis būtinų žingsnių ne vėliau kaip 2004 metais įsteigti tarptautinių perdislokuojamų pajėgų štabą bendroms operacijoms, kuris būtų grindžiamas jau egzistuojančiu perdislokuojamu štabu", - sakoma keturių lyderių pareiškime.
Šis sprendimas nėra toks radikalus kaip pradinis Belgijos pasiūlymas steigti atskirą nuo NATO Europos pajėgų štabą, tačiau jis vis tiek gali nepatikti Londonui ir Vašingtonui, kurie perspėjo nedubliuoti NATO.
BNS