• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Katastrofų žemė

Žilvinas Vizgirda

Gamtos katastrofų skaičius šiais metais pasiekė rekordą. Raudonojo Kryžiaus federacijos paskelbtoje ataskaitoje teigiama, kad 2007-aisiais jų būta 500. Praėjusiais metais užregistruotos 427 gamtos katastrofos.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusį dešimtmetį (1997 - 2006) gamtos katastrofų padaugėjo 60% nuo 4241 iki 6806, palyginti su prieš tai buvusiu dešimtmečiu.

REKLAMA

Per dešimtmetį padvigubėjo ir žuvusiųjų skaičius (iki 1,2 milijono). Tuo tarpu kiekvienais metais nukentėjusių asmenų skaičius išaugo vidutiniškai nuo 230 milijonų iki 270 milijonų.

Trumpai prisiminkime šių metų didžiausias nelaimes. Rašant apie jas ne kartą teko pabrėžti, kad tai didžiiausia katastrofa per pastaruosius metus.

REKLAMA
REKLAMA

Iki rekordo šiek tiek pritrūko

Šiaurės Europa sausio viduryje atsibudo tarytum po milžiniško žemės drebėjimo. Europą užgriuvęs uraganas "Kyrilas" visame žemyne nusinešė per 40 žmonių gyvybių, sukėlė chaosą ir po savęs paliko didžiulius sugriovimus. Į Lietuvą "Kyrilas" atskriejo šiek tiek išsikvėpęs, tačiau jo padaryta žala viršijo milijoną litų. Tūkstančiai šeimų liko be elektros energijos, vėtra vertė medžius, plėšė nuo pastatų skardas Klaipėdoje, Šilutės rajone, uraganinis vėjas pasiglemžė gegužę į Palangos paplūdimį atvežtą smėlį. Sinoptikai, klimatologai prognozuoja, kad keičiantis klimatui audros mūsų šalyje bus vis nuožmesnės. Iki šiol užregistruota, kad stipriausias uraganas Lietuvą niokojo 1967 metų spalio 18-ąją. Tada vėtra ne tik nutraukė daugybę elektros laidų, išvartė didžiulius miškų plotus, bet dar sugriovė ir Palangos tiltą. Galingi uraganai Lietuvoje siautė ir 1970, 1972, 1983, 1993, 2005 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Balandžio, gegužės mėnesiais vėtros siautė Prienų, Kauno, Jonavos rajonuose. Kai kuriose vietose smarki kruša suniokojo kelis automobilius.

Birželio mėnesį Lietuva leipo nuo kaitros, o liepos pradžioje ėmė springti nuo lietaus. Po vandeniu atsidūrė ir miestų gatvės, ir pievos. Rugpjūtį vėl žmonės kentėjo nuo kaitros. Kelias dienas temperatūra pakildavo iki 32 laipsnių šilumos, tačiau iki absoliutaus aukščiausios temperatūros rugpjūtyje rekordo kiek pritrūko - 1992 metais per sausrą Lietuvoje kai kur buvo 36 laipsniai šilumos. Kaip dažniausiai būna, karščius lydėjo liūtys, trankėsi žaibai, vėtros plėšė stogus, vartė elektros stulpus ir medžius.

REKLAMA

Šėlo audros ir tornadai

Gamtos smūgius vasario mėnesį patyrė JAV ir Indonezija. Jungtinėse Valstijose buvo galima pasijusti lyg Sibire - kai kur šaltis siekė net -40 laipsnių. O tuo metu kitoje šalies dalyje - Floridoje - šėlo audros ir tornadai. Sugriovimų ruožas siekė 65 kilometrus, per stichijos šėlsmą žuvo per 20 žmonių. Tai buvo pragaištingiausia stichija, užgriuvusi Floridą per dešimtmetį.

REKLAMA

Nepraėjus nė mėnesiui, negailestingi tornadai vėl sudrebino Amerikos pietines ir vidurio vakarų valstijas. Vėl žuvo per 20 žmonių. Skaudžiausia nelaimė įvyko Alabamoje, kur tornadas sugriovė mokyklą. Po griuvėsiais žuvo 8 vaikai.

Tuo pat metu Indonezijos sostinė Džakarta virto purvo ir vandens karalyste. Kelias dienas pliaupusios liūtys šioje šalyje visiškai užtvindė 10 milijonų gyventojų turintį miestą. Nors liūčių sezono metu tokie reiškiniai šiame regione įprasti, tačiau čia irgi buvo sakoma, kad šis potvynis tapo baisiausiu per 5 metus. Žuvo per 20 žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prasidedant vasaros karščiams, per visą pasaulį praūžė pražūtingų audrų banga. Omaną ir Iraną nusiaubęs ciklonas "Gonu" pareikalavo per 60 gyvybių. Kinijoje per potvynius žuvo 23 žmonės, o tūkstančiai liko be namų. Europoje buvo užtvindyti greitkeliai, sugadinti tiltai, traukinių eismą trukdė ant bėgių nukritę medžiai. Pasibaigus liūtims, Europą užgriuvo pragaištingi karščiai. Rumunijoje karščio banga pareikalavo 30 gyvybių. Italijoje kilo didžiuliai gaisrai. Miškai degė ir Serbijoje, Makedonijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Bulgarijoje. O tuo metu Didžiąją Britaniją dar vis buvo užliejęs potvynis, kuris buvo didžiausias per 60 metų. Pakilus Temzės vandeniui tūkstančiai gyventojų buvo evakuoti iš savo namų.

REKLAMA

Australijoje, kur tuo laiku prasidėjo žiema, audros irgi sukėlė potvynius. Sinoptikai užregistravo, kad jie tapo baisiausi per 30 metų šiame regione. Žuvo 10 žmonių.

Liepos mėnesio pradžioje taifūnai talžė Japoniją, o viduryje šioje šalyje jau drebėjo žemė. Mažiausiai 7 žmonės žuvo ir per 800 buvo sužeista, kai salas sukrėtė 6,8 balo pagal Richterio skalę galingumo požeminis smūgis.

REKLAMA

Rugpjūčio viduryje pirmasis sezono uraganas "Dynas" užtvindė ir nusiaubė Jamaiką, o po to ir Meksiką. "Dynas" tapo pirmuoju šiemet uraganu Atlanto baseine, kuris pasiekė penktąją - aukščiausiąją kategoriją. Jo padaryti nuostoliai viršijo 2 milijardus JAV dolerių.

Penktosios kategorijos uraganai Karibų jūros regione ir visame pasaulyje yra reti. Bet 2005 metais jų buvo net keturi. Vienas jų - "Katrina" - nusiaubė Naująjį Orleaną. Antrasis 2007 metais šiame regione siautęs uraganas "Feliksas" irgi pasiekė penktąją kategoriją ir nusiaubė Nikaragvą, Hondūrą, Belizą, kitas Centrinės Amerikos šalis. "Feliksas" sugriovė tūkstančius netvirtų namų ir nusinešė 101 gyvybę. Tuo pat metu Meksiką iš kitos pusės siaubė tropinė audra "Henrietė". Jos apetitas buvo mažesnis - 6 gyvybės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O jau lapkritį pasirodė, kad uraganai nebūtinai yra blogiau nei atogražų audros. Audra "Noelis" Dominikoje, Bahamuose, Kuboje per kelias dienas pražudė 120 žmonių. Vėliau "Noel" sustiprėjo iki uragano, bet pasuko į Atlanto vandenis ir daugiau aukų nebebuvo.

Tuo pat metu, kai Karibus siaubė uraganas "Dynas", dėl didžiulių liūčių Pietų Azijoje nukentėjo per 350 milijonų žmonių. Vanduo užliejo šimtus miestų ir kaimų Indijoje, Bangladeše, Nepale, Kinijoje ir kitose valstybėse. Žuvo per 250 žmonių. Bet tai dar nebuvo taifūnų pabaiga. Iš viso šiemet Kiniją ir aplinkines šalis siaubė per 30 taifūnų, kurie atnešė milijardus nuostolių. Kinijos metereologinijos tarnybos atstovai įspėjo gyventojus, kad šaliai dėl globalinio atšilimo reikėtų ruoštis dar galingesniems taifūnams.

REKLAMA

Drebėjo žemė

Stichija ir toliau nesigailėjo Indonezijos. Kovo pradžioje dviem galingiems žemės drebėjimams sukrėtus Sumatros salą, žuvo mažiausiai 70 žmonių. Kilo didžiulė panika, nes daugelis dar prisiminė 2007-ųjų gruodžio žemės drebėjimą per kurį po cunamio Sumatros saloje žuvo 230 000 žmonių. Pernai beveik 5000 žmonių žuvo per cunamį Javos saloje.

REKLAMA

Rugsėjo mėnesį Sumatrą vėl sukrėtė net 23 galingi požeminiai smūgiai. Per juos žuvo 12 žmonių, tačiau didesnės katastrofos pavyko išvengti.

Trys galingi požeminiai smūgiai rugpjūčio pradžioje sudrebino Sachaliną. Kadangi ši sala mažai apgyvendinta, tai ir nuostoliai palyginti nedideli - sugriuvo keli pastatai, žuvo 2 žmonės.

Užtat tą patį mėnesį įvykęs žemės drebėjimas Peru pridarė didžiulių nuostolių ir nusinešė per 500 žmonių aukų. Požemių smūgių stiprumas siekė 7,9 balo. Tokio pat stiprumo žemės drebėjimas 1970 metais šioje šalyje pareikalavo net 50 000 gyvybių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų