Skandalas, sukrėtęs Lietuvą, reikia manyti, yra ne paprasta nusikalstamos grupuotės sukelta akcija. Tai gerai suplanuota aukštesnių slaptų specialių tarnybų kampanija.
Kaip veikia nusikalstamo pasaulio atstovai valstybių politikos arenoje, galima tuo abejojantiesiems pasiūlyti paskaityti Igorio Buničiaus knygą "Partijos auksas" ir susidaryti nuomonę. "Bolševikai išnyko taip pat netikėtai, kaip ir atsirado, ir ištirpo kitose struktūrose", - rašo I. Buničius. Tačiau tos struktūros liko. Kokių kėslų turi A. Aksentjevas-Kikališvilis, sunku konstatuoti, tačiau iš jo aršaus puolimo prieš M. Laurinkų matyti, kad Lietuvos VSD vadovas stovi jam skersai kelio.
Peršasi mintis, kad J. Borisovas, R. Smailytė, E. Skarbalius, R. Ačas ir A. Aksentjevas gali būti tik tarpininkai, grandys grandinėlės, vedančios į neaiškios paskirties kompaniją "Almax" (ne į kokį Berlyną ar Paryžių, bet į Maskvą).
Kam naudingas šis skandalas?
Pabaltijys visą laiką buvo ir yra Rusijos interesų sferoje. Pradedant nuo Petro I, Jekaterinos II, Salino laikų. Atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Rusijai atsirado sunkumų susisiekti su Karaliaučiaus (Kaliningrado) sritimi. Lietuva yra kliūtis. Aktualus ir karinio transporto tranzito klausimas. Jeigu dar tikimasi kokių susitarimų, palankių Rusijai, tai Lietuvai įstojus į NATO tokių galimybių nebus. Ir tapus ES nare problemas teks spręsti su ES. O laikas nelaukia. Galbūt ir naudinga sukompromituoti Lietuvos Vyriausybę ir sutrukdyti įstojimą į ES ir NATO? Būtų naudinga investuoti pinigus į nekilnojamąjį turtą, reikiamos pramonės šakas, konkrečias vienas ar kitas svarbiausias įmones, lemti jų klestėjimą ar bankrotą.
Valentinas Randis, Kaunas