Irena ZUBRICKIENĖ
- Esu suklaidinta policijos pareigūnų, todėl jau kelis mėnesius varstau įvairių įstaigų duris priversta pati aiškintis visokius kodeksus ir nutarimus, nes specialius mokslus baigę ir eiliniam piliečiui privalantys tarnauti pareigūnai bei valdininkai mums "tarnauja" tik žodžiais. Pasirodo, net ir namų šeimininkė turi būti ir teisininkė, ir psichologė, galų gale "skundikė", kad atgautų tai, kas numatyta įstatymais, - nusivylusi ir piktindamasi sakė Pilviškių miestelyje (Vilkaviškio r.) gyvenanti Rima Virbylienė (30 m.).
Lemtinga avarija
Praėjusių metų rugsėjo 11-osios vakarą Rima, vairuodama nuosavą automobilį "Opel Ascona", važiavo Vilkaviškio - Pilviškių - Vinčų keliu, namų link. Moteris sulėtino greitį, nes priešais ją ta pačia eismo kryptimi važiavo traktorius MTZ-82, paskui save traukdamas prikabintą sėjamąją. Šis bene keturių metrų ilgio padargas buvo gerokai išsikišęs per kelio ašinę liniją, todėl Rima, nematydama, kas vyksta prieš traktorių, aplenkti jį nerizikavo. Kai namai buvo jau vos ne ranka pasiekiami, akimirksniu įvyko avarija: priešinga eismo kryptimi iš priekio priartėjęs automobilis "VW Golf", vairuojamas vilkaviškietės Onos D., rėžėsi į tamsoje nesimačiusią sėjamąją, pradėjo suktis verpetu ir dar kartą trenkėsi į Rimos vairuojamą opelį, buvusį už traktoriaus. Patyrusi smūgį pilviškietės mašina nuskriejo nuo keturių metrų kelio sankasos ir tik tada sustojo. Laimei, aukų buvo išvengta - visi avarijos dalyviai atsipirko išgąsčiu ir lengvais sužalojimais. Visų trijų transporto priemonių vairuotojai dėl patirtų materialinių nuostolių per daug nesijaudino, nes visi buvo sudarę privalomojo vairuotojų civilinės atsakomybės draudimo sutartis. Vadinasi, tikėjosi, kad avarijos kaltininku pripažinto vairuotojo draudimo bendrovė atlygins visus nuostolius.
Skubotas susitaikymas
Avarijos tyrimą atlikusi Vilkaviškio policijos komisariato Tardymo skyriaus tardytoja Irma Kriščiūnienė nustatė, kad įvykio kaltininkas yra traktorininkas Almyras Lipskas, tuo metu vairavęs darbdaviui priklausančią transporto priemonę. Beje, nelaimę jis prišaukė būdamas blaivus. Praėjus lygiai trims mėnesiams po šio įvykio, tardytoja priėmė nutarimą nekelti baudžiamosios bylos kaltininkui. Tokio sprendimo motyvas - nukentėjusiųjų ir kaltininko susitaikymas.
- Susitaikyti mums pasiūlė tardytoja Kriščiūnienė, - pasakojo Rima Virbylienė. - Ji dar akcentavo, kad tas susitaikymas - tik moraline, o ne materialine prasme. Esą draudimas atlygins visus nuostolius - laukite pinigų. Negi turėjau priešintis, kad traktorininkas atsidurtų už grotų, būtų teisiamas? Man svarbiausia, kad būtų atlyginta materialinė žala, nes mūsų automobilis per avariją buvo sugadintas nepataisomai.
Specialistai oficialiai nustatė, kad Rima Virbylienė dėl per avariją sugadinto automobilio patyrė 1 200 litų nuostolį.
Kantrybę išsekinę "žygiai"
Nors nepriklausomi draudimo ekspertai tikina, kad būtent "Lietuvos draudime" klientams draudimo kompensacijos išmokamos greičiausiai, jeigu tik abu įvykio dalyviai sutinka, kas yra nelaimės kaltininkas, tačiau Rima Virbylienė iki šiol - o nuo įvykio praėjo beveik penki mėnesiai - jokių pinigų negavo! Maža to, moteris sulaukė "Lietuvos draudimo" atsakingų darbuotojų pasirašyto pranešimo su ją sugluminusia ir nuvylusia išvada: "Apgailestaujame, bet draudimo išmokos mokėti negalime". R. Virbylienė pradėjo aktyviai domėtis, kodėl taip yra. Pagarbiai su klientais bendraujančios bendrovės vadovai nepatingėjo dar vienu laišku paaiškinti išsamiau. Tada ir paaiškėjo, kad "Lietuvos draudimas" vadovavosi Vilkaviškio policijos Tardymo skyriaus nutarimu atsisakyti kelti baudžiamąją bylą traktorininkui, nes šalys priešininkės susitaikė ir nebeturi pretenzijų. Pastarieji žodžiai ir buvo pagrindinis motyvas draudimo bendrovei atsitraukti - esą ko ieškoti, jeigu pretenzijų jau nėra. "Lietuvos draudimo" Marijampolės nuostolių sureguliavimo centro darbuotojos Anelės Papečkienės įsitikinimu, nukentėjęs žmogus nebeturi pretenzijų tada, kai žala jam atlyginta. Kita vertus, draudimo darbuotoja puikiai žino, kad atsisakyti patraukti baudžiamojon atsakomybėn avarijos kaltininką galima tik tada, kai, vadovaujantis Baudžiamuoju ir Baudžiamojo proceso kodeksais, įvykdomi trys punktai: avarijos kaltininkas prisipažįsta padaręs nusikaltimą, savanoriškai atlygina žalą nukentėjusiajam ir su juo susitaiko. Vilkaviškio tardytojos nutarime, kurį gavo draudimo bendrovė, apie atlygintą žalą neužsiminta, bet yra panašaus turinio žodžiai: "Pretenzijų neturi".
Šviesa tunelio gale?
- Bet juk apie atlygintą žalą, kai su kaltininku susitaikėme policijoje, jokios kalbos ir nebuvo - esą atlygins draudimas, tik reikia palaukti, - dar kartą pakartojo Rima Virbylienė. - Arba tardytoja neišmano tų draudimo subtilybių ir nesuinteresuota padėti, patarti žmogui, arba ji turėjo savų interesų. Suprantu, kad ne jos darbas patarinėti dėl draudimo, bet ji negali ir klaidinti, negali savaip traktuoti įstatymų.
Rima, ieškodama teisybės, nuolat lankėsi Vilkaviškio policijoje ir, jos įsitikinimu, ne vienam pareigūnui tapo nepageidaujamu asmeniu - jie šalinasi jos, sutiktos ant laiptų, netgi įžeidinėja. Tris kartus važiavo ir į Marijampolėje esantį "Lietuvos draudimo" skyrių. Moteris graudžiai juokauja, kad ji jau pravažinėjo ir praskambino vos ne pusę pinigų, kuriuos tikėjosi atgauti iš draudimo bendrovės.
Atrodo, ši istorija vis dėlto turės laimingą pabaigą. Vos tik draudimo bendrovės atsakingi darbuotojai sužinojo, kad Rimos Virbylienės atveju domisi spauda, į moters bėdą pažiūrėjo, kaip sakoma, iš arčiau. Tuomet ir patarimas Rimai "atplaukė" - į draudimo bendrovę ateiti kartu su avarijos kaltininku, kuris patvirtintų, jog tikrai neatlygino žalos nukentėjusiajai. A. Lipskas nesipriešino, tad Rima taip ir padarė. Dabar pilviškietė laukia pažadėtų draudimo pinigų ir tikisi, kad šįkart nebus apgauta. Kartu ir kitiems, atsidūrusiems panašiose situacijose, pataria aklai nepasitikėti policijos pareigūnais, skubančiais "atsistumti" žmones, ir jokiu būdu nenuleisti rankų per anksti, jeigu įstatymas yra palankus. Kaip kitaip išgyvendinti pareigūnų savivalę?