Dauguma žmonių įsivaizduoja negatyvias dehidratacijos pasekmes - šiluminį smūgį, traukulius. Bet pasirodo, kad ir nuolatinis nedidelis skysčių trūkumas organizme kelia grėsmę mūsų sveikatai. Skysčių trūkumas tarsi išsunkia gyvybiškąją energiją, ima svaigti galva, greitai nuvargstame ir sudirgstame.
Vašingtono dietologės S. Kleiner nuomone, nuolatinis skysčių trūkumas (lėtinė lengva dehidratacija) gali neigiamai paveikti psichinius ir fizinius sugebėjimus, sutrikdyti raumenų vystymąsi.
Vanduo sudaro 60 procentų suaugusio žmogaus kūno masės. Visų organizmo sistemų funkcijos, pradedant nuo energijos susidarymo, baigiant raumenų, sąnarių funkcijomis, priklauso nuo hidratacijos būklės.
Ankstyvieji dehidratacijos simptomai
Visų pirma geriausia dehidratacijos išvengti. Troškulys - toli gražu ne vienintelis ir ne pats pirmasis simptomas. Jei jau pajutote troškulį, tai jau esate truputėlį dehidratavęs.
Ankstyvieji troškulio simptomai - silpnumas, apetito praradimas, odos paraudimas, spaudimas skrandyje, galvos skausmas, svaigimas, sausumas burnoje, sausas kosulys, karščio nepakentimas, aštraus kvapo tamsus šlapimas. Šie simptomai paprastai rodo, kad sutrikęs skysčių balansas.
Kaip nesutrikdyti vandens balanso?
Standartinė rekomendacija - per dieną išgerti apie 2,5 litro skysčių. Tačiau net ir tiek gali nepakakti. Daktarė S. Kleiner pataria išgerti daugiau. Visai nesvarbu, kokį vandenį gerti (vandentiekio, šaltinio, gazuotą). Pasirodo, pagrindinė priežastis, kodėl suvartojame per mažai skysčių, - netinkamas skonis. Tad pasirinkite skanų, jums tinkantį vandenį.
Būtina susidaryti gėrimo planą. Tarkim, išgerkite stiklinę vandens nubudęs, prieš eidamas į darbą ir t. t. Visuomet turėkite vandens po ranka, namie jį laikykite gerai matomoje vietoje.
Valgykite sveiką, "drėgną" maistą, daug vaisių ir daržovių. Gerkite įvairiausių gėrimų, sulčių, arbatų. Na ir atminkite, kad kofeino turintys gėrimai ir alkoholis skatina skysčių iš organizmo skyrimąsi, tad jais nepiktnaudžiaukite.
Būtinai išgerkite bent dvi stiklines vandens likus porai valandų iki intensyvaus fizinio darbo ar prieš sportuojant. Na o sportuodami taip pat kas 15-20 minučių gurkštelkite ko nors gaivinančio, nes treniruojantis padidėja skysčių poreikis. Jei sportuojate intensyviai, vartokite specialius sportuojantiems žmonėms skirtus gėrimus su gliukoze ir elektrolitais.
Atminkite, kad per gausus skysčių vartojimas valgant neigiamai veikia virškinimą. Rekomenduojama gerti likus pusvalandžiui iki valgio ir tik praėjus valandai po valgio.
Na o pernelyg gausus skysčių vartojimas, ypač sportuojant, sumažina natrio kiekį organizme. Tai gali būti pavojinga gyvybei.
Šios rekomendacijos tinka žmonėms, kurių sveika širdis ir inkstai.
Vanduo - augimo, raumenų vystymosi ir sveikatos šaltinis. Gerkite į sveikatą!