Sandra Bytautienė
Paaiškėjo, kad žuvis, kuri nuo vaikystės daugeliui kišama kaip "geriausias maistas protui" - tikrai nėra šio sąrašo lyderis. Yra ir efektyvesnių maisto produktų.
Spanguolės geriau už silkę
Jei tikėsime užjūrio ekspertų išvadomis, prioritetas šioje srityje priklauso miško uogoms, vaisiams ir tik tada žuvims. Be to, visi šitie produktai naudingi ir smegenims, ir širdžiai.
Tyrėjai mano, kad protingiausi žmonės tampa valgydami spanguoles. Jose gausu antioksidantų, kurie sąveikauja su laisvaisiais deguonies radikalais. Tai beveik visiškai suardo cholesterolio, kuris labai kenksmingas širdžiai ir kraujagyslėms, hormoną.
Antroje vietoje liko mėlynės. Antioksidantų jose mažiau, bet yra regėjimą ir klausą gerinančių medžiagų.
Trečiąją vietą pasidalino burokėliai ir kopūstai. Šiose daržovėse esančios medžiagos ardo fermentus, kurių sankaupa skatina Alcheimerio ligos vystymąsi.
Špinatai, kaip nustatė mokslininkai, saugo nuo senėjimo sukeliamų nervų sistemos problemų ir trukdo atsirasti pažinimo sistemų sutrikimams.
"Protingo" maisto sąrašą užbaigia riebi žuvis. Norintiems tapti nuovokesniems nevertėtų valgyti kilkių pomidorų padaže. Tik tokios žuvų rūšys kaip lašišos, tunai ar sardinės turi riebalinių rūgščių, kurios gali išskaidyti kenksmingus fermentus. Be to, daugelis žino, kad tokioje žuvyje gausu fosforo, maitinančio smegenis.
Šokoladas ir saiko jausmas
Daugelis šviežių daržovių, uogų ir vaisių rūšių, ypač tos, kuriuose yra daug vitamino C ir sacharozės, labai naudingos smegenų veiklai. Bet maitintis tik tuo ir tikėtis, kad tapsite protingesni, jokiu būdu negalima. Tai sutrikdys virškinimo sistemos veiklą. Maistas turi būti įvairus. Tik reikia žinoti saiką.
Vyrauja nuomonė, kad intelektinį aktyvumą skatina šokoladas. Jame esančios kakavų pupelės ir kakavos aliejai gausūs augalinių baltymų ir labai naudingi organizmui. Nustatyta, kad 50 gramų šokolado per dieną sulėtiną bendrą organizmo senėjimą. Bet tai pasakytina tik apie juodąjį kartųjį šokoladą. Saldžiame pieniškame šokolade gausu cukraus ir persivalgymas gresia daugeliu nelaimių, pradedant cukriniu diabetu ir baigiant nutukimu ar kariesu.
Persivalgei ir vėl sukvailėjai?
Savo savijauta susirūpinusiems žmonėms svarbu atsiminti paprastą taisyklę. Negalima persivalgyti, nes tai sukelia virškinimo problemų ir skatina "kvailėjimą". Po sočių pietų sulėtėja smegenų aktyvumas, atsiranda mieguistumas ir apatija darbui. Tiesa, įtemptas grafikas jokiu būdu nesuderinamas su mažai kalorijų turinčia dieta, kuri numato tik baltymų ir angliavandenių vartojimą, todėl racione turi būti šviežių daržovių, pupelių ir daug skysčių (bet ne alaus ar stiprios arbatos, o, tarkim, negazuoto mineralinio vandens). Tikru smegenų maistu galima pavadinti gliukozę, nes būtent ją dideliais kiekiais įsisavina smegenų ląstelės. Jos reiktų ieškoti grūdiniuose produktuose, bulvėse, pupelėse. Gausu gliukozės ir desertuose, tačiau vietoj torto verčiau suvalgyti medaus ar kokį nors saldų vaisių - persiką, bananą ar kriaušę.
Maistas nevysto intelekto
Pagreitinti mąstymo procesą ir pašalinti nuovargį padės B grupės vitaminų turintys produktai: mėsa, žuvis, riešutai, košės ir ruginė duoda. Apelsinai arba greipfrutai, suvalgyti ryte, suteikia žvalumo ir atkuria šarmų ir rūgščių balansą, kuris dėl įtempto režimo gali būti pažeistas. Jei jums nepavyksta panaikinti šių produktų deficito - nusipirkite polivitaminų.
Svarbu atsiminti, kad protingesnis žmogus tampa ne nuo maisto ar vitaminų. Norint vystyti savo intelektą reikia mokytis, skaityti geras knygas, bendrauti su protingais žmonėmis ir nebijoti mąstyti. Smegenys, likusios be intelektualių treniruočių, silpsta kaip ir kūnas tų, kurie gyvena nejudrų gyvenimą. Kitaip sakant, jei proto nėra, jokia dieta nepadės - nors tai ir banalu, bet tiesa.
Smegenis jaunina ir galvosūkiai
Britų mokslininkai įrodė, kad uždavinių ir galvosūkių sprendimas gali gerokai sulėtinti žmonių galvos smegenų senėjimą. Ypač tų, kuriems daugiau kaip 60 metų. Kryžiažodžiai, šarados ir kiti protiniai pratimai gali atjauninti smegenis 14 metų.
Britų mokslininkai atliko tyrimus, kurių metu grupė pagyvenusių žmonių buvo padalyta į dvi dalis: pirmieji gavo uždavinių ir kryžiažodžių, o antrieji nieko neveikė. Patikrinus rezultatus paaiškėjo, kad kontrolinė grupė, kuri vertė savo smegenis plušėti, parodė geresnę reakciją ir aukštesnes smegenų funkcijas, palyginus su antrąja grupe.