Apie statybines medžiagas
Kur kreiptis, kad sužinočiau, ar plastikinės lentelės, kuriomis iškaliau lubas, yra nekenksmingos žmogaus sveikatai? - klausia nuolatinis laikraščio skaitytojas Ignas K. iš Kėdainių
(Atsako Kauno visuomenės sveikatos centro cheminių ir fizikinių tyrimų laboratorijos chemikė Liudmila Vaulina).
- Perkant prekę reikia visada prašyti pardavėjų ne maisto prekės higieninio pažymėjimo. Prekės gamintojas šiame pažymėjime pateikia higieninės ekspertizės išvadą, apie gaminiui panaudotų medžiagų įtaką (nekenksmingumą) žmogaus sveikatai.
Kilus įtarimui, kad iš plastikinių lentelių į patalpos orą išskiria kenksmingos medžiagos (formaldehidas, vinilchloridas, sunkieji metalai - švinas, kadmis), kreipkitės į teritorinį visuomenės sveikatos centrą (Vilniaus, Kauno, Alytaus, kitų miestų). Specialistai pakonsultuos ir patars. Šiuos tyrimus atlieka visuomenės sveikatos centrų cheminių ir fizikinių tyrimų laboratorijos.
Apie gyvsidabrį
Kur kreiptis, kad ištirtų, ar kambariuose nėra paberto gyvsidabrio? Radau du sudaužytus termometrus, o trečio visai nerandu. Mano sveikata pastaruoju metu akivaizdžiai pablogėjo, - klausia Ona O. iš Pandėlio.
- Įtarus, kad kambaryje išsiliejo gyvsidabris, būtina skubiai nukenksminti patalpas ir vėdinti. Pirmiausiai gyvsidabrio lašelius (jei juos matote) surinkite. Pradėkite nuo užteršto ploto pakraščių ir rinkite vidurio link. Pačius mažiausius lašelius patogu surinkti gumine kriauše. Gyvsidabrio lašeliai surenkami į stiklinį indą ir užpilami vandeniu. Indas užkemšamas kamščiu. Surinktą gyvsidabrį reikia pristatyti į įmonę "Švara".
Vėliau atlikite patalpų, kuriose išsiliejo (ar galėjo išsilieti) gyvsidabris, nukenksminimą. Visus paviršius ir grindis nuplaukite pakaitintu iki 70-80 laipsnių temperatūros muilo ir sodos tirpalu (45 g ūkiško muilo ir 52 g sodos vienam litrui vandens), nutrinkite šepečiais. Tada dezinfekuotus paviršius rūpestingai nuplaukite vandeniu.
Galima naudoti parūgštintą kalio permanganato tirpalą (2 g kalio permanganato vienam litrui vandens). Po to grindis ir paviršius perplaukite švariu vandeniu. Nukenksminimą gali atlikti ir įmonė "Švara".
Nukenksminus patalpas būtina atlikti laboratorinius matavimus - ar ore neliko gyvsidabrio garų. Tyrimų duomenims parodžius, kad jų yra, būtinai pakartokite nukenksminimą ir ištirkite oro taršą.