Česnaką reikia vartoti su saiku
"Man - 70 metų, - rašo laikraščio skaitytoja Danutė M. iš Marijampolės rajono. - Jau apie mėnesį valgau česnaką (po 4 - 5 skilteles kiekvieną dieną). Noriu pasiteirauti, ar toks gausus česnako vartojimas nepakenks sveikatai? Jau 18 metų sergu astma, yra padidėjęs kraujospūdis bei sutrikęs širdies ritmas, tačiau nuo šių ligų vartoju gydytojų paskirtus medikamentus. Esu girdėjusi, kad česnakas stiprina organizmą, apsaugo nuo peršalimo ligų. Ar tai tiesa?"
Apie česnako poveikį organizmui nori sužinoti ir Gertrūta S., gyvenanti Raseinių rajone. Ji teiraujasi, ar česnakas, sumaišytas su citrina bei medumi, tikrai yra geras preparatas, kuris galėtų būti vartojamas kraujagyslių valymui, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų profilaktikai. Jei taip, laiško autorė nori sužinoti, kokiais kiekiais ir kiek laiko tokį ruošinį patariama gerti.
Iš tiesų, česnakas yra laikomas vienu iš stipriausiai veikiančių natūralių antibiotikų, efektyviai naikinantis ligų sukėlėjus, stiprinantis organizmo imuninę sistemą, turtingas vitaminų bei kitų organizmui naudingų medžiagų (vitaminų C, D, B, karotino, fosforo, druskų, eterinių aliejų ir kt.).
Česnakuose esančios medžiagos skatina prakaitavimą bei šlapimo išsiskyrimą, todėl šios daržovės ypač tinka susirgus įvairiomis peršalimo ligomis, taip pat ir šių ligų profilaktikai. Česnakas efektyviai stabdo kraujavimą, gerina virškinamojo trakto veiklą, neleidžia žarnyne plisti puvimo bei rūgimo procesams, malšina skrandžio ir žarnyno skausmus. Česnakas tonizuoja organizmą, todėl jo patariama vartoti nusilpusiems, išsekusiems, pervargusiems, daug dirbantiems žmonėms.
Česnakas taip pat padeda išvengti kraujagyslių aterosklerozės (kalkėjimo), mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje. Taigi šių ligų profilaktikai česnakas (kaip, beje, ir gudobelės ekstraktas) yra nepamainomas preparatas.
Tačiau nereikėtų pamiršti ir to, jog, pajutus bet kokius širdies veiklos sutrikimus, visų pirma reikėtų kreiptis pas gydytoją ir sveikatą nuodugniai išsitirti. Tik nustačius, kad negalavimai nėra labai rimti, galima gydytis patiems. Jei gydytojas skyrė vaistų, reikia pasiteirauti, ar papildomai galima vartoti česnako (taip pat ir kitus) gydomuosius preparatus, mat kartais tokia sąveika organizmui gali pakenkti. Pavyzdžiui, česnakas veikia kraujo krešėjimą, tad jei vartojate kraujo krešėjimą mažinančius vaistus, česnako geriau atsisakykite (geriausia, kaip minėta, konsultuotis su gydančiu gydytoju).
Kai kuriems ligoniams gausus česnako vartojimas yra sukėlęs skrandžio spazmus, vadinasi, jei tokie simptomai pasireiškė, česnako vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.
Česnako negalima vartoti ir sergantiems inkstų ligomis. Nepatariama šiuo vaistinguoju augalu gydytis nėščiosioms (kai kurie gydytojai tvirtina, jog česnakas gali sukelti priešlaikinį gimdymą, o gimęs kūdikis esą gali būti alergiškas).
Ponią Danutę iš Marijampolės rajono įspėjame, jog, sergant sunkiomis lėtinėmis ligomis ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus šioms ligoms gydyti, česnaką reikia vartoti atsargiai ir tik gavus gydytojo leidimą.
Širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai paprastai vartojama po 1 - 2 vidutinio dydžio česnako skilteles per dieną, keturias savaites.
Sergant kraujagyslių ligomis, efektyviai veikia skaitytojos iš Raseinių rajono paminėtas česnako, medaus ir citrinos sulčių mišinys. Reikia paimti 5 citrinas, jas nulupti ir gerai išspausti; mėsmale sumalti 5 česnako galvutes. Viską sumaišyti pusėje litro medaus ir uždengus septynias dienas laikyti šaltoje vietoje. Paruoštą mišinį vartoti kasdien po 4 arbatinius šaukštelius vieną kartą per dieną (mišinį valgyti labai lėtai, tarp šaukštelių darant minutės pertraukėles). Rekomenduojamas tokio mišinio vartojimo laikas - 1 mėnuo.
Reikia įsidėmėti, jog, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, nepakanka vartoti gydytojo paskirtus vaistus ar vaistinguosius preparatus - būtina tinkamai maitintis, būti fiziškai aktyviems, vengti alkoholio, tabako, cukraus, stresų.
Beje, česnakas vartojamas ir išoriškai. Sutrintų česnakų tyrele naikinamos karpos, gydomos egzemos pažeistos vietos, pūliuojančios, ilgai negyjančios žaizdos. Ši tyrelė padeda, jei slenka plaukai.
Apie akių protezų nemokamą keitimą
"Kaip dažnai vaikams ir suaugusiesiems nemokamai keičiami akių protezai?" - klausia K. J. iš Kauno.
Kaip sužinojome iš Valstybinės ligonių kasos atstovų, individualių akių protezų kompensavimas iš centralizuotiems pirkimams skirtų lėšų yra numatytas tik asmenims iki 18 metų. Siekiant užtikrinti tolygų veido kaulinės dalies formavimąsi, pagal patvirtintas akių protezavimo indikacijas vaikams iki 12 metų individualūs akių protezai yra nemokamai keičiami du kartus per metus, o asmenims nuo 12 iki 18 metų - vieną kartą per metus. Kitų išimčių nenumatyta.
Gydytojo siuntimas reikalingas ne visada
"Noriu sužinoti, ar visuomet reikalingas pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojo siuntimas, jei pageidauju, kad mane konsultuotų antrinio lygio specialistas? - klausia Mikas L. iš Panevėžio. - Ir dar noriu paklausti, ar reikalingas pakartotinis siuntimas, jei specialistas skiria ilgalaikį stebėjimą? Ir ar aukštesniojo lygio gydymo įstaigą ir specialistą renkasi pacientas, ar nurodo gydytojas?"
Iš tiesų, šeimos gydytojo siuntimas pas specialistą, teikiantį antrinio ar tretinio lygio medicinines paslaugas, reikalingas ne visada.
Siuntimo nereikalaujama, jei pacientas kreipiasi dėl skubios medicininės pagalbos suteikimo, taip pat kai pacientas kreipiasi į tą patį specialistą ir dėl tos pačios priežasties, arba yra numatytas ilgalaikis paciento stebėjimas (tokiu atveju pakanka vieno siuntimo). Gydytojo siuntimas nereikalingas ir kreipiantis pas dermatovenerologą.
Kitais atvejais, neturint siuntimo, už specialisto konsultaciją reikia mokėti įstaigai, kurioje dirba konsultuojantis specialistas. Už gydytojo konsultaciją taip pat reikia mokėti neapsidraudusiems (neapdraustiems) privalomuoju sveikatos draudimu asmenims (jiems nemokamai teikiama tik būtinoji medicininė pagalba).
Gavęs siuntimą, pacientas pats renkasi gydymo įstaigą ir specialistą.
Atkreipiame dėmesį į tai, jog pirminės sveikatos priežiūros centro gydytojas privalo išduoti siuntimą konsultuoti ir gydyti tik neaiškiu, jo kompetencijai nepriskirtu atveju.
Medus stimuliuoja augimą
"Ar tiesa, kad meduje yra medžiagų, stimuliuojančių augimą?" - teiraujasi Monika Z. iš Trakų.
Be gausybės vitaminų, pantoteninės, folinės bei organinių rūgščių, meduje yra ir biogeninių stimuliatorių, kurie padidina organizmo tonusą ir stimuliuoja augimą. Tiesa, tokios stimuliacijos rezultatas kiekvienam organizmui pasireiškia individualiai, be to, vien medaus gali nepakakti.
Po žaizdelės prideginimo
"Man pridegino gimdos kaklelio žaizdelę, - rašo skaitytoja, nenurodžiusi savo pavardės ir gyvenamosios vietos. - Noriu pasiteirauti, ar po tokios procedūros galima iškart sportuoti (lankau aerobiką, reguliariai plaukioju baseine), ar kiek palūkėti?"
Jei minėta žaizdelė buvo prideginta elektra arba lazeriu, maždaug mėnesį reikėtų atsisakyti intensyvaus sporto, mat išlieka kraujavimo tikimybė. Patariama tiek pat laiko vengti ir baseino (dėl padidėjusios infekcijos rizikos).
Žarnyno valymas
"Po pirmosios žarnyno valymo procedūros man labai skaudėjo bambos srityje, - rašo Lina B. iš Vilniaus rajono. - Kadangi vėliau skausmas praėjo, žarnyno valymo procedūras tęsiau toliau. Joms pasibaigus, vėl atsinaujino žarnyno skausmai. Ypač skauda po šonkauliais, dešinėje pusėje. Ką daryti?"
Nedelsdama kreipkitės į tą gydytoją, kuris atliko žarnyno valymo procedūras. Jums greičiausiai iš žarnyno buvo išplautos gerosios (žarnynui naudingos) bakterijos, dėl to išsivystė disbakteriozė. Nustatęs tikslią skausmų priežastį, gydytojas skirs reikiamą gydymą.
Kepenų cirozė - labai pavojinga liga
"Norėčiau, kad plačiau parašytumėte apie kepenų cirozę, - savo laiške rašo Eugenijus Z. iš Rokiškio. - Kokie šios ligos simptomai, ar ji išgydoma?"
Tai neišgydoma lėtinė kepenų liga, kuomet pažeistų kepenų ląstelių vietą užpildo jungiamasis audinys (kepenys perauga jungiamuoju audiniu), dėl to kepenys negali atlikti savo funkcijos (vystosi kepenų nepakankamumas; galiausiai jos visai sukietėja, pasidaro lyg akmuo; šia liga susirgus, kepenų pokyčiai - negrįžtami).
Ligonis pradeda gelsti, didėja organizmo intoksikacija, gresia pačios sunkiausios komplikacijos.
Dažniausios kepenų cirozės išsivystymo priežastys yra nesaikingas alkoholio vartojimas ir hepatito B ar C virusai. Retesniais atvejais kepenų cirozė išsivysto dėl medikamentinio ar toksinio kepenų pažeidimo, autoimuninio kepenų uždegimo, kai kurių medžiagų apykaitos ligų ir t. t. Kartais ligos priežastis nenustatoma išvis.
Ši liga yra itin klastinga, mat pirmosiomis jos stadijomis ligonis nejaučia jokių stipresnių negalavimų. Ilgainiui gali pradėti kamuoti greitas nuovargis, sumažėja darbingumas ir apetitas. Iš nosies ir dantenų gali pasirodyti kraujo. Kamuoja kūno niežėjimas, išsiplečia veido, krūtinės bei nugaros kapiliarai, išsivysto gelta.
Liga dažniausiai diagnozuojama tik tuomet, kai pradeda reikštis jos komplikacijos (dėl pilvo vandenės padidėja pilvo apimtis, tinsta kojos, greitai atsiranda mėlynės ir kt.).
Nors ši liga, kaip minėta, kol kas nėra išgydoma (vienintelė išeitis - kepenų persodinimo operacija), jei laikomasi gydytojo nurodymų (griežtai atsisakoma alkoholio, reguliariai maitinamasi, atsisakoma riebalų, aštrių patiekalų, nedirbama sunkaus darbo ar su toksinėmis medžiagomis, atsargiai vartojami kiti vaistai ir t. t.), ligos eigą galima sulėtinti.