Kokia yra cholesterolio norma?
"Norėčiau sužinoti, koks cholesterolio kiekis kraujyje yra normalus?" - teiraujasi mūsų skaitytoja Jūratė K. iš Marijampolės.
Bendras cholesterolio kiekis yra laikomas normaliu, jei jis neviršija 5,2 mmol litre (anksčiau norma buvo 5 mmol litre).
Bendras cholesterolis sudarytas iš:
1. Gerojo (didelio tankio) cholesterolio - jo turi būti ne daugiau kaip 0,9 mmol/l.
2. Mažo tankio (lipidai) - jo turi būti iki 3 mmol/l.
3. Riebiųjų rūgščių (trigliceridai TG) - jų leidžiamas kiekis ne daugiau kaip 2 mmol/l.
Kai niekas neranda ligos...
"Jau antri metai vaikštau pas gydytojus, tačiau jie niekaip nesuranda ligos, - rašo Jonas B. iš Šiaulių. - Dažniausi nusiskundimai - skrandžio skausmai, maudimas širdies srityje, padidėjęs jautrumas, nervingumas. Šeimos gydytoja nusiuntė ir pas gastroenterologą, ir pas kardiologą, tačiau jie, atlikę tyrimus, pasakė, kad esu sveikas. Patarkite, kur dar galėčiau kreiptis?"
Jei jūs iš tikrųjų jaučiatės prastai, o gydytojai neranda ligos, galbūt reikėtų užsiregistruoti pas gydytoją psichoterapeutą. Mat seniai žinoma, kad labai daug sveikatos sutrikimų pasireiškia dėl dvasinio diskomforto.
Jei sergate Reino liga
"Gydytoja diagnozavo Reino ligą, bet nepaskyrė jokio gydymo, - rašo Laima N. iš Kauno. - Norėčiau sužinoti, kokie medikamentai man tiktų".
Jums greičiausiai buvo diagnozuota lengva šios ligos forma - tokiu atveju joks specialus gydymas nereikalingas, tik patariama vengti šalčio.
Sergant Reino liga negalima vartoti medikamentų, galinčių sukelti kraujagyslių spazmus (tai kai kurie kraujospūdį reguliuojantys preparatai, vaistai nuo koronarinės širdies ligos, medikamentai nuo migrenos). Tinka vaistai, mažinantys kraujagyslių spazmus.
Jei liga gerokai pažengusi, medikamentai gali ir nepadėti. Tuomet gali būti pasiūlyta operacija (jos metu pašalinami nervai, verčiantys kraujagysles spazmuoti).
Apie vėžinius susirgimus
"Norėčiau sužinoti, kokiems pirmiesiems simptomams pasireiškus reikėtų kreiptis į gydytoją onkologą?" - prašo paaiškinti Monika Gervienė iš Trakų rajono.
Pradiniai vėžio simptomai yra labai įvairūs. Liga gali prasidėti nežymiais skausmais krūtinės srityje, kartais skauda galūnes. Būtina susirūpinti, jei atsikosint pasirodo kraujingų išskyrų, jei imama kraujuoti iš šlapimo takų, lyties organų ar tuštinantis.
Nors ir nejaučia jokių įtartinų negalavimų, 45 metų sulaukę vyrai turėtų kartą per metus apsilankyti pas urologą pasitikrinti prostatos veiklą, pas gastroenterologą išsitirti žarnyną, o rūkantys keturiasdešimtmečiai ir vyresni - kasmet pasitikrinti plaučius.
Moterys nuo 20 metų turėtų bent kartą per metus apsilankyti pas ginekologą. Trisdešimtmetės ir vyresnės kas mėnesį turi pačios apsižiūrėti krūtis, o aptikusios sukietėjimus ar mazgelius, nedelsiant kreiptis į gydytoją. Sulaukusios 40 metų ir vyresnės moterys turėtų kasmet pasidaryti mamografinį tyrimą (jis parodo pokyčius krūtyse). Tokio amžiaus moterys turėtų kasmet tirtis ir žarnyną (dėl galimų polipų ar ikinavikinių ligų).
Reikėtų atminti, jog negydomos ar nepakankamai gydomos ikivėžinės ligos gali staiga supiktybėti.
Jei turite skrandžio opą
"Esu girdėjusi, kad turint skrandžio opą negalima vartoti geležies preparatų, - rašo Elena B. iš Kauno rajono. - Tačiau mano labai žemas hemoglobino kiekis. Ką tuomet reikėtų vartoti?"
Iš tikrųjų, jei ligonis turi skrandžio opą, geležies preparatų gerti negalima. Tačiau nereikia nusiminti - vaistinėse galima įsigyti į raumenis leidžiamos geležies. Kita vertus, visą gyvenimą opos neturėsite - ją išsigydysite, tada vėl galėsite grįžti prie įprastų - geriamų - geležies preparatų.
Kai kojas traukia mėšlungis
Dažnai pajuntu, kaip blauzdas ima traukti mėšlungis, dažnai skauda kojas, - rašo Alius Kairaitis iš Druskininkų. - Gal man trūksta kokių nors vitaminų?"
Tokie simptomai gali atsirasti dėl mineralų ir mikroelementų stokos. Vitaminų kompleksai su kalciu, magniu ir kitais mineralais ar mikroelementais tikrai turėtų padėti.
Jei rytais pabrinksta vokai
"Gana dažnai rytais prabundu pabrinkusiais vokais, - rašo skaitytoja Vaiva Vegienė iš Kaišiadorių. - Vakarais stengiausi vartoti kuo mažiau skysčių, tačiau minėtos problemos nepradingo. Beje, kartais patinsta ir kojos. Kur turėčiau kreiptis?"
Jūsų paminėtieji simptomai būdingi inkstų ligoms, taip pat kardiologiniams (širdies) susirgimams. Todėl visų pirma reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus ir, jei reikės, skirs gydymą ar pasiųs į konsultaciją pas urologą, nefrologą ar kardiologą.
Arbatmedžio aliejus - nagų grybelio profilaktikai
"Girdėjau, kad nagų grybelį labai efektyviai gydo arbatmedžio aliejus, - teiraujasi kaunietė, nenurodžiusi savo vardo nei pavardės. - Ar tai tiesa?"
Arbatmedžio aliejus iš tiesų puikiai dezinfekuoja ir tinka nagų bei pėdų grybelio profilaktikai. Tačiau jei toks susirgimas jau diagnozuotas (patvirtintas tyrimais), aliejus nebepadės - teks vartoti šios ligos gydymui skirtus medikamentus.
Ar priklauso invalidumo grupė?
"Mano trylikametis sūnus prieš trejus metus susirgo epilepsija, - rašo D. T. iš Šakių. - Nuolat vartoja vaistus, priepuoliai reti. Noriu sužinoti, ar sergantiems tokia liga vaikams priklauso invalidumo grupė. Ir dar vienas klausimas: kitas mano sūnus šią vasarą persirgo erkiniu encefalitu, gydėsi Kauno infekcinėje ligoninėje. Iki šiol vartoja vaistus, vitaminus. Mokyklos nelanko, nes greitai pavargsta - mokymas paskirtas namuose. Gal ir jam priklauso nors laikina invalidumo grupė?"
Sergantiesiems epilepsija paprastai suteikiama invalidumo grupė. Tai nusprendžia gydytojų medicininė komisija, įvertinusi ligonio sveikatos būklę, priepuolių dažnį ir kt. Visą medžiagą komisijai paruošia gydanti gydytoja. Jums reikėtų kreiptis į vaiko gydytoją ir šį klausimą nuodugniai išsiaiškinti.
Tas pat pasakytina ir apie jūsų antrąjį vaiką. Jei persirgus erkiniu encefalitu išsivysto tam tikros komplikacijos, yra liekamieji reiškiniai, invalidumo grupė gali būti suteikta. Tačiau tai irgi nusprendžia gydytojų medicininė komisija, gavusi apie ligonį visą reikiamą informaciją ir įvertinusi jo sveikatos būklę.