• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ateinančią savaitę Rusijos dujų milžinė "Gazprom" ketina atsakyti bendrovei "Itera" galimybės tiekti dujas Ukrainai ir Moldovai. Anot analitikų, dujų monopolininkė suteiks dujų bendrovei dingstį nevykdyti savo įsipareigojimų vietos vartotojams.

REKLAMA
REKLAMA

Sausio pabaigoje "Gazprom" ketina atsakyti naftos ir dujų bendrovei "Itera" priėjimą prie savo dujotiekių. Kaip rašo agentūra RBK, kalbama apie dujų tiekimo Ukrainai ir Moldovai nutraukimą. Ekspertų nuomone, tokiu neįprastu būdu "Gazprom" išgelbės "Iterą" nuo galimo sutarčių dėl dujų tiekimo į šias valstybes nevykdymo. Paaiškėjo, jog, praėjusiais metais grąžinus dujų monopolininkei nemažai didelių dujų gavybos aktyvų, "Iterai" pasidarė daug sunkiau vykdyti savo įsipareigojimus pirkėjams.

REKLAMA

"Iteros" atjungimą nuo dujotiekių "Gazprom" oficialiai aiškina bendrovės finansinių įsipareigojimų nevykdymu. Tačiau analitikai komentuoja šį pareiškimą gana skeptiškai. Kai kurių iš jų nuomone, norisi tikėti, jog "Gazprom" iš tiesų kovoja su nemokėtojais. Pati "Itera" neigia turinti kokių nors skolų dujų monopolininkei, išskyrus einamuosius įsipareigojimus. RBK šaltinių vertinimais, "Gazprom" bando susigrąžinti NVS rinką, kurioje "Itera" yra pagrindinė dujų monopolininkės konkurentė. Neseniai "Gazprom" pakeitė "Iterą" Turkmėnijos dujų tiekimo į Ukrainą operatoriaus pareigose. "Gazprom" taip pat taikėsi į pigias Turkmėnijos dujas, kurias beveik monopolistinėmis teisėmis pastaraisiais metais supirkdavo "Itera". Atjungusi bendrovę nuo savo infrastruktūros, "Gazprom" tariamai atims iš "Iteros" galimybę pirkti pigias dujas Vidurio Azijoje ir parduoti jas NVS šalims.

REKLAMA
REKLAMA

Vis dėlto, kaip pažymi analitikai, santykiai tarp naujosios "Gazprom" ir "Itera" nėra tokie vienareikšmiški, kaip tai gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Viena vertus, "Gazprom" pasiima dujų gavybos bendrovę "Purgaz" ir tuo pačiu metu suteikia "Iterai" teisę parduoti 6,3 milijardo kubinių metrų dujų, kurie praktiškai kompensuoja "Itera" gavybos sumažėjimą dėl "Purgaz" praradimo. Praradusi tris antrines dujų gavybos bendroves "Itera" nebegali vykdyti savo sutarčių, nes paprasčiausiai jai neužtenka dujų. Tuo tarpu "Gazprom" paskelbia apie dujų tiekimo bendrovei nutraukimą ir suteikia "Iterai" dingstį pateisinti sutarčių nevykdymą dujų monopolijos spaudimu. "Iteros" gavybos apimtys šiais metais smarkiai sumažės, - teigė RBK Jungtinės finansų grupės analitikai. - Todėl "Gazprom" savotiškai gelbėja "Iterą" nuo įsipareigojimų nevykdymo. Žinia apie bendrovės "atjungimą nuo vamzdžio" yra greičiau teigiama nei neigiama". Be to, "Gazprom" ne itin domisi NVS rinkomis, į kurias dujos tiekiamos vidaus kainomis. "Kovoti už šias rinkas "Gazprom" nėra prasmės, - teigia analitikai. - Bendrovei daug naudingiau eksportuoti dujas į užsienio valstybes už NVS ribų".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbos apie keistus "Itera" ir "Gazprom" santykius sklinda jau seniai. Žiniasklaida ne kartą skelbė, jog faktiniai "Iteros" savininkai yra buvę "Gazprom" vadovai ir jų šeimų nariai. Pati "Itera" kokius nors ryšius su dujų monopolininke neigia. Per Rusijos iždo atliktą patikrinimą nepavyko rasti jokių įrodymų, jog "Gazprom" valdo "Iterą" per trečiuosius asmenis. Atsakydama į kaltinimus dėl ryšių su "Gazprom" "Itera" žadėjo atskleisti informaciją apie savo savininkus, tačiau bendrovės paskelbtuose duomenyse jokios informacijos apie faktinius savininkus nebuvo.

REKLAMA

Tuo tarpu dar 2001 metais įtakingas britų verslo dienraštis "The Financial Times" paskelbė aptikęs dokumentą, liudijantį, jog "Gazprom" yra viena iš "Itera" steigėjų. "Itera" pripažino, kad dokumentas yra tikras, tačiau bendrovės advokatas pareiškė, jog tai "tėra tarnautojo, kuris manė, kad toks susitarimas bus sudarytas, klaida", o "Itera" prezidentas "pasirašė dokumentą jo neskaitęs". Po kurio laiko buvo aptiktas dar vienas dokumentas - "Itera" derėjosi su Turkmėnistano Vyriausybe dėl bendros įmonės steigimo šioje šalyje. "Gazprom" buvo siūloma atiduoti 46 procentus bendros įmonės, kuri taip ir nebuvo įsteigta, akcijų. Tačiau vienas iš "Iteros" Floridos būstinės darbuotojų parengė dokumentą, iš kurio matyti, jog "Gazprom" yra bendrovės partnerė arba akcininkė. Šis dokumentas buvo panaudotas registruojant "Iterą" Turkmėnijoje, Ukrainoje ir Rusijoje. "Itera" dokumentą pavadino klaida ir pareiškė, jog "imamasi priemonių jai ištaisyti".

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų