Viena Europos Sąjungos (ES) pareigūnė pareiškė, jog Europos Komisijos pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) sieks per ketvirtadienį (10.30) vyksiantį ES ir Kinijos viršūnių susitikimą įtikinti kinus ilgainiui atsieti savo nacionalinę valiutą nuo JAV dolerio.
Pareigūnė žurnalistams sakė, jog R. Prodi taip pat paragins Kiniją tęsti ekonomines reformas. "Jis supranta, kad Kinijos ekonomikoje tebėra netolygumų, - sakė pareigūnė. - Tarp jų yra laipsniškas remninbi (juanio) atsiejimas nuo dolerio, tačiau jis supranta, kad to negalima padaryti per vieną dieną".
Paklausta, ar Europos Komisijos pirmininkas aiškiai iškels valiutų mainų režimo klausimą, pareigūnė atsakė: "Taip, tai - vienas iš darbotvarkės punktų". Vėliau pareigūnė minėjo, kad ES siekia didesnio Kinijos valiutų mainų režimo lankstumo.
JAV ir kitos išsivysčiusios šalys Pekiną aktyviai spaudžia revalvuoti juanį. Amerikiečių gamintojų nuomone, žemas Kinijos nacionalinės valiutos kursas lėmė pigaus kinų importo antplūdį ir pakenkė JAV įmonėms.
Kinijos valiuta su JAV doleriu yra susieta maždaug 8,3 juanio už dolerį kursu, kurį daugelis Vakarų šalių gamintojų laiko dirbtinai žemu. Europos Komisijos duomenimis, 2002 metais Kinijos prekybos su ES perteklius sudarė 47 mlrd. eurų.
ES delegaciją sudarys R. Prodi, Sąjungai pirmininkaujančios Italijos premjeras Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis), ES vyriausiasis įgaliotinis bendrai užsienio ir saugumo politikai Javieras Solana (Chavjeras Solana) ir prekybos komisaras Pascalis Lamy (Paskalis Lami).
ES atstovai susitiks su Kinijos prezidentu Hu Jintao (Hu Džintao) ir derėsis su kinų delegacija, kuriai vadovaus šios šalies premjeras Wenas Jiabao (Venas Džiabao).
ES atstovų teigimu, derybose bus aptarta keletas jautrių klausimų, tarp jų Šiaurės Korėjos, Birmos ir Taivano problemos bei žmogaus teisių padėtis ir pasaulinių prekybos derybų ateitis po nesėkmingo ministrų susitikimo Kankune.
Viršūnių susitikime ketinama pasirašyti dvi svarbiausias sutartis - dėl kinų dalyvavimo ambicingame ES palydovinės navigacijos projekte "Galileo", kurį kritikavo JAV gynybos departamentas, ir dėl kinų turistų lankymosi Europoje tvarkos supaprastinimo.
“Reuters”-ELTA