Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Seimo kontrolierių įstaiga gauna labai daug skundų iš Lietuvos įkalinimo įstaigose bausmes atliekančių nuteistųjų. Skundžiamasi dėl įvairiausių dalykų: kad skiriama per mažai pasimatymų su artimaisiais, kad ribojamas siuntinių kiekis (beje, nuo sausio siuntinių nuteistiesiems apskritai nebus leidžiama perdavinėti), o namiškių perduodami produktai - sugadinami (tai dėl to, jog tikrinama, kad į gaminius nebūtų prikišta narkotikų ar kitų draudžiamų medžiagų). Daug skundų sulaukiama dėl tardymo izoliatoriuose ar pataisos namuose patiekiamo maisto kokybės ir kiekybės, prastų gyvenimo sąlygų. Tokius skundus ištyrę kontrolieriai dažnai prieina prie išvados, jog skundžiamasi be pagrindo.
Neseniai Seimo kontrolierė Albina Radzevičiūtė ir šios patarėja Aušra Žukauskienė lankėsi kitų šalių kalėjimuose, kur susipažino su ten esančiomis nuteistųjų gyvenimo sąlygomis, buitimi, užimtumu, laisvalaikiu.
Tūkstančiai bedarbių
Grįžusi iš Estijoje veikiančių Muru pataisos namų (jie yra maždaug už 50 kilometrų nuo Talino), Seimo kontrolierė A. Radzevičiūtė sakė galinti pasidžiaugti, jog Lietuvos įkalinimo įstaigose nuteistieji gyvena bei yra aprūpinti kur kas geriau.
Pasak A. Radzevičiūtės, didžiulę teritoriją užimančiuose Muru pataisos namuose kali tiek vyrai, tiek moterys, tiek nepilnamečiai (šios nuteistųjų grupės yra atskirtos aklina siena, taigi tarpusavyje nebendrauja). Nuteistieji įkurdinti didelėse sekcijose, talpinančiose kelias dešimtis žmonių. Visos pataisos namų patalpos - seniai neremontuotos, baldai - aptriušę. Tiesa, tokia padėtis, kaip tikino pataisos namų darbuotojai - laikina. Mat užuot lopę ir remontavę senus pastatus (Estijoje yra 7 pataisos namai), mūsų kaimynai nusprendė statyti tris naujus šiuolaikiškus pataisos namus. Seimo kontrolierės nuomonė, tai išties dėmesio vertas sprendimas, nei kaip į kiaurą maišą kišti pinigus paremontuojant tai vieną, tai kitą patalpėlę...
Seimo kontrolierė neigiamai įvertino tai, jog Estijoje bausmes atliekantys nuteistieji neturi galimybių įsidarbinti, nevykdomos kalinių socialinės reabilitacijos programos. Kitaip sakant, Estijoje nuteistieji nieko neveikia nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro.
Dar viena didelė problema, anot A. Radzevičiūtės, yra ta, jog šios šalies įkalinimo įstaigos yra perpildytos. Dėl šios priežasties už lengvesnius nusikaltimus realiu laisvės atėmimu nuteisti piliečiai yra priversti laukti, kad atliktų bausmę! Kaip minėjo pataisos namų atstovai, kartais nuteistiesiems tenka laukti net kelerius metus...
Šios problemos puikiai žinomos ir Estijos valdžiai. Tad kaip tik šiuo metu Estijoje vyksta bausmių vykdymo sistemos pertvarkymas, kurio tikslas - kiek galint daugiau sumažinti nuteistųjų skaičių. Jei dabar Estijos kalėjimuose bausmes atlieka apie 8 000 nuteistųjų, tai greitu laiku šį skaičių planuojama sumažinti perpus, o apie 2012 - uosius metus, kaip tikimasi, bausmes atliekančių nuteistųjų Estijoje turėtų būti ne daugiau kaip pustrečio tūkstančio. Kitaip sakant, už grotų ateityje turėtų patekti tik sunkiausius nusikaltimus padarę asmenys - kitiems planuojama taikyti alternatyvias, su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes.
Kalėjimai - kaip sanatorijos
Seimo kontrolierės patarėja Aušra Žukauskienė neseniai lankėsi Armėnijos Žmogaus teisių gynėjo biure ir nepraleido progos apsidairyti, kokiose sąlygose gyvena nuteistieji šioje šalyje.
Pasak A. Žukauskienės, Koscho kalėjime (jis įsikūręs maždaug už 60 kilometrų nuo Armėnijos sostinės Jerevano) nustebino daug kas: ir sanatoriją primenanti pataisos namų aplinka (aplink - gėlynai, dekoratyviniai medžiai ir krūmai, pavėsinės), ir erdvios, įmantriais šviestuvais ir gražiais kilimais išpuoštos nuteistųjų gyvenamosios patalpos, ir vietoj medinių gultų sustatytos sofos-lovos... Šiuose pataisos namuose kali apie 600 nuteistųjų, nors, reikalui esant, jų būtų galima sutalpinti kone dvigubai daugiau.
Blogai esą tik tai, jog nuteistieji neturi darbo. Išradingesnieji drožinėja, kalinėja, konstruoja, tačiau didžioji nuteistųjų dalis slankioja iš kampo į kampą ir skaičiuoja lėtai slenkančias dienas. Beje, anksčiau čia neveikė ir mokykla - ji atidaryta visai neseniai.
Pasak A. Žukauskienės, Armėnijos pataisos namuose kol kas neaktualūs nei mobiliųjų telefonų, nei narkotikų ar kitokių draudžiamų dalykų perdavimo nuteistiesiems klausimai. Pasirodo, šioje šalyje mobilusis ryšys dar nėra plačiai išvystytas (minėtų pataisos namų teritorijoje mobilusis ryšys neveikė išvis), o narkotikai tarp nuteistųjų visiškai nepopuliarūs.
A. Žukauskienę nustebino ir šiuose pataisos namuose įrengti poilsio kambariai pasimatymams su artimaisiais. Jei mūsų šalies pataisos namuose tokiose patalpose yra tik būtiniausi daiktai, tai ten pas nuteistąjį atvykę artimieji apsigyvena erdviuose butuose, kuriuose yra geri baldai, vonia, tualetas ir virtuvė su visa reikalinga įranga. Tokių pasimatymų trukmė - trys paros, tačiau, kaip sakė A. Žukauskienė, kai kurie lankytojai namo išvykdavo šiam laikui dar nepasibaigus.