• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Čia Lietuva...

"Kriminalistas" Gizmou savo darbą atlieka žaisdamas

Aurelija JARUŠEVIČIŪTĖ

Gražuolis "kriminalistas" iš Panevėžio policijos Kriminalistinių tyrimų tarnybos Kriminalinio aptarnavimo skyriaus vokiečių aviganis Gizmou ir vėl pasižymėjo. Kartu su to paties skyriaus kinologų grupės vyresniuoju patruliu Kęstučiu Mineikiu. Minėto skyriaus kriminalistai, prieš 2 svaites gavę pranešimą, kad apvogtas vienas miesto butas, į pagalbą pasikvietė K. Mineikį ir vokiečių aviganį Gizmou. Šuo puikiai susidorojo su jam pavesta užduotimi.

REKLAMA
REKLAMA

- Na, vagių už skverno nesugavo, - šypsosi K. Mineikis, 15 metų besidarbuojantis policijoje. - Bet kai kurių įkalčių žmogaus akis gal ir nebūtų pastebėjusi, o Gizmou juos surado.

REKLAMA

O štai šią savaitę Gizmou automobilyje, kurį vairavo Panevėžio Profesinio rengimo centro moksleivis aštuoniolikmetis J. M., rado du polietileninius paketus su augalinės kilmės medžiaga, įtariama, kanapėmis.

Šeimos narys

Su šiuo vokiečių aviganiu Kęstutis dirba jau daugiau nei 5 metai. Jį įsigijo, kai šuniui tebuvo 11 mėnesių. K. Mineikis sako, kad šuns charakteris išryškėja metų amžiaus. Tuomet jau aiškus charakteris, jo darbinės savybės, ar šuo tiks dresavimui ir kaip su juo teks dirbti.

REKLAMA
REKLAMA

- Šuo kaip ir žmogus - turi savo charakterį, kaip ir žmogus reikalauja dėmesio, - pasakoja K. Mineikis. - Turi pagirti ir paskatinti už kiekvieną sėkmingai įveiktą užduotį. Turi mokėti elgtis su savo "bendradarbiu", nuosekliai jam duoti suprasti, ko iš jo norima. Reikalinga didžiulė kantrybė - čia nuotaikų kaitos ar nepasitenkinimo negali išlieti. Kad geriau šunį suprastum, o ir jis suvoktų, kad tu šeimininkas, reikia nuolatos būti kartu. Šis vokiečių aviganis, nors gyvenu bute, gyvena kartu ir yra pilnateisis šeimos narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kęstutis sako, kad žmona (beje, taip pat dirbanti policijoje) ir penkiolikmetė dukra jau seniai susitaikiusios su ketvirtuoju šeimos nariu. Su Gizmou ilgiausiai teko "derinti" charakterius Kęstučio uošviams. Tik po keleto metų augintinis leidosi šių žmonių paglostomas. Laisvalaikiu Kęstutis dažniausiai pats veda Gizmou pasivaikščioti, jei atostogauja - Gizmou kartu (kiti šeimos nariai paprasčiausiai nepajėgtų nulaikyti didžiulio šuns). Sako, kad labiausiai vokiečių aviganiui patinka, kai šeimininkas leidžia išsitiesti greta, ant lovos ar sofos.

REKLAMA

Tinka ne visos veislės

Kinologu K. Mineikis tapo dar armijoje - 1987-aisiais, kai jį paskyrė tarnauti į Černigovą, saugoti aerodramo. Nors dresuoti rimtai tuomet dar nebuvo bandęs, bet vaikystėje, kaip jis pats sako, augo kartu su "Alyvų gatvės lenciūginiu". Grįžęs iš armijos pradėjo dirbti policijoje. Pirmasis šuo, kurį įsigijo darbui, buvo kalė - vokiečių aviganė Lota. Su ja dirbo apie 10-metį. Bet šunys kaip ir žmonės sensta: sulėtėja orientacija, silpsta uoslė, apninka sąnarių ligos. Tad teko ieškoti kito šuns. Patiko bokserių veislė. Kęstučio įsigytasis puikiai sugebėjo aptikti paslėptus narkotikus, tačiau su šios veislės šunimis nepriimta dirbti policijoje, todėl jį teko atiduoti draugams. Tad vokiečių aviganis (policijoje dar tinkami belgų aviganiai malinua) Gizmou ir buvo tas šuo, kurį Kęstutis išvežė į Vilnių - į Policijos Kinologijos centrą - mokyti įvairių gudrybių.

REKLAMA

Netinka patruliavimui

Panevėžietis "kriminalistas" Gizmou vykdo įvairias užduotis: ieško pradingusių žmonių, seka nusikaltėlių pėdsakais, ieško narkotikų ir pan.

Štai pernai rudenį buvo apvogtas vienkiemis Panevėžio rajone. Nusikaltėliai labai stengėsi nepalikti jokių įkalčių. Tuomet kriminalistai pasitelkė į pagalbą Gizmou, tikėdamiesi, kad gal šuniui pavyks aptikti kokius nors pėdsakus. Jų viltys pasiteisino - nors vagių Gizmou nesučiupo, bet nuvedė prie svaraus įkalčio, parodė vietą, kur nusikaltėliai sulipo į automobilį. O turint siūlo galą, jau įmanoma kamuolį išnarplioti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitą sykį Gizmou surado pasiklydusią močiutę. Moters artimieji iš pradžių patys savo jėgomis ieškojo, tačiau neaptikę jokių pėdsakų, pagalbos kreipėsi į policiją. Senolė buvo surasta už kelių kilometrų, besėdinti pakelėj.

Neramu ir jaunimui, mėgstančiam "gaudyti kaifą". K. Mineikis su Gizmou ir dar dviem savo kolegomis dažnai išsiruošia pasižvalgyti po tas miesto vietas, kur renkasi jaunimas. Šitokius pasižvalgymus kriminalistai vadina "prevencinėmis priemonėmis". Po tokių "priemonių" pernai buvo iškeltos 35 bylos dėl narkotikų: 14 be tikslo juos platinti, o 21 - su tikslu kvaišalus gaminti ir parduoti.

REKLAMA

- Šuo netinka patruliavimui, - sako K. Mineikis, - nors ir labai gražiai atrodo. Ir žmonės kitaip elgiasi, pamatę šalia policininko didžiulį vokiečių aviganį. Bet šuns kojos nepritaikytos prie miesto šaligatvių dangos. Galiu tik pasidžiaugti, kad neseniai gavom mašiną, skirtą mums, kinologams, su augintiniais važinėti į įvykius. O taip tenkavo spraustis į tokį automobilį, kuris tuo metu būdavo laisvas.

REKLAMA

Didžiausias dėmesys - pasienio sargams

Šunys, dirbantys pas kriminalistus, didelio valdžios dėmesio kol kas nenusipelno. Pinigų skiriama jų ėdalui - 100 litų per mėnesį (pasienyje tarnaujantiems pėdsekiams skiriama daugiau lėšų - ir dresavimui). K. Mineikis sako, kad ėdalui tokių pinigų pakanka, o jei prireikia veterinaro ar kitokių paslaugų, apmokama. Blogiau yra su šunų dresavimu. Į Vilnių juk dažnai neprivažinėsi.

Kol kas panevėžiečiai patys gaminasi dresavimui reikalingus chalatus ir rankoves (o jie greit "sudėvimi"), važinėja su savo augintiniais į atokias vietoves, kur lavina jų įgūdžius, patys kuria įvairias kliūtis ir situacijas, kad prireikus jų šunys galėtų padėti palaikyti tvarką ir ramybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų