Genadijus SKRIPKA
Įsibėgėjus atostogų sezonui, padaugėjo ir pranešimų apie nelaimes, nutikusias turistams. Žuvusieji autobusų avarijose jau skaičiuojami dešimtimis.
Šeši - nelaimingas skaičius
Šeši rumunų turistai žuvo, kai jų autobusas netoli Vengrijos ir Rumunijos sienos susidūrė su sunkvežimiu automobiliams vežti. Sunkvežimis, kuriuo vairuotojas per avariją taip pat žuvo, įvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir kliudė autobusą, o šis nuvirto ant šalia buvusių geležinkelio bėgių. Autobusu važiavo 35 keleiviai, 16 jų buvo sužeisti.
Šeši žmonės žuvo ir Ukrainoje. Avarija įvyko Kryme, Simferopolį ir Jaltą jungiančiame kalnų kelyje - sugedus stabdžiams, apvirto autobusas. Dar 46 keleiviai, tarp kurių 12 vaikų, buvo sužeisti.
Pietvakarių Kinijoje autobusui susidūrus su sunkvežimiu, žuvo 13 žmonių ir dar 39 buvo sužeisti. Autobusu iš viso važiavo 55 keleiviai. Kinai, panašiai kaip ir mes, pasibaisėję, kad jų šalyje per autoavarijas žūsta daug žmonių. Pernai Kinijoje įvyko 450 000 eismo nelaimių, jose žuvo 99 000 žmonių.
O didžiausia avarija, susijusi su lenkais, įvyko Prancūzijos Alpių kalnuose. Sudužus lenkų maldininkus vežusiam autobusui, žuvo 26 žmonės, dar 23 buvo sužeisti. Tai viena skaudžiausių nelaimių per visą Lenkijos istoriją.
Trumpino kelią
Avarija įvyko nesaugia laikomoje Alpių kalnų vietoje prie Vizilio kaimo netoli Grenoblio. Šis kelias, jungiantis Grenoblį ir Gapą, dar vadinamas Napoleono keliu, nes 1815 metais nuverstasis Prancūzijos imperatorius, pabėgęs iš Elbės salos, juo pabandė pasiekti Paryžių.
Šiame kelyje yra įvykusi ne viena skaudi nelaimė. 8-ajame dešimtmetyje toje pačioje vietoje į avarijas pateko trys autobusai. Per tas nelaimes žuvo 77 žmonės. Todėl ta kelio atkarpa, kurioje įvyko avarija, buvo draudžiama važiuoti sunkioms transporto priemonėms, neturinčioms elektroninio įtaiso, galinčio stabdyti varikliu. Lenkų autobusas tokių stabdžių neturėjo. Jis privalėjo važiuoti aplinkkeliu.
Perspėjantys apie tai ženklai pastatyti keliose vietose iki pavojingos atkarpos, tačiau daugelis turistinių autobusų vairuotojų pasirenka pavojingą kelią iki Grenoblio, taip sutrumpydami kelią net 40 kilometrų. Maldininkų kelionę rengusios agentūros vienas iš savininkų Pavelas Volnickis patvirtino, kad autobusas turėjo važiuoti kitu keliu.
Sugedo stabdžiai
Šios katastrofos priežastis aiškinasi Prancūzijos policija. Pagal pirminius duomenis, sugedo autobuso stabdžiai - buvo 100 metrų nusitęsusi stabdymo žymė ant asfalto, tai liudija paskui autobusą važiavę motociklininkai. Jie teigia, kad autobusas važiavo apie 70 kilometrų per valandą greičiu. Prieš pat nelaimę iš po autobuso pasipylė žiežirbos. Likę gyvi keleiviai paliudijo, kad prieš avariją autobuso priekyje kažkas trakštelėjo, o vairuotojas dar spėjo sušukti keleiviams, kad įsikibtų į sėdynes, nes neveikia stabdžiai. Paskui autobusas trenkėsi į apsaugos barjerą, jį pramušęs nusirito 40 metrų žemyn stačiu šlaitu ir sustojo tik prie apačioje tekančios Romanšo upės.
"Kai autobusas užsiliepsnojo, jo viduje buvę žmonės dar buvo gyvi, - sakė žemės, kur nukrito autobusas, savininkas Filipas Baretas. Atbėgęs į nelaimės vietą su daugybe kitų nelaimę mačiusių Vizilio kaimo gyventojų, jis ėmė traukti sužeistuosius ir žuvusiųjų kūnus, kol dar ugnis nebuvo apėmusi viso autobuso. Tie autobuso keleiviai, kurie dar laikėsi ant kojų, irgi padėjo sužeistiesiems.
Visos aukos - tai piligrimai iš Stargardo miesto, taip pat iš Svinouscės, Ščecino, Varšuvos. Kelionę, kurios tikslas buvo aplankyti Saleto Dievo Motinos šventovę, organizavo Ščecino Šv. Mykolo parapija. Autobuse kartu su 50 keleivių, 2 autobuso vairuotojais buvo ir 3 kunigai.
Sukrėsti vadovai
Grenoblio ligoninėje, į kurią buvo suvežti nukentėjusieji, tuoj po nelaimės apsilankė Lenkijos prezidentas Lechas Kačinskis ir Prancūzijos prezidentas Nikolia Sarkozy. Sukrėstas Lenkijos vadovas sunkiai galėjo kalbėti, todėl į žurnalistų klausimus daugiausia atsakinėjo N. Sarkozy. Jis pareiškė, jog asmeniškai įdėmiai seks, kaip vyksta avarijos priežasčių tyrimas.
Du sunkiausiai sužeisti maldininkai - vyras ir moteris iš Stargardo - jau parskraidinti į Lenkiją ir gydomi Stargardo ligoninėje. Kitų sužeistųjų gydymas užtruks kelias savaites, tad Grenoblyje apsigyveno ir nukentėjusių maldininkų šeimų nariai, juos raminantys psichologai.