Per vasarą užderėjo bent penki skandalai. Pirmiausia viešumon iškilo žemėtvarkininkų aferos, vėliau šį skandalą užgožė Europos Sąjungos lėšų grobstymas. Kilo įtarimų, jog Vytautas Šustauskas Seime esą gali atstovauti nusikalstamo pasaulio atstovams.

Galiausiai paaiškėjo, jog Lietuvoje kontrabandininkus dangsto net teismų pirmininkai. Skandalų vilkstinę galiausiai užbaigė kyšius ėmę diplomatijos atstovai.

Tačiau prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Remigijus Ačas teigė stalčiuje turįs dar ne vieną skandalingą medžiagą, ji bus pateikta pasibaigus atostogų sezonui.

"Vakaro žinios" nutarė pasidomėti, kodėl pastaruoju metu toks gausus skandalų derlius.

Prezidento nuopelnai

Prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais R.Ačas įsitikinęs, kad vienas už kitą didesni skandalai iškyla dėl to, jog prezidentas "paspaudė" teisėsaugos struktūras. "Viskas priklauso nuo to, ko ir kaip yra reikalaujama", - aiškino prezidento patarėjas.

Anot jo, teisėjus kompromituojanti medžiaga buvo užsigulėjusi Generalinės prokuratūros stalčiuje, tačiau gandui pasiekus Prezidentūrą, teisėsaugos pareigūnai buvo priversti medžiagą tirti.

"Kai tik prezidentas R.Paksas sužino apie vieną ar kitą dalyką, iš karto pradeda domėtis", - teigė patarėjas.

REKLAMA

Bailūs prokurorai

Pasak R.Ačo, korupcijai į paviršių išvilkti kartais pritrūkstama politinės valios.

Prezidentūroje apsilankę generalinio prokuroro pavaduotojai nuo šalies vadovo, pasak R.Ačo, net neslėpė, jog pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kontrabandą dangstančių teisėjų jie nedrįso. "Nedrąsu prieš teisėjus ranką kelti", - generalinio prokuroro pavaduotojų pasiaiškinimus prisiminė patarėjas.

Patarėjas įsitikinęs, kad prokurorai norėjo pažiūrėti, kokia bus prezidento reakcija. Jeigu prezidentas, anot jo, būtų susvyravęs, kontrabandininkus dangstančių teisėjų niekas nebūtų judinęs.

Pažadėjo naujų skandalų

"Mano stalčiuje guli artimiausi skandalai. Pažadu, jog pasibaigus prezidento atostogoms jie ilgai ten neužsigulės", - skandalų visuomenei pažadėjo Prezidentūros atstovas.

Jo teigimu, šiuo metu kompromituojančios medžiagos neatskleidžiamos, mat daugelis būsimų skandalų herojų šiuo metu atostogauja.

Pasak R.Ačo, dabar modeliuojama situacija, kad užsuktas mechanizmas nesustotų. Anot jo, kalbos, esą skandalai reikalingi tik norint į šiltas vietas įsodinti savus žmones, tėra prasimanymas.

"Mes su prezidentu net nekalbam, kas galėtų pakeisti susikompromitavusius pareigūnus", - tikino R.Ačas. Patarėjo nuomone, tokias kalbas skleidžia tik suinteresuoti išlikti savo vietose žmonės.

Saugo kėdes

Pasak R.Ačo, kai kurie pareigūnai pastaruoju metu suaktyvėjo, mat nori išsaugoti savo postus.

Vieną tokių jis įvardijo Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovą Valentiną Junoką. "Jeigu pamenat, V.Junokas prieš kelis mėnesius po susitikimo su prezidentu pats prisipažino, jog STT vadovu jis liks tik tuo atveju, jeigu gerai dirbs", - V.Junoko prisipažinimą priminė prezidento patarėjas.

R.Ačas mano, jog V.Junoko darbas pastaruoju metu iš tiesų pagerėjo, jis ėmėsi aktyvių veiksmų. "Jam (V.Junokui - red. pastaba) buvo reikalingas stimulas".

Paslaptingi interesai

Tuo tarpu prezidento patarėjas saugumo klausimais Evaldas Vaitkus įsitikinęs, jog užderėję skandalai anaiptol ne Prezidentūros nuopelnas.

REKLAMA

"Situacija brendo jau seniai. Prieš įstojant į ES mažėja galimybės nusikalsti", - tvirtino jis.

Anot jo, tai, jog vienas skandalą lydi kitas, tėra tik sutapimas. Pasak jo, tyrimai buvo pradėti jau seniai, jų atskleisti anksčiau laiko nebuvo galima, mat viskas būtų žlugę.

Prezidento patarėjo saugumui nuomone, vienas skandalas po kito galėjo pasipilti ir dėl to, jog kažkas, gelbėdamas savo kailį, tuo buvo suinteresuotas. "Kieno tai interesai, aš nežinau", - sakė E.Vaitkus.

Ministras: skandalai baigėsi

Vidaus reikalų ministras Virgilijus Bulovas nemano, jog pasikeitus prezidentui teisėsaugos institucijos pradėjo geriau dirbti. "Yra šioks toks sujudimas, tačiau ši situacija jau seniai brendo", - sakė ministras.

Vidaus reikalų ministras mano, jog susidariusi situacija su kieno nors interesais nėra susijusi.

"Norint ką nors pasiekti, reikia turėti tai įrodančius faktus. Kiek buvo atvejų, kad teismui pritrūkdavo faktų kaltei įrodyti", - kalbėjo ministras. Ministerijos vadovas mano, kad baudžiamosios atsakomybės nepavyks išvengti tik ES lėšų grobstytojams.

Ministras įsitikinęs, kad kompromatu diplomatijos korpuse skandalų virtinė baigsis. "Netikiu, kad dar gali kas nors pasirodyti. Bent vidaus reikalų sistemoje panašių įvykių, esu įsitikinęs, nebus", - tikino V.Bulovas.

Tiesiog sutapimas

Seimo antikorupcijos komisijos pirmininkė Nijolė Steiblienė taip pat mano, jog vienas kitą gožiantys skandalai tėra sutapimas.

"Nesu nei burtininkė, nei astrologė, todėl nežinau, kas iš tiesų darosi ir kuo viskas baigsis. Bet manau, kad viskas paprasčiausiai sutapo", - teigė ji.

Anot komisijos pirmininkės, atsitiktinumas, kad kelios tarnybos vienu metu baigė tyrimus. Parlamentarės nuomone, į viešumą iškilusios žemėtvarkininkų aferos, ES lėšų grobstymo atvejai bei kita nėra nei saugumo vadovo Mečio Laurinkaus, nei STT vadovo V.Junoko nuopelnas.

Dengia sklypų aferas

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Algirdas Gricius sako, jog skandalai viešumą pasiekia ne be priežasties.

REKLAMA

Parlamentaras įsitikinęs, jog žemės sklypų dalybas buvo bandoma užgožti ES lėšų grobstymu. "Jaučiu, kad bandyta tyliai ramiai viską numarinti. Turbūt žemelės sklypelius pasiėmė aukšti ir įtakingi pareigūnai, todėl daroma viskas, kad naujieji skandalai visa tai užtemdytų", - sakė parlamentaras. Anot pašnekovo, žemės aferos buvo vienas didžiausių ir labiausiai visuomenę sukrėtusių skandalų.

Parlamentaro nenustebintų, jeigu visuomenės ausis pasiektų ir daugiau korupcijos, grobstymo bei naudojimosi tarnybine padėtimi atvejų. Tačiau parlamentaras įsitikinęs, kad tai nėra prezidento nuopelnas. Pasak jo, pastaruoju metu ypač gerai dirba STT vadovas.

Anot A.Griciaus, gali būti, jog nuo darbo Saugumo departamente pavargęs M.Laurinkus nusprendė prieš išeidamas atskleisti susikaupusią medžiagą.

Dirbti trukdė įstatymai

Kodėl prieš M.Laurinkui pradedant diplomato karjerą saulėtoje Ispanijoje iš Valstybės saugumo departamento pažiro gausybė skandalų, paties saugumo šefo paklausti nepavyko, mat jis nekelia telefono ragelio.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų