• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie meteorizmą ir kitus žarnyno veiklos sutrikimus

Kas tai yra meteorizmas? Tai pilvo negalavimai, pasireiškiantys pilvo pūtimu, pilnumo pojūčiu, tarsi pilvo tempimu, žarnų gurguliavimu. Visa tai atsiranda, kai skrandyje ir žarnyne padidėja dujų kiekis. Kad tai labai nemaloni būklė, niekas nesiginčija. O ar įmanoma tokios savijautos išvengti? Žinoma!

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojai gastroenterologai tvirtina, jog kiekvieno žmogaus virškinamajame trakte esančių dujų kiekis yra nevienodas. Atlikus tyrimus nustatyta, kad apytiksliai per išeinamąją angą kasdien pasišalina nuo 0,5 iki 2 litrų dujų (sveikam žmogui - per 25 kartus). Jei šių "kartų" priskaičiuojama daugiau, laikoma, kad tai jau nenormalu.

REKLAMA

Kokia yra tų dujų sudėtis? Nustatyta, kad apie 99 procentus iš virškinamojo trakto pasišalinančių dujų sudaro 5 bekvapės dujos - azotas, vandenilis, deguonis, anglies dvideginis ir metanas. Tačiau žarnyne susidaro ir nedidelis kiekis nemalonų kvapą skleidžiančių dujų. Tai amoniako ir sieros vandenilio dujos. Šios dujos susidaro iš tam tikrų kai kuriuose maisto produktuose esančių junginių.

REKLAMA
REKLAMA

Natūralios žarnyno mikrofloros gyvybinėms funkcijoms užtikrinti bei cheminėms reakcijoms žarnyne vykti reikalingas deguonis. Kadangi deguonies suvartojama gana daug, jo kiekis, slenkant žarnynu žemyn, vis mažėja. Mažas deguonies kiekis storajame žarnyne lemia anaerobinių bakterijų (tos, kurių gyvybinei veiklai deguonies nereikia) dauginimąsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dujų kiekis žarnyne priklauso ir nuo kitų veiksnių - virškinamojo trakto veiklos intensyvumo, nuryjamo oro kiekio, mikrobų, gaminančių dujas, kiekio žarnyne ir kt.

Tik azoto ir deguonies (iš pagrindinių žmogaus įkvepiamų dujų) randama atmosferos ore - šios dujos į virškinamąjį traktą patenka su nuryjamu oru. Daugiau oro nuryjama, kai vienu metu kalbama ir valgoma, skubotai valgoma ir geriama, kramtant gumą, taip pat patekus į stresinę situaciją. Šių dujų į organizmą gali patekti ir su maistu. Pavyzdžiui, obuoliuose yra net apie 20 procentų dujų. Be to, šiek tiek azoto dujų į virškinamąjį traktą patenka iš kraujo ar, veikiant bakterijoms, susidaro iš amino rūgščių taip pat geriant angliarūgštės turinčių gėrimų (gazuoto limonado, gazuoto mineralinio vandens, šampano).

REKLAMA

Na o metano dujas virškinamajame trakte "pagamina" anaerobinės bakterijos (iš vandenilio ir anglies dvideginio).

Gydytojų gastroenterologų teigimu, virškinant angliavandenius dalyvauja bakterijos ir fermentai. Kuo daugiau nesuvirškintų angliavandenių (celiuliozės, kitos ląstelienos) patenka į storąjį žarnyną, tuo daugiau pasigamina dujų. Todėl valgant daug skaidulų turinčių maisto produktų (vaisių, daržovių, nemaltų grūdų duonos, ypač ankštinių kultūrų), storajame žarnyne dujos gaminasi kur kas gausiau ir sparčiau ir tai laikoma visiškai normaliu reiškiniu.

REKLAMA

Jei organizme trūksta laktozę skaidančio fermento laktazės (o tuo skundžiasi daugelis vyresniojo amžiaus žmonių), išgėrus pieno ar užvalgius pieno produktų taip pat jaučiamas pilvo pūtimas, žarnų gurguliavimas, o kai kada - ir viduriavimas rūgštaus kvapo putotomis išmatomis su nemažu kiekiu dujų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apskritai meteorizmas (jei nesergama virškinamojo trakto ligomis) yra visiškai nepavojinga žmogaus sveikatai būklė. Tai daugiau socialiai nemalonus reiškinys, ypač jei dujos iš organizmo pasišalina ar žarnos staiga ima gurguliuoti netinkamu momentu...

Tačiau reikėtų nepamiršti ir to, kad meteorizmo reiškiniai (pilvo pūtimas, žarnų gurguliavimas, pilnumo pojūtis, kartais - ir viduriavimas) gali būti ir kai kurių žarnyno ligų simptomas.

REKLAMA

Kaip atskirti, ar žmogų vargina tik meteorizmas, ar šie nemalonūs pojūčiai - virškinamojo trakto ligos požymis?

Medikų teigimu, tai galima nustatyti gana nesunkiai. Jei dažnu vidurių pūtimu besiskundžiantis pacientas, paprašytas išpūsti ir staiga įtraukti pilvą, nesunkiai tai padaro (be to, aiškiai matyti pilvo raumenų susitraukimai), galima manyti, jog jį vargina dėl tam tikrų mitybos ypatumų atsiradęs meteorizmas. Na o jei sergama kokia nors liga (pavyzdžiui, pilvo ertmėje yra susikaupę skysčio), pilvo lengvai įtraukti ir išpūsti tikrai nepavyks.

REKLAMA

Ar reikia meteorizmą gydyti? Medikai tikina, jog tai fiziologinis reiškinys, dažniausiai nereikalaujantis jokio gydymo. Nustačius maitinimosi ypatumus, pacientui pasiūloma laikytis tam tikrų mitybos principų - valgyti ramioje, jaukioje aplinkoje, gerai sukramtyti maistą, valgant neskubėti, nekalbėti. Nereikėtų persivalgyti vidurius pučiančių maisto produktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na, o jei jau taip nutiko, kad pajutote iš pilvo sklindančius nemalonius garsus ir pojūčius, galima išgerti medžio anglies tablečių ar kitų šiuos nemalonius reiškinius slopinančių preparatų, kurių galima įsigyti bet kurioje vaistinėje. Beje, reikėtų atminti ir tai, kad kai kurių vaistų, vartojamų kitoms ligoms gydyti, vienas iš nepageidaujamų reiškinių kaip tik ir yra pilvo pūtimas. Todėl bet kuriuo atveju gydytoją reikėtų informuoti, kad turite problemų dėl meteorizmo.

REKLAMA

Meteorizmą sukeliančios virškinamojo trakto ligos

Vidurių pūtimas dažnai kamuoja ligonius, kuriems diagnozuotas funkcinis vidurių užkietėjimas. Ši liga išsivysto, kai sulėtėja turinio slinkimas žarnynu arba kai sutrinka išmatų išstūmimas iš tiesiosios žarnos į išorę.

Sutrikus tiesiosios žarnos motorikai, ligonis skundžiasi retu tuštinimusi, o esant išmatų išstūmimo sutrikimams, noras tuštintis atsiranda dažnai, tačiau tuštinamasi menkai.

REKLAMA

Funkcinis vidurių užkietėjimas dažniausiai siejamas su nesveika mityba, nepakankamu fiziniu aktyvumu, neteisingais tuštinimosi įpročiais (kai atsiradus norui tuštintis šį norą dėl tam tikrų priežasčių bandoma nuslopinti). Tam turi įtakos ir kai kurios psichologinės problemos, ir amžius, nėštumas. Šiuo metu yra pakankamai medicininių preparatų. Vidurių užkietėjimas sėkmingai gydomas vidurius laisvinančiais preparatais (mikrolaksas, fortranas, magnio sulfatas, dufalakas, kololitas, granulatas ir kt.).

REKLAMA
REKLAMA

Medikų tvirtinimu, ypač veiksmingas vidurių užkietėjimą gydantis vaistas yra mikrolaksas. Jam veikiant suminkštinamos kietos išmatos, žarnyno turinyje sulaikomi skysčiai. Dėl to palengvėja žarnyno turinio slinkimas žarnų sienelėmis. Pavartojus mikrolakso, susidaręs kamštis žarnose "ištirpsta" per maždaug 15 minučių, o pats vaistas su žarnų turiniu pasišalina lauk. Dėl to mikrolakso galima skirti ir suaugusiesiems, ir vaikams, ir nėščioms, ir maitinančioms moterims.

Vidurius gali pūsti, dujų išsiskyrimas padidėja ir esant dirgliosios žarnos sindromui. Greta paminėtų negalavimų dar vargina spazminiai pilvo skausmai, tuštinimosi sutrikimai (viduriai tai užkietėja, tai staiga tampa per daug laisvi). Ši liga diagnozuojama nenustačius kitų virškinamojo trakto ligų.

Sergant gliutenine enteropatija (kuomet nustatomas varpinių augalų grūdų baltymo dalies gliuteno poveikis žarnų gaureliams, dėl ko vystosi žarnų gaurelių atrofija), ligoniui būtina atsisakyti patiekalų iš kviečių, rugių ir miežių - jų miltų galima dėti tik į saldumynus, pusfabrikačius, padažus. Tiesa, ši liga Europoje nėra paplitusi - užregistruoti tik pavieniai atvejai.

REKLAMA

Maisto produktai ir meteorizmas

Yra nustatyta, jog retai meteorizmą sukeliantys produktai (kai dujos per parą išeina iki 10 kartų) yra šie:

1. Daržovės (žiediniai kopūstai, žaliosios salotos, agurkai, brokoliai, pipirai, avokadai, pomidorai, šparagai, alyvuogės).

2. Vaisiai (vynuogės ir kitos uogos).

3. Angliavandeniai (bulvių, kukurūzų, grūdų traškučiai).

4. Visų rūšių riešutai.

5. Mėsa.

6. Paukštiena.

7. Žuvis.

8. kiaušiniai, želė, vaisiniai ledai, vanduo.

Vidutiniškai meteorizmą sukelia (dujos per parą išeina 20-40 kartų) šie produktai:

1. Pyragaičiai, duona, sausainiai.

2. Obuoliai, citrusiniai vaisiai, bulvės.

Dažnai meteorizmą sukelia (dujos per parą pasišalina daugiau nei 40 kartų):

1. Pienas ir jo produktai.

2. Pupos, salierai, svogūnai, morkos, razinos, bananai, abrikosai, džiovintos slyvos, kviečių gemalai.

Skaitytojai pataria...

1. Nuo lėtinio vidurių užkietėjimo, dujų susikaupimo žarnyne reikia kasdien nevalgius suvartoti po 100-150 g virtų burokėlių. Jei užkietėjimas nesiliauja, daryti burokėlių nuoviro klizmas.

2. Šiuos negalavimus gydo ir toks nuoviras: stikline verdančio vandens užpilti 10 g špinatų lapų, virti 10-15 minučių. Atšaldžius gerti po ketvirtadalį stiklinės 3-4 kartus per dieną.

REKLAMA

3. Vidurius laisvina grūsti linų sėmenys.

4. Vidurių užkietėjimą ir kepenų ligas gydo artišoko nuoviras su šviežiais kiaušinių tryniais.

5. Nuo vidurių užkietėjimo patariama kasdien suvalgyti po pusę kilogramo moliūgo.

6. Vidurių pūtimą mažina kmynų sėklų antpilas. Valgomąjį šaukštą susmulkintų sėklų užpilti stikline verdančio vandens, palikti uždarame inde, atvėsinti, nukošti ir perti po 2-3 valgomuosius šaukštus 5-6 kartus per dieną prieš valgį. Vaikams gerti po 1 arbatinį šaukštelį.

7. Vidurių užkietėjimą ir pūtimą gydo nuoviras, pagamintas iš 20 g šaltekšnio susmulkintos žievės, užpiltos 200 ml vandens ir virtas 15-20 minučių. Geriama po pusę stiklinės prieš miegą.

8. Tinka ir stori alijošiaus lapai. 100 g alijošiaus sulčių sumaišyti su 100 g medaus ir gerti 20 minučių prieš valgį po 1 arbatinį šaukštelį per dieną apie tris savaites.

9. Užkietėjus viduriams, taip pat virškinamojo trakto opoms gydyti, skrandžio sulčių sekrecijai mažinti tinka žalių bulvių sultys. Geriama 2-3 kartus per dieną po pusę stiklinės pusvalandis prieš valgį.

10. Virškinimo sutrikimus tvarko raugerškio lapų antpilas arba nuoviras. Tinka ir toks mišinys: po arbatinį šaukštelį širdažolės, šalavijų ir ramunėlių užpilti verdančio vandens stikline, pridengti, atvėsinti ir nukošti. Gerti po valgomąjį šaukštą 5 kartus per dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų