• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie darbo stažą ir bandymą išvengti karo prievolės

Laikraščio skaitytoja A. P. iš Marijampolės prašo paaiškinti, kokiu būdu ji galėtų sužinoti apie turimą darbo stažą, kam ir kokius dokumentus reikėtų pateikti? Be to, laiško autorė norėtų gauti atsakymą ir į kitą klausimą. Moteris laiške nurodo, jog jos dvidešimtmetis sūnus šiuo metu yra išvykęs dirbti į užsienį. Bent artimiausius porą metų jis namo grįžti nesiruošia. Šių metų sausio mėnesį sūnaus vardu buvo gautas jau antras šaukimas į karo prievolės komisiją (pirmąjį jis buvo gavęs dar būdamas namuose, kuomet mokėsi). Vaikino motina norėtų sužinoti, ar jos sūnus dėl vengimo atvykti į komisiją nebus patrauktas baudžiamojon atsakomybėn?

REKLAMA
REKLAMA

Jums reikėtų kreiptis į bet kurį teritorinį "Sodros" pensijų skyrių ir pateikti prašymą, kad būtų apskaičiuotas darbo stažas. Šiuo metu vyksta akcija - duomenų kaupimas "Sodros" pensijų skyriuose būsimoms pensijoms gauti. Minėtų skyrių darbuotojai ragina visus asmenis jau dabar pateikti dokumentus bei kitus duomenis apie turėtą darbo stažą. Dėl to reikia kreiptis į "Sodros" pensijų skyrių pagal savo gyvenamąją vietą ir pateikti šiuos dokumentus: pažymą apie darbo užmokestį nuo 1991 metų birželio 1 dienos iki 1994 metų gruodžio 31 dienos, taip vadinamąją senąją darbo knygelę ir "Sodros" socialinio draudimo pažymėjimą (originalus ir visų juose esančių įrašų kopijas), moterims - dar ir santuokos liudijimą (taip pat reikalingi originalai ir kopijos), vyrams - karinį bilietą (irgi - originalai su kopijomis) ir pasą.

Na, o dabar pateikiame atsakymą į antrąjį klausimą. Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus, Lietuvos piliečiai vyrai, kuriems sukako 19 metų, privalo patys atvykti į teritorinę karinę įstaigą pagal savo gyvenamąją vietą. Tiems, kurie šio įstatymo nesilaiko ir laiku neatvyksta, išsiunčiami kvietimai. Laukiama mėnesį. Vėliau tokie kvietimai pakartojami. Jeigu asmuo pirmą kartą nereaguoja į tokį kvietimą, numatyta piniginė bauda nuo 100 iki 500 litų. Jeigu išsiunčiamas pakartotinis prašymas atvykti, o šaukiamasis asmuo į karinę įstaigą neatvyksta, jis gali būti perduotas ikiteisminio tyrimo institucijai (konkrečiai - policijos komisariatui) kaip vengiantis karinės tarnybos. Tokiu atveju šauktiniui jau gali tekti stoti prieš teismą ir atsakyti pagal baudžiamuosius įstatymus. Lietuvos baudžiamajame kodekse už tai numatyta bauda (didesnė nei 500 litų) arba laisvės atėmimas iki dvejų metų. Ikiteisminį tyrimą atlieka policijos komisariatai pagal jiems Karo prievolės teritorinių skyrių pateiktą medžiagą. Be abejo, šauktiniai gali turėti pateisinamų priežasčių, kurios trukdė jiems laiku atvykti į teritorinę karinę įstaigą. Tai gali būti liga, stichinė nelaimė ir t. t. Išvykimas į užsienį negali būti laikomas svarbia priežastimi. Vis dėlto, jeigu jau taip atsitinka ir jaunuoliai išvyksta gyventi į užsienį (mokytis ar dirbti) daugiau nei 6 mėnesiams, jie privalo būtinai registruotis tos valstybės Lietuvos ambasadoje. Šie duomenys persiunčiami į Lietuvą ir teritorinių karinių įstaigų bei policijos pareigūnams bent jau nereikės ieškoti šauktinių, nes bus žinoma, kur iš tiktųjų jie yra. Konkrečiu atveju laiško autorės sūnus taip pat galėtų pasielgti panašiai - tai jo atžvilgiu sušvelnintų atsakomybę. Be to, tenka priminti, jog šauktinių amžius - nuo 19 iki 26 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų