Antrasis Marse nutūpęs NASA (Nacionalinės aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo administracijos) robotas "Spirit" rado pirmuosius pėdsakus, rodančius, kad Gusevo krateryje galėjo būti nedidelis kiekis vandens, praneša NASA mokslininkai. Amerikiečių robotas Gusevo krateryje nutūpė sausio 3 d.
Naujausi duomenys buvo paskelbti praėjus trims dienoms po kito atradimo, kai kitas NASA marsaeigis "Opportunity" atsiuntė signalus, patvirtinančius vandens buvimą kitoje Raudonosios planetos pusėje, Meridiano lygumoje.
Remdamiesi atsiųsta medžiaga, mokslininkai, dirbantys su robotu "Spirit", nustatė, kad "Humphrey" uoloje esančias kiaurymes suformavo vanduo. Kad ištirtų uolos mineralų sudėtį, marsaeigis joje pragręžė 2 mm gylio skylę.
Spėjama, kad į Gusevo kraterį vanduo nutekėjo kartu su magma iš Meridiano lygumos. Mokslininkai tvirtina, kad uolos Marse susiformavo skysčių pagalba.
Marsaeigis "Spirit", kuris Raudonojoje planetoje savo misiją vykdo jau daugiau kaip 60 dienų, šiuo metu juda 150 m pločio Bonevilio kraterio link. Šį robotą tikimasi nukreipti prie kraterio krašto, kad šis "pasižvalgytų" po jo vidų ar net į jį įvažiuotų, kur po planetą dengiančiu lavos sluoksniu galbūt rastų uolų.
Nuo nusileidimo Marse sausio mėnesį "Spirit" jau nukeliavo 195,5 metro.
Nors kol kas jokių tvirtų įrodymų, kad Marse kažkada egzistavo gyvybė, nerasta, mokslininkai įsitikinę, jog kažkokios gyvybės formos planetoje būta.
Reuters-ELTA