Druska žmonijai žinoma nuo seniausių laikų. Daugelyje regionų, kur druskos buvo nedaug, ji buvo aukso vertės. Ji buvo laikoma ypatingose skrynelėse, mainoma ne tik į prekes, bet ir į žemę bei vergus.
Druska - vienas svarbiausių mūsų raciono komponentų. Iš jos mūsų organizmas gauna natrio ir chloro jonų, be kurių negali susidaryti pagrindinės skrandžio sulčių sudėtinės dalys - šarmai ir rūgštys. Druska reikalinga, kad normaliai veiktų ląstelės, kad jose išsilaikytų reikiamas kiekis drėgmės.
Pastaruoju metu teigiama, neva druska yra įvairių ligų kaltininkė. Tačiau daugelis mokslininkų su tuo nesutinka. Jų nuomone, jei žmogų ima varginti hipertonija arba nutukimas, druska čia niekuo dėta. Greičiausiai tai susiję su medžiagų apykaitos sutrikimais. Vadinasi, tokiu atveju reikia ieškoti sutrikimo sukėlimo priežasčių, o ne išbraukti iš raciono druską.
Nustatyta, kad dienos norma yra 4-6 gramai druskos. Be abejo, sergantiesiems hipertonija, jei tinsta galūnės, paakiai, skauda inkstus, paskutiniaisiais nėštumo mėnesiais druskos vartojimą reikėtų sumažinti. Tačiau visiškai atsisakyti tokio vertingo ir reikalingo produkto būtų neteisinga.
Sveikam žmogui druskos vartojimas (žinoma, protingai) negali turėti įtakos savijautai - druskos perteklius iš organizmo pasišalina. Persišaldžius liaudies medikai rekomenduoja eiti į pirtį (ne į sauną), prieš tai kūną išsitrynus lygiomis dalimis sumaišytu medaus ir druskos mišiniu.
Atsikosėjimą lengvina rytą, kol tuščias skrandis, pusė stiklinės virinto vandens, kuriame išmaišyta pusė arbatinio šaukštelio sodos ir žiupsnelis druskos.
Nuo aukštos temperatūros padeda prie kaktos, sprando ir pėdų pridėti griežinėliai raugintų sūrių agurkų.
Jei skauda krūtinę ar laužo kaulus, pridėkite į maišelį supiltos pakaitintos druskos.
Jei užkietėjo viduriai, per dieną išgerkite 4 stiklines raugintų agurkų rasalo (agurkai turi būti raugti ne anksčiau kaip prieš mėnesį).
Jei vemiate, skauda pilvą, keptuvėje pakaitinkite kilogramą druskos, supilkite į medžiaginį maišelį ir dėkite ant pilvo.
Prie sumušimų ir skaudamų vietų dėkite druskos ir acto kompresus.
Jei įkando bitė, vapsva, prie įgeltos vietos dėkite žiupsnelį sudrėkintos druskos. Malšina skausmą, atleidžia sutinimą.
Liaudies medikai dažnai naudoja druskoje sumirkytą vilną. Sumirkyta 10 procentų druskos tirpale vilna dedama ant skaudamų vietų.
Seniai žinoma, kad karšta druska padeda nuo peršalimo ligų, anginos. Nuo slogos rekomenduojama kuo dažniau nosiaryklę skalauti sūdytu vandeniu (pusė arbatinio šaukštelio druskos stiklinei šilto virinto vandens). Toks tirpalas ne tik dezinfekuoja gleivinę, bet ir neleidžia infekcijai nuslinkti į kitus kvėpavimo organus (bronchus, plaučius).
Karo metais medikai druska gydė pūslingas žaizdas, lėtinį apendicitą, votis, hematomas, II-III laipsnio nudegimus, kokliušą, apsinuodijimą ir kt.
Pasirodo, valgomosios druskos tirpalas turi aktyvių absorbuojančių savybių.
Per didelis druskos vartojimas gali išprovokuoti migreną, gali pablogėti astmininkų savijauta. Druskos kiekį būtina kontroliuoti sergantiesiems hemorojumi.
Druskos vonios
1. Norint normalizuoti apykaitos procesus organizme, naudingos tokios druskos vonios: 150 gramų spygliuočių ekstrakto ir 2 kilogramai druskos (jūros arba valgomosios). Ši procedūra teigiamai veikia stuburą, artritą, neurozes.
2. Valo odą ir tonizuoja raumenis tokia vonia: 1 kilogramas jūros arba valgomosios druskos 36-37 laipsnių C vandens voniai.
3. Sergantiesiems kraujotakos ligomis rekomenduojamos šiltos druskos (200 g) vonios. Procedūros trukmė - 10-15 minučių. Kursas - 10 vonių.
4. Kraujagyslėms ir stuburui gydyti taip pat naudingos druskos vonios (2 kilogramai 36-37 laipsnių C temperatūros vandens voniai). Procedūros trukmė - 10 minučių. Kursas - 10 vonių.
5. Nutukusiems naudinga vonioje ištirpdyti 5 kilogramus druskos (vandens temperatūra - 36-37 laipsniai C, procedūros trukmė - 10-15 minučių, kursas - 10 vonių).
6. Driskos vonios labai efektyvios sergantiesiems reumatu, radikulitu, kataru, peršalus.
1-1,5 kilogramo druskos ištirpinkite pilnoje karšto vandens vonioje. Kaitinkitės prieš miegą 10-20 minučių. Muilu nesinaudokite. Kuo karštesnis vanduo, tuo geresnis efektas (širdininkai turi būti atsargūs).
7. Druskos vonios labai tinka vaikams, sergantiems skrofulioze, rachitu. Reikia 400 gramų druskos kibirui vandens. Šį tirpalą reikia supilti į šilto vandens pilną vonią. Procedūrą reikia atlikti 2-3 kartus per savaitę po 15 minučių.
Valgomojoje druskoje tėra du mikroelementai - natris ir chloras, o jūros druskoje - 64. Ir visi jie būtini žmogaus organizmui. Todėl pastaruoju metu procedūroms vis dažniau pasirenkama jūros druska, nors ji daug brangesnė.
Taigi druska - ne tik gyvybiškai būtinas maisto produktas, bet ir neįkainojama gydymo priemonė.