• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amnestija - būdas taupyti?

Giedrė POTELIŪNAITĖ

Nežinia, kas labiau paskatino socialliberalą Antaną Valionį parengti įstatymo projektą, pagal kurį Lietuvos tūkstantmečio proga šimtams kalinių atsivertų kalėjimų vartai - ar pats tūkstantmečio paminėjimas, ar krizė, kurios akivaizdoje siekiama, kad kalėjimuose liktų kuo mažiau kalinių. Mat pritaikius amnestiją ir pratuštinus kalėjimus, būtų galima sutaupyti papildomai pinigų skylėtam valstybės biudžetui lopyti.

REKLAMA
REKLAMA

Be pareigūnų darbo užmokesčio, valstybė vienam kaliniui per dieną skiria vidutiniškai 16 litų, taigi nesunku paskaičiuoti, kad per metus mokesčių mokėtojams vieno kalinio išlaikymas kainuoja 5840 litų, o kalinių Lietuvoije šiuo metu yra 8000. Dar panašiai tiek suskaičiuota Kalėjimų departamentui pavaldžios Pataisos inspekcijos įskaitose.

REKLAMA

Amnestijos taikymo projekto įstatymu, kuris artimiausiu metu bus pateiktas nagrinėti Seimui, 2009 metais nuo visos bausmės būtų atleidžiami asmenys, kurie yra padarę baudžiamuosius nusižengimus, jei bausmės dar nėra pradėtos vykdyti.

Taip pat nuo bausmės siūloma atleisti dalį asmenų, kurie yra padarę nesunkius arba apysunkius tyčinius arba dėl neatsargumo padarytus nusikaltimus, jei dėl šių nusikalstamų veikų nėra priimtas apkaltinamasis nuosprendis. Kaliniams, kurie yra nuteisti už sunkius ar labai sunkius nusikaltimus, bausmė būtų mažinama labai nežymiai - ne daugiau kaip vieneriais metais.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal projektą amnestija iš viso nebūtų taikoma asmenims, nuteistiems daugiau nei 20 metų nelaisvės, kurie padarė naują nusikaltimą tuo metu, kai bausmės vykdymas už anksčiau padarytą nusikaltimą jiems buvo atidėtas, teismo pripažintiems recidyvistams, nuteistiems už įvairius sunkius nusikaltimus, tarp jų - ir už nusikaltimus visuomenės saugumui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirminiais skaičiavimais, į laisvę pirma laiko iki 2009 metų liepos 6-osios turėtų išeiti apie 200 asmenų. Beveik 3000 kalinių bus sumažinta bausmė.

Paskutinį kartą pritaikius amnestiją 2002 metais - Lietuvos Konstitucijos 10-mečio proga - į laisvę išėjo 171 nuteistasis. Kitąmet planuojama amenstija jau septintoji per 20 nepriklausomybės metų - pirmoji buvo 1990 metais, paskui 1993 metais, 1995 metais, 1998-aisiais , 2000-aisiais ir jau minėtoji 2002 metų amnestija. Lyginant su kitomis šalimis, Lietuva, paleisdama nusikaltėlius į laisvę, ryškiai pirmauja. Specialistai apskaičiavo, kad 70 procentų paleistųjų į laisvę anksčiau ar vėliau sugrįžta už grotų...

REKLAMA

Pasiteiravome skaitytojų, ką jie mano apie tokią malonę kaliniams ir ar jai pritaria.

Bronius Numavičius (48 m.), bedarbis:

Aukščiausio laipsnio nesąmonė ta amnestija. Lietuvoje ir taip visokiems nusikaltėliams skiriamos per mažos bausmės, o čia dar ir jų neatlikus į laisvę išeinama. Ir ta amnestija taikoma vos ne kas 2 metus! Taigi čia išvis nenormalu. Dar jeigu ją taikytų kartą per 20 metų ir paleistų 15 tikrai nesmarkiai nusikaltusių kalinių, tai dar, sakyčiau, pusiau su bėda. O dabar tai čia visos sąlygos klestėti visokiems žmogžudžiams, vagims, narkomanams ir kitokio plauko banditams.

REKLAMA

Loreta Matijošaitienė (57 m.), slaugytoja:

Daugiau kaip pusė paleistųjų grįžta prie senų darbelių ir vėl eina vogdami, plėšdami ar net žudydami žmones. Argi čia ne užburtas ratas? Juk amnestija taikoma kone kas 2-3 metus. Tai yra gerokai per dažnai tokiai mažai ir tiek daug nusikaltėlių turinčiai šaliai. Mokesčių mokėtojams juos išlaikyti nelengva, bet paleisti į laisvę irgi ne išeitis. Geriau apkrautų juos darbu taip, kad jie neturėtų laiko nuobodžiauti ir amnestijų tikėtis, tai bausmės laikas prabegtų ne tik labai greitai, bet ir labai naudingai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Telšių rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Artūras Gailius:

Amnestiją taikyti reikia, bet būtina atsižvelgti, kam ir už kokius nusikaltimus ji žadama taikyti. Reikia labai atydžiai gilintis į jos sąlygas ir tik tada galima nuspręsti - geras tai dalykas ar nelabai. Šiaip amnestija yra taikoma visame pasaulyje ir manau, kad yra reikalinga.

REKLAMA

Pravieniškių 3-ųjų pataisos namų direktorius Skirmantas Agurkis:

Atsižvelgiant į esamą padėtį, amnestija yra geras dalykas. Pas mus dabar yra surinktas naujas kontingentas - kali apie 300 už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus nuteistų asmenų. Iš jų amnestiją žadama pritaikyti 7 asmenims. Tačiau kiek teko bendrauti su panašių įstaigų direktoriais, ten skaičiai gerokai didesni. Kartais gyvenime taip atsitinka, kad žmogus paslysta ir gailisi, todėl, manau, amnestija yra geras šansas pasitaisyti ir pradėti iš naujo. Aišku, visada bus tas kriminalinis pasaulis, kurio atstovai tik išėję dažniausiai sugrįžta atgal, bet čia jau kiekvieno sąžinės ir pasirinkimo reikalas. Yra tokių žmonių, kurie dabar sėdi, nes nusikalto per neatsargumą - jie labai tikisi, kad pritaikius amnestiją bus paleisti, todėl tikrai manau, kad ji yra reikalinga. Žinoma, ne per dažnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų