Bejėgės sustabdyti pelno kritimą ir nesitikėdamos greito tendencijų vertybinių popierių rinkoje pasikeitimo, JAV finansų korporacijos mažina arba visiškai atsisako vertybinių popierių prekybos ir investicinės bankininkystės operacijų kitose valstybėse.
Trečiadienį finansų maklerio įmonė "Charles Schwab" paskelbė apie pasitraukimą iš Didžiosios Britanijos vertybinių popierių rinkos, o "Bank of America" - apie dalinį investicinio verslo Europoje uždarymą.
Investiciniai bankai ir finansų maklerio įmonės pradėjo aktyviai mažinti darbuotojų skaičių dar prieš dvejus metus, kai paaiškėjo, kad vertybinių popierių rinkoje prasidėjęs smukimas bus pakankamai ilgalaikis, o sulėtėjus ūkio plėtrai pradėjo mažėti susijungimų ir perėmimų skaičius.
Kai kurių analitikų vertinimais, naujasis atleidimų ir verslo mažinimų ratas byloja, kad Volstryto bendrovės nesitiki spartaus atsigavimo ir sustiprėjimo pasaulio vertybinių popierių rinkoje. Situacija vertybinių popierių sektoriuje, įskaitant tokias investiciniams bankams pelningas sritis, kaip susijungimų konsultavimas, išlieka sudėtinga, rašo dienraštis "Vedomosti".
"Daugelis tikėjosi, kad antrąjį šių metų pusmetį atsiras atsigavimo požymių. Tačiau dabar manau, kad to tikriausiai nebus", - teigia "Bank of America Securities" Europos padalinio prezidentas Williamas Hallas (Viljamas Holas). Kadaise "Bank of America" vertybinių popierių padalinys planavo įrengti Europoje atstovybę, teiksiančią visą paslaugų asortimentą. Tačiau šiuo metu bankas įsitikinęs, kad per ateinančius pusantrų metų vertybinių popierių rinkų rezultatai bus gana prasti. Bankas jau paskelbė uždarąs nuostolingai veikiančius Europos prekybos vertybiniais popieriais skyrius ir atleisiąs 130 darbuotojų.
"Charles Schwab" nusprendė parduoti 50 proc. Didžiosios Britanijos finansų maklerio bendrovės "Aitken Campbell" akcijų savo partnerei "TD Waterhouse", Kanados "Toronto-Dominion Bank" padaliniui. Metų pradžioje JAV bendrovė jau pardavė savo Europos padalinį "Charles Schwab Europe" Didžiosios Britanijos bankui "Barclays", o dar anksčiau - likvidavo savo verslą Australijoje, Kanadoje ir Japonijoje. "Credit Suisse First Boston" šaltinių teigimu, per kelias ateinančias savaites bankas ketina atleisti 5 proc. iš 1,7 tūkstančio darbuotojų akcijų prekybos ir analitikos padaliniuose įvairiose pasaulio valstybėse.
10-ąjį dešimtmetį JAV korporacijos vykdė agresyvios plėtros užsienyje politiką. Pastaruoju metu joms tenka taip pat agresyviai mažinti operacijų mastą - tiek JAV, tiek kitose valstybėse.
2001 metais "Merrill Lynch" uždarė kelis su individualiais klientais dirbusius finansų maklerio skyrius Japonijoje, ir, siekdamas sumažinti išlaidas, pardavė finansų maklerio verslą Kanadoje ir PAR. Tais pačiais metais "Morgan Stanley" atsisakė mažmeninių operacijų Japonijoje. "J.P.Morgan Chase" per pastaruosius dvejus metus mažina savo vertybinių popierių operacijas visame pasaulyje, rašo "The Wall Street Journal".
"Bendrovės, tokios kaip "Merrill Lynch" ir "Morgan Stanley", mažina užsienio verslą, o tokie kaip "Charles Schwab" visiškai iš jo pasitraukia", - teigia "Bear Stearns" analitikas Danielis Goldbergas. Nuo 2000 metų pabaigos "Merrill Lynch" darbuotojų už JAV ribų skaičius buvo sumažintas 45 proc., arba 9 tūkstančiais žmonių, o JAV - 22 proc., arba 11,7 tūkstančio žmonių.
ELTA