Irena ZUBRICKIENĖ
Kriminalinės Lietuvos metraštininke tapusi "Akistata" prieš gerą dešimtmetį nepraleisdavo neaprašiusi ar nors trumpai nepaminėjusi nė vieno nužudymo. Moterys, pakėlusios ranką prieš savo vyrą ar sugyventinį, ir pasiuntusios jį myriop, būdavo išskirtinių pasakojimų herojės. Moterų įvykdyti nužudymai skatino analizuoti tokių tragedijų priežastis, domėtis poros gyvenimo peripetijomis, kad būtų galima suprasti, kodėl švelnioji lytis, kurią gamta apdovanojusi gyvybės nešėjos misija, kartais tampa gyvybės griovėja. Bet taip buvo prieš keletą metų, o dabar tokių "kartais" nesiliauja daugėti. Štai vien per pastarąjį mėnesį į Panevėžio pataisos namus pasiųstos net 3 moterys, dėl kurių kaltės buvo palaidoti jų vyrai.
Išsituokusios moters nuoskaudos
2005-ųjų spalio 17 dieną viename Palangos garaže buvo aptiktas žiauriai nužudytas palangiškis Aleksandras Šupčinskis (44 m.). Dailininkas, gintaru inkrustuotų paveikslų kūrėjas, pats juos ir pardavinėdavęs, čia buvo įsirengęs dirbtuves. Neseniai Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį A. Šupčinskio žudikams - klaipėdiečiams broliams Koroliovams: Viktoras (19 m.), kuris nusikalto būdamas nepilnametis, pasiųstas kalėti 8 metus, o Andrius (23 m.) - 15 metų. Teismo salėje, perskaičius nuosprendį dėl dailininko nužudymo, buvo suimta ir klaipėdietė Galina Šupčinskaja (46 m.), buvusi nužudytojo žmona. Moteris pasiųsta kalėti 8 metus už tai, kad organizavo šį žiaurų nusikaltimą.
2005-ųjų spalį Šupčinskiai, santuokoje pragyvenę daugiau nė 20 metų, buvo jau ir išsituokę, ir per teismą pasidalinę visą savo bendrą turtą. Taigi padėję tašką praeičiai ir galėję laisvomis rankomis kurtis naują savo gyvenimo etapą. Dailininką Aleksandrą pažinojusiųjų teigimu, vyras buvo tylus ir ramus žmogus. Po jo nužudymo daug kam buvo keista, kad toks kuo nors galėjęs užkliūti. Tačiau dabar jau detaliai išaiškinta, kad vyras "trukdė" buvusiai žmonai.
Galina Šupčinskaja po skyrybų negalėjo ramiai gyventi neatkeršijusi buvusiam sutuoktiniui, su kuriuo užaugino 2 vaikus, už savo šeimyninę praeitį - jos pačios teigimu, už neištikimybę, meilužes, pagyras, jog seksas su kitomis moterimis būdavęs malonesnis, ir panašiai. Kartą Klaipėdoje, Sendvario turguje, Galina už 300 litų pasamdė nusikaltimais uostamiestyje pagarsėjusius brolius Koroliovus - paprašė "pamokyti" buvusį sutuoktinį. Juos ir pačią Galiną į Palangą nuvežė irgi pasamdytas vaikinas, kuriam moteris sumokėjo 50 litų. Nusikalsti pasiruošę broliai buvo išgėrę. Palangoje Galina parodė garažą, kuriame dirbantį dailininką reikėjo žiauriai sumušti - anot brolių, suspardyti lyties organus, sulaužyti rankas ir kojas. Moteris palaukė, kol galėjo parodyti ir pačią auką. Tuomet broliai smogikai, nešini medine ir metaline lazdomis, pasuko garažo link...
Galina laukė smurtautojų. Po egzekucijos ji iškart sumokėjo jiems žadėtus pinigus - 300 litų. Nei broliai, nei užsakovė tuomet nežinojo, kad girti smogikai persistengė - mat žiaurų smurtą patyręs A. Šupčinskis, nesulaukęs pagalbos, netrukus mirė.
Aptikus dailininko lavoną, buvo nustatyta, kad žmogus patyręs apie 30 smūgių lazdomis į galvą ir kitas kūno vietas. Išaiškinus žudikus, šie tikino, kad vyrą jo dirbtuvėse pribaigę kiti asmenys, nes jie tikrai tik paauklėję.
Keršto planas, subrandintas išsituokusios moters nuoskaudų, baigėsi ne tik dailininko nužudymu ir teismo bausmėmis: žudikus tėvui pasamdžiusios motinos išsižadėjo sūnus Viktoras (22 m.). Dar prieš nuosprendį vaikinas prašė teismo pirminį kaltinimą motinai perkvalifikuoti į sunkesnį - dėl tyčinės žmogžudystės organizavimo (būtų grėsusi laisvės atėmimo bausmė nuo 20 metų iki gyvos galvos). Buvusią marčią teisme viešai pasmerkė ir nužudytojo tėvai. Motinos nedrįso žiauriai kaltinti tik nepilnametė Šupčinskių duktė (17 m.).
Nuteistą Galiną Šupčinskają, be jai netikėtos įkalinimo bausmės, prislėgė ir milžiniškas ieškinys. Jai kartu su žudikais nurodyta atlyginti neturtinę žalą tėvo netekusiems abiem vaikams ir sūnaus netekusiems tėvams - 220 000 litų.
Šeimą išdraskė alkoholis
Savo kažkada turbūt mylėtą žmogų iš gyvenimo išgujo ir Jonavos gyventoja Gražina Girdauskienė (57 m.). Anksčiau neteista moteris, pernykštės liepos 21-osios vakarą būdama girta, per staiga kilusį konfliktą su metais vyresniu sutuoktiniu Adonu Girdausku griebėsi peilio. Vienintelis žmonos dūris buvo lemtingas - Adonas mirė nukraujavęs per keliolika minučių. Dūris peiliu į krūtinę jam stipriai sužalojo plautį ir širdį.
Sutuoktiniai Gražina ir Adonas, jų dukterų teigimu, nesutardavo tik būdami išgėrę. Tačiau gerdavo ši pora labai dažnai. Taigi barniai dažniausiai baigdavosi muštynėmis. Tokioje aplinkoje gyventi buvo sunku. Pavyzdžiui, duktė Renata, jau susikūrusi savo savarankišką gyvenimą kitur, būtent dėl tėvų muštynių vengdavo dažniau parvažiuoti į gimdytojų namus. Žinias iš tėvų pastogės jai perduodavo sesuo. Beje, teismui Renata liudijo, kad piktumus namuose dažniausiai išprovokuodavo niekur nedirbanti, nuo alkoholio priklausoma motina.
Lemtingąjį vakarą alų savo bute dviese gėrę Girdauskai buvo labai apsvaigę: po įvykio abiem buvo nustatytas itin sunkus girtumas - per 3,2 promilės alkoholio kraujyje (A. Girdauskui - po mirties). Kilusio mirtino konflikto priežastis nebuvo nustatyta nė teisme, nes Gražina tikino jo neprisimenanti, tik dėstė, jog vyras jai "dėl kažko priekaištavo ir net kelis kartus kirto ranka". Kartu gyvenančios Girdauskų dukters Ingridos tuo metu namuose nebuvo, tad nebuvo ir įvykio liudininkų. Žinoma tik tiek, kad žudike tapusi Gražina išsigandusi išėjo iš buto, bet tuoj sugrįžo ir nuplovė peilį, kuriuo nudūrė sutuoktinį. Matyt, moteris tikėjosi įrodyti, kad vyrą ji nužudė gindamasi, bet teismas šią versiją atmetė, nes nenustatė, jog begeriant A. Girdauskas būtų agresyviai puolęs žmoną.
Kauno apygardos teismas, neseniai išnagrinėjęs Girdauskų šeimos tragediją, sutuoktinio smurtą patirdavusią Gražiną Girdauskienę nuteisė švelnesne, nei už tokį nusikaltimą numato Baudžiamasis kodeksas, bausme - 8 metus kalėti. Šio teismo proceso laisvėje laukusi kaltinamoji, paskelbus nuosprendį, buvo suimta teismo salėje.
Skaudžiausia, kad be paties artimiausio žmogaus dabar liko du mažyliai - Karolis (7 m.) ir Donatas (5 m.) Girdauskai. Adonas Girdauskas jau pustrečių metų buvo šių savo anūkų oficialus globėjas, rūpestingesnis už tikrąją gimdytoją. Senelį nužudžius, dabar abu mažyliai - motinos nelankomi Jonavos vaikų globos namų auklėtiniai.
Mirtinas dūris gelbėtojui
Panaši tragedija, prišaukta alkoholio, į kapus nuvarė ir Alytaus gyventoją Rimantą Stankevičių (39 m.), o į Panevėžio pataisos namus - jo sugyventinę Dianą Miliauskaitę (32 m.). Kauno apygardos teismo nuosprendžiu žudikė pasiųsta kalėti 8 metus.
Volungės gatvės 50-ojo daugiabučio gyventojai teigė, kad sugyventinių Rimanto ir Dianos pastogėje tragedijos reikėjo laukti. Rimanto giminaičio bute keletą mėnesių gyvenusi porelė pavertė butą landyne, kurią oficialiai tokiu statusu įregistravo Alytaus policija. Retai kada čia nesėdėjo valkatų ir perėjūnų, gyvų tik alkoholiu, kompanija, nuolat sklido triukšmas, vyko muštynės. Kalbama, jog Rimantas, gavęs invalidumo pensiją, per kelias dienas ją pragerdavo, o paskui niekam neleisdavo gerti, todėl ir kildavo barnių.
Pernykščio balandžio 3-iąją sugyventinių pastogėje išgertuvės vyko nuo pat ryto. Buvo atėjusi Rimanto sesuo Vilma, keli kaimynai, dalyvavo ir Rimanto dėdė - buto šeimininkas. Gerdama kompanija maišė alų, vyną ir degtinę. Vienu momentu Rimantas išskyrė susimušusius savo dėdę ir seserį - pastarąją nuvedė miegoti. Išgertas alkoholis sumaišė protą ir Rimanto sugyventinei Dianai: ji, prieš tai su niekuo nekonfliktavusi, esą apimta liūdesio akimirkos ir depresijos bei nenoro gyventi (taip moteriai, anot pačios, dažnai būdavo, vos tik ji daugiau išgerdavo), vienkartiniu skutimosi peiliuku pradėjo pjaustytis rankas. Tai pamatęs Rimantas šoko gelbėti sugyventinės: sudavė per ranką ir išmušė iš jos peiliuką. Pykčio valdoma Diana staigiai pastvėrė ant spintelės buvusį peilį ir užsimojo juo prieš Rimantą. Vyras, turbūt tikėdamasis sugyventinės dėmesį nukreipti nuo buvusio žalojimosi, į jos spontanišką klausimą "Ar nori gauti šiuo peiliu?" atsakė: "Noriu". Diana ir smeigė. Pataikė tiesiai į krūtinę. Liudininkų šalia nebuvo. Rimantas dar globėjiškai pratarė sugyventinei: "Eik atsigulti" ir liko virtuvėje.
Kad Rimantas nebegyvas, Diana ir jo sesuo Vilma pamatė tik gilią naktį, kai vyras jau buvo mirtinai nukraujavęs. Diana neneigė dūrusi sugyventiniui, tačau negalėjo paaiškinti, kodėl taip padarė. Moters žiaurus poelgis sutrikdė ir ją gerai pažįstančius žmones: visi kaip vienas tvirtino, kad Diana yra geraširdė, o jos vienintelis trūkumas - liguistas potraukis gerti. Esą Diana svaigindavosi dažniau nei Rimantas. Užtat moteris praradusi 2 savo vaikučius, kurie auga Alytaus internate. Tragediją iki šiol aptarinėjantys alytiškiai padarė išvadą, kad į Dianos ranką peilį lemiamu momentu "įdėjo" alkoholio paveiktas protas, ne kartą kišęs jai mintį žalotis, nusižudyti. Panašiai nusprendė ir šią bylą išnagrinėjusi teisėjų kolegija: nužudymo priežastis - besaikis girtavimas, gyvenimas nuolat pykstantis ir mušantis.
Pusė nuteistųjų Panevėžyje - žudikės
Skaičiuojama, kad nužudymai Lietuvoje kartu su mirtinomis traumomis ir nelaimingais atsitikimais sudaro per 12 procentų visų mirčių.
Lietuvos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje nuo žudiko rankos nutrūko 279 žmonių gyvenimai. Kokį žudikų procentą sudarė moterys, nepaskelbta. Tačiau gana iškalbingas yra šis skaičius: Panevėžio pataisos namų direktoriaus Edvardo Norvaišo teigimu, iš šioje įkalinimo įstaigoje dabar kalinčių 240 moterų pusė jų yra nuteistos už nužudymą. Ir taip apie (arba net per) 50 procentų žudikių iš visų kalinčiųjų yra nuolat. Direktorius iš savo darbo patirties žino: pats dažniausias nužudymų, kuriuos įvykdo moterys, "liudininkas" - alkoholis.
Kai kurių "Akistatos" pašnekovų įsitikinimu, į žmogžudystes pastūmėja visos priežastys, susijusios su neigiamais visuomenės reiškiniais: kerštas, pavydas, nemeilė, noras pasipelnyti nedirbant, praturtėti iš svetimo turto ir panašiai. Tačiau girtavimas - dažniausia nužudymu pasibaigusių konfliktų priežastis, o alkoholis - patikimiausias giltinės įrankis. Anot Lietuvos nacionalinės sveikatos tarybos vadovo profesoriaus Juozo Pundziaus, vidutinė žmogaus gyvenimo trukmė sparčiai trumpėja ir dėl to didėja bendras mirtingumas, nes blogėja visuomenės sveikata - ir fizinė, ir psichinė. Profesoriaus nuomone, padėtis šalyje pagerėtų tik tuomet, jeigu būtų imtasi griežtų priemonių, nes įtikinėjimai, švietimas ir bandymai auklėti žmones neduoda jokio efekto. Tos efektyviausios priemonės - tai draudimai, didžiulės baudos ir alkoholio bei rūkalų branginimas. Anot J. Pundziaus, tai jau įrodė sveikatos apsaugos mokslininkai pasaulyje.
Panevėžio pataisos namų direktorius E. Norvaišas "Akistatai" pritarė, kad alkoholizmo nuvargintos ir "nuprotintos" moterys, už nužudymą patekusios į "zoną", vis dėlto gauna ir vieną ypatingą privalumą - galimybę laisvės atėmimo metus gyventi visiškai blaiviai. Dauguma tokių, anot direktoriaus, noriai gydosi nuo alkoholizmo, priverstos atsisakyti kitokių kvaišalų. Ir viltis, kad į laisvę išėjusios žudikės vėl bus jeigu ne gyvybės nešėjos, tai jos puoselėtojos, visada yra.