Dainius Radzevičius
Antstolių veiklą reguliuos naujas įstatymas
Šiandien Seime priimtas Antstolių įstatymas ir jo įgyvendinimo įstatymas. Teismo antstolių sistemos reformos tikslas - iš esmės pertvarkyti Lietuvos teismo antstolių kontorų sistemą, siekiant sukurti šiuolaikišką, atitinkančią visuomenės ir valstybės poreikius sprendimų vykdymo sistemą.
Antstolių įstatyme numatyta nemažai naujovių, pvz., pats žmogus galės pasirinkti konkretų antstolį, kuris padės jam efektyviausiai išieškoti skolas. Tokia praktika turėtų skatinti konkurenciją tarp pačių antstolių. Beje, Tarptautinė antstolių ir teismo pareigūnų (TATP) sąjunga, atidžiai išnagrinėjusi Lietuvos teisingumo ministerijos parengtą Antstolių įstatymo projektą, konstatavo, kad jis visais požiūriais yra išbaigtas, tikslus ir šiuolaikiškas.
Anot sąjungos prezidento Jacques Isnard, šis projektas atskleidžia visą teismo antstolio profesijos organizavimą per antstolio veiklą, mokymą, atsakomybę, kompetenciją. Šiame projekte siekiama kuo tiksliau ir išsamiau numatyti visas antstolio veiklos sferas. Taip pat pažymima, kad Antstolių įstatymo projektas itin šiuolaikiškas, kadangi apima visas antstolio veiklos galimybes, pvz., dokumentų įteikimą, vykdomųjų dokumentų vykdymą, faktų konstatavimą ir panašiai, o tai atitinka sąjungos vertinamas normas.
Priimti įstatymai atitinka integracijos į ES keliamus reikalavimus - sukurti modernią ir efektyvią antstolių instituciją Lietuvoje, užtikrinančią realų teismų priimtų sprendimų ir kitų vykdomųjų dokumentų įvykdymą. Teisingumo ministras V.Markevičius pažymi, jog juose įtvirtinti iš esmes nauji ir daug griežtesni reikalavimai antstoliui bei jo veiklai - tai pagrindine civilizuotos ir efektyvios sprendimų vykdymo sistemos sukūrimo prielaida.
DIDESNIS SUINTERESUOTUMAS IR ATSAKOMYBĖ
Lyginant su kitais teisines funkcijas vykdančiais asmenimis, bus užtikrinta didesnė antstolių atsakomybė. Siekiant, jog antstolio kaltais veiksmais padaryta žala būtų realiai atlyginta, įtvirtintas antstolių civilinės atsakomybės draudimas - minimali 200 000 litų suma. Draudimas apims ir antstolio civilinę atsakomybę už kitų antstolio (antstolių) kontoros darbuotojų veiksmais padarytą žalą.
Viena iš pagrindinių reformos įgyvendinimo paskatų - siekis padidinti antstolių darbo efektyvumą, kuris šiuo metu sudaro tik 6,4 procento realiai ieškomų nukentėjusiems asmenims sumų. Analogiškas reformas įgyvendinančiose Vidurio ir Rytų Europos valstybės antstolių darbo efektyvumas padidėjo 3-5 kartus. Tikimasi, jog Lietuvoje įgyvendinus reformą jau pirmaisiais metais antstolių darbo efektyvumas padidės daugiau kaip du kartus.
Taip pat įtvirtinami griežti reikalavimai asmenims, pretenduojantiems tapti antstoliais: reikalavimas turėti ne tik aukštojo išsimokslinimo cenzą bet ir nepriekaištingą reputaciją.
VYKDYTI SPRENDIMUS PADĖS IR NAUJASIS KODEKSAS
Beje, sėkmingiau vykdyti teismų sprendimus turėtų padėti ir naujasis Civilinio proceso kodeksas, kuris įsigalios kitų metų pradžioje. Šio kodekso normos ir nuostatos labai glaudžiai susiję ir yra suderintos su Antstolių įstatymu. Siekiant užkirsti kelią vykdymo proceso vilkinimui, nustatyti atskirų vykdymo veiksmų atlikimo terminai, griežčiau reglamentuota vykdomosios bylos sustabdymo ir vykdymo veiksmų atidėjimo procedūra, teismo antstolio veiksmų apskundimas.