REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žemės ūkio ministrą stebina teisėsaugos institucijų lėtapėdiškumas tiriant įvairias aferas, kai nusikaltėliai bando pasisavinti milijonus iš Europos Sąjungos ir Lietuvos biudžeto. Žemės ūkio ministerija užkirto kelią itin stambaus masto aferai, kai giminystės ryšiais susiję asmenys per 7 įmones užsimojo pasisavinti 22,5 mln. litų žuvininkystės projektams skirtos ES paramos. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai (FNTT) pradėjus tyrimą paaiškėjo, kad pagal panašią schemą sukčiai mėgino pasisavinti dar 6,2 mln. litų lėšų, skirtų vėjo elektrinėms statyti.

REKLAMA
REKLAMA

Organizatorius suimtas dviem mėnesiams

Žemės ūkio ministerijai pavyko atskleisti iki šiol neregėto masto aferą, į kurią įsipainojęs ir buvęs Lietuvos taupomojo banko vadovas bei Lietuvos ambasadorius Kazachstane Romualdas Visokavičius.

REKLAMA

Pareigūnai įtaria, kad buvęs bankininkas padėdamas gauti reikiamus dokumentus talkininkavo organizuotai grupuotei, kuri iš Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) neteisėtai bandė pasisavinti 22,5 mln. litų ES paramos. Už šias lėšas ką tik iškepti verslininkai apleistuose pastatuose neva būtų auginę šamus, ungurius ir eršketus, bet NMA laiku užkirto kelią aferai.

Iki gyvos galvos diplomato statusą turintis R.Visokavičius netikėtai apsilankė pas žemės ūkio ministrą, mėgindamas užglaistyti bręstantį skandalą, bet to padaryti jam nepavyko. Vieną grupuotės lyderių Egidijų Gesevičių Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas leido suimti dviem mėnesiams.

REKLAMA
REKLAMA

Įmonės be darbuotojų

Dar vasario 10-ąją NMA Rizikų vertinimo ir valdymo departamentas atskleidė, kad 7 įmonės planuoja apgaule iš Lietuvos biudžeto ir ES pasisavinti 22,5 mln. litų paramos, numatytos pagal 2007–2013 m. veiksmų programą.

Įtarimą sukėlė tai, kad visos bendrovės Kaune, Vilniuje ir Ukmergėje savo projektus NMA pristatė tą pačią dieną – 2009 m. gruodžio 31-ąją. Be to, įmonės neturėjo jokių darbuotojų, vien direktorius. Kaune iš baldų verslo praturtėjęs E.Gesevičius į grupuotę įtraukė net savo sūnų ir devyniolikmetes dvynes dukras. Iš viso šioje veikloje dalyvavo 14 asmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastebėjusi, kad įmonių steigėjai yra jauni, susiję giminystės ryšiais ir neturi jokios patirties žuvininkystėje, NMA apie tai informavo žemės ūkio ministrą Kazį Starkevičių. Pastarasis agentūrai pavedė nedelsiant kreiptis į FNTT.

Diplomatas tapo tarpininku

Situaciją gelbėti mėgino buvęs Lietuvos taupomojo banko vadovas R.Visokavičius. Jis apsilankė pas K.Starkevičių ir prašė tarpininkauti per susitikimą su NMA vadovu Sauliumi Silicku.

Diplomatas tada nė neįtarė, kad NMA jau kurį laiką vykdo vidaus tyrimą. Paaiškėjo, kad prieš tai R.Visokavičius bendravo ir su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu Kazimieru Lukausku.

REKLAMA

Pastarasis išdavė pažymą, kad Vilniaus rajono Mostiškių kaime buvusios kiaulidės tinkamos užsiimti žuvininkyste, nors iš tiesų pastatai yra apleisti. Žuvų mailių verslininkai ketino auginti vamzdžiais sujungtuose šiukšlių konteineriuose. Visuose 7 projektuose numatyta įsigyti po visureigį „Nissan Navaro“.

Kiekviena įmonė deklaravo turinti nuosavų lėšų, kurių joms paskolinęs E.Gesevičius, jo brolis Mindaugas Gesevičius ir dar vienas asmuo – Virginijus Mintaučkis. Popierinių paskolų sumos siekė nuo 1 iki 3,8 mln. litų. „Kai pas mane apsilankė R.Visokavičius ir užsiminė apie žuvininkystės projektus, man iš karto kilo įtarimas, kad kažkas vyksta neskaidriai“, – „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo žemės ūkio ministras K.Starkevičius.

REKLAMA

Jis išsikvietė NMA vadovą ir pavedė jam ne tik kreiptis į FNTT, bet ir pasidomėti kitais projektais.

Netrukus FNTT pareiškė įtarimus ir E.Gesevičius buvo suimtas. Jo namuose Kauno rajone atlikta krata.

Kilpą užveržė stipriau

Sukčiams kilpa stipriau užsiveržė, kai ministro pavedimu atlikdama patikras NMA aptiko dar vieną su E.Gesevičiumi siejamą aferą.

Su akvakultūros projektais susiję asmenys, įsteigę net 9 įmones, mėgino gauti 6,2 mln. litų ES ir Lietuvos biudžeto paramos vėjo elektrinėms statyti pagal 2007–2013 m. programos priemonę „Parama verslo kūrimui ir plėtrai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prie paraiškų pridėtos teigiamos Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento išvados, leidžiančios statyti vėjo elektrines. Išvadų užsakovas yra Gintaro Jurkonio prekybos fi rma.

Vertinant projektus nustatyta, kad G.Jurkonis yra net 4 (iš 9) bendrovių vadovas, kitoms įmonėms vadovauja giminaičiai. Vienos įmonių – UAB „Verseda“ – akcininkas yra dėl žuvininkystės projektų įtariamuoju tapęs E.Gesevičius.

Kol kas nežinia, ar vėjo elektrinių projektų skandale tarpininko vaidmens irgi ėmėsi R.Visokavičius. Tai turėtų netrukus paaiškėti, nes kovo 16 d. visą tyrimo medžiagą NMA išsiuntė FNTT.



Įsipainiojo ir sūnus, ir tėvas

REKLAMA

Į tyrėjų akiratį pateko ir keturios bendrovės „IRI verslo konsultacijos“ konsultantės. Atsitiktinumas ar ne, bet ši įmonė fi gūravo SAPARD lėšų grobstymo skandale 2003-iaisiais.

Tąsyk UAB Šilų paukštynas spėjo pasisavinti beveik 200 tūkst. litų tariamiems konsultavimo bei statybos ir renovavimo darbams apleistoje fermoje atlikti. Jei FNTT agentams nebūtų pavykę laiku demaskuoti sukčių, į jų rankas būtų patekę dar apie 740 tūkst. litų.

Tyrėjai tada susidomėjo ir ambasadoriaus R.Visokavičiaus sūnumi Regimantu Visokavičiumi, tuo metu dirbusiu NMA Projektų vertinimo skyriaus ekspertu.

REKLAMA

Šį kartą nemalonumai gresia jau pačiam Romualdui Visokavičiui. Diplomatas neslėpia bičiulystės su vyriausiuoju šalies veterinaru K.Lukausku, tiesa, neigia prašęs pažymos dėl žuvininkystės projektų, nors po šių dviejų asmenų pokalbio Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išdavė pažymą tariamiems šamų ir ungurių augintojams.

Teisėsauga numarindavo tyrimus

Žemės ūkio ministras K.Starkevičius įsitikinęs, kad nors šį kartą pavyko užkirsti kelią mėginimui pasisavinti milijonus iš ES fondų ir Lietuvos biudžeto, vis dėlto teisėsauga iki šiol vangiai tirdavo ministerijos nurodytus atvejus.



- Ministre, ką manote apie aferą, kai užsimota pasisavinti milijonus litų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Nuo pat pradžių žuvininkystės sektorių stebėjome itin akylai. Projektų skaidrumas mums kėlė abejonių, todėl ne kartą kreipėmės į specialiąsias tarnybas. Pavyzdžiui, praėjusiais metais viena įmonė mėgino gauti paramą žuvininkystės projektui, nors vietoj laivų aptikome tik lūženas. Patarėjai viską užfi ksavo nuotraukose.

- Kuo baigėsi ši istorija?

- Šilutės rajono apylinkės prokuratūra ikiteisminį tyrimą nutraukė. Kas sukėlė didžiausią įtarimą dėl 7 įmonių projektų, pagal kuriuos prašyta 22,5 mln. litų? Kai pas mane netikėtai apsilankė ambasadorius R.Visokavičius, nustebau, kad jį domina žuvininkystės projektai.

REKLAMA

- Ir kodėl jis taip susidomėjo projektais?

-Jis pasakė norįs padėti draugams. Esą jam reikia suorganizuoti susitikimą su NMA vadovu. NMA jau vykdė vidaus tyrimą, todėl jo apsilankymas sukėlė dar daugiau abejonių. Tada jam pasakiau: jeigu viskas skaidru, tai paramai gauti neturėtų kilti kliūčių.

- Kas buvo vėliau?

- Paskui išsikviečiau NMA vadovą S.Silicką, jis pateikė visą medžiagą. Būtent tada įpareigojau jį nedelsiant medžiagą pateikti FNTT.

- Kodėl nesikreipėte į FNTT, kai buvo atliekamas vidaus tyrimas?

- Negali pateikti medžiagos, kai nesi jos iki galo išnagrinėjęs ir įsitikinęs, kad neklysti. Į teisėsaugą kreiptis negali tuščiomis. Turi kažką jai pateikti.

REKLAMA

- Kai kas bando ir jus įpainioti į šią istoriją, nes FNTT esate apklaustas kaip specialusis liudytojas.

- Nieko panašaus. Juk mes FNTT netgi pateikėme schemas, kaip norėta padaryti nusikalstamą veiką. Per apklausą išdėsčiau viską, ką esame aptikę šioje istorijoje. Nurodėme, kas ir kaip veikė.

- Kokių priemonių ketinate imtis, kad panašūs atvejai nesikartotų?

- Mes tai darome nuolat. Keista, kad ne specialiosios tarnybos, o mes kovojame su tais neskaidriais atvejais. Man lieka tik apgailestauti, kad tie tyrimai, kuriems pateikiame net „sukramtytą“ medžiagą, teisėsaugos institucijose dažnai baigiasi niekuo, kad ir kiek kartų kreiptumės. Teismą pasiekė vienintelė byla, kurioje dainininkė D.Bilevičiūtė kaltinama pasisavinusi ES lėšų kaimo turizmo verslui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų