REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojams sparčiai skurstant, nepasiturinčių šeimų vaikams nemokamai maitinti iš valstybės biudžeto valdančiajai daugumai nusprendus kitąmet bus skirta mažiau pinigų. Andriaus Kubiliaus Vyriausybės siūlymu Seimas priėmė Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisas, numatančias, kad nepasiturinčių šeimų vaikai nemokamai bus maitinami tik tuomet, jei tokią galimybę numatys savivaldybės. Pataisoms pritarusiems parlamentarams Seimo opozicijos atstovai pasiūlė irgi valgyti tik kartą per dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Karštą bulvę permetė savivaldybėms


Už Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisas balsavo 70 parlamentarų, 42 buvo prieš, 18 susilaikė. Pataisas Seimui teikė A.Kubiliaus Vyriausybė, siekianti dar labiau suveržti diržus ir taip sunkiai besiverčiantiems gyventojams.

REKLAMA

Sausio 1 d. įsigaliosiantis įstatymas numato, kad teisę į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti mokinys turės, jei vidutinės šeimos pajamos vienam nariui per mėnesį bus mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (VRP) dydžio (525 Lt). Į nemokamus pietus ir pusryčius – jei pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 1 VRP dydžio (350 Lt).

Kitaip tariant, iš valstybės biudžeto savivaldybėms bus skirta tam tikra pinigų suma. Jeigu nemokamai pamaitinti nepasiturinčių šeimų vaikams jos neužteks, tą skirtumą padengti turės pačios savivaldybės.

REKLAMA
REKLAMA

Šią žinią šalies savivaldybės pasitiko itin nepatenkintos, nes kuo toliau, tuo dažniau Vyriausybė visą atsakomybę perkelia ant jų pečių, nesirūpindama, iš kur savivaldybės gaus pinigų.

Taupo atimdami iš vaikų

Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisas Seimas priėmė valdančiosios koalicijos balsais. Opozicinės partijos sprendimui prieštaravo. 2009 m. mokiniams nemokamai maitinti (pusryčiams, pietums, pavakariams) iš šalies biudžeto savivaldybėms skirta 106,5 mln., o 2010 m. ši suma sumažės iki 101 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nors savivaldybėms skiriama pinigų suma išliks panaši kaip šiemet, vis dėlto socialiai remtinų mokinių gerokai padaugėjo, vadinasi, vienam vaikui bus skiriama mažesnė suma, – sakė parlamentaras Edvardas Žakaris. – Vyriausybė užsimojo sutaupyti apie 30 mln. litų, todėl iš pradžių siūlė visiškai atsisakyti nemokamų pusryčių vaikams, bet kilus triukšmui, sugalvojo kitokį būdą, kaip nusikratyti atsakomybės ir drauge sutaupyti vaikų sąskaita.“

Seimo nario žodžiais, „anksčiau norėta panaikinti vadinamąjį alimentų fondą, o dabar pusryčius, tai per ką jie (Vyriausybė) smogia“. Svarstant pataisas Seime E.Žakaris parlamentarams siūlė solidarizuotis su vargingų šeimų vaikais ir valgyti tik kartą per dieną, o ministrams – tik savaitgaliais.

REKLAMA

Nukentės likimo nuskriaustieji

Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos direktorė Nijolė Špadienė su nerimu sutiko žinią, kad nepasiturintys mokiniai greitai gali negauti nemokamų pusryčių. Mokykloje mokosi per tūkstantį vaikų, daugiau kaip 100 jų gauna pusryčius nemokamai.

„Bus labai blogai, jei nepasiturinčių šeimų vaikai negaus nemokamų pusryčių, nes žmonės neteks realios paramos šiuo sunkiu laikotarpiu, – sakė N.Špadienė. – Pas mus yra nemažai vaikų iš nepasiturinčių šeimų. Kad ir kaip būtų, tėvai stengiasi švariai aprengti savo vaikus, nors ir pirkdami drabužius dėvėtų drabužių parduotuvėse. Tie vaikai, kad ir gėdijasi valgyti nemokamai jiems skiriamą maistą, vis dėlto visada ateina į valgyklą.“

REKLAMA

Ji tikino, kad vaikai valgo ir pietus, ir pusryčius, o pastarieji valgykloje duodami po dviejų pamokų. N.Špadienė sakė, kad gruodį nepasiturinčių šeimų vaikų pusryčiams panaudota apie 5 tūkst. litų, todėl ji nemano, kad šalies vaikams pamaitinti reikia didelių pinigų.

Įprato nusimesti atsakomybę

Panevėžio rajono meras Povilas Žagunis apgailestavo, kad vėl mažės fi nansavimas mokiniams nemokamai maitinti. „Yra mokyklų bendruomenės, seniūnijos, žinančios, kokia konkreti situacija susidarė kiekvienoje šeimoje, todėl reikės labai atsakingai žiūrėti, kad nenukentėtų labiausiai socialiai nuskriaustų šeimų vaikai“, – tikino P.Žagunis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kauno miesto savivaldybės Socialinių reikalų departamento direktorius Gediminas Jankus tikino, kad socialiai remtinų šeimų vis daugėja, o Socialinės paramos mokiniams įstatymo pataisos tik dar labiau padidino įtampą. Pasak jo, kai buvo priimtos pataisos, savivaldybę užgriuvo telefonų skambučių lavina.

„Žmonėms nesvarbu, kas jiems tą paramą teiks – ar Vyriausybė, ar savivaldybė, nes jiems svarbu tą paramą gauti. Todėl niekaip kitaip, tik kaip papildomų rūpesčių numetimą savivaldybėms, ir vertinu minėtas pataisas“, – piktinosi G.Jankus.

REKLAMA

Jis sako pastebėjęs, kad Vyriausybė kasmet vis nusikrato nuo savęs atsakomybę, perkeldama ją ant savivaldybių pečių. „Kad ir kaip būtų, stengsimės neatsisakyti nemokamo maitinimo ir ieškosime rezervų, nes tai ne ta vieta, kur reikia taupyti“, – kalbėjo G.Jankus.



Valdantieji sprendimą vadina racionaliu

Lietuvos savivaldybių asociacijos direktorė Roma Žakaitienė tikino, esą Vyriausybė ir Seimas kitiems metams 30 mln. litų sumažino socialinę paramą mokiniams iš vargingų šeimų. „Mažindama šią paramą savivaldybėms, Vyriausybė bendruomenėms ir žmonėms tarsi pasako: „Matote, savivaldybė nebeduoda vaikams valgyti“, – kalbėjo R.Žakaitienė.

REKLAMA

Seimo Socialinių reikalų komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys atmeta ir opozicijos, ir savivaldybių atstovų priekaištus dėl sumažėjusios paramos socialiai remtiniems mokiniams.

„Netiesa, kad atimame 30 mln. litų, nes iš tikrųjų kitais metais bus skirta tik 5 mln. litų mažiau, – sakė R.J.Dagys. – Savivaldybės geriau žino, kaip racionaliai panaudoti lėšas, todėl šią galimybę joms ir suteikėme. Reikia suktis su panašiomis lėšomis ir pasiekti panašų rezultatą.“ Seimo sprendimą jis pavadino „racionaliu“, o E.Žakario rekomendacijas valgyti tik kartą per dieną – „nepadoriomis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nemokamus pusryčius šiemet gauna 68 tūkst. mokinių (pernai – 58 tūkst.). Visiškai atsisakiusi nemokamų pusryčių, valstybė per metus sutaupytų apie 32,8 mln., o savivaldybės – apie 8 mln. litų. „Valstiečių laikraščio“ žiniomis, pagal dabar galiojančią tvarką 2010 m. nemokami pietūs priklausys 134 tūkst. mokinių, o iš jų į pusryčius pretenduos net 82 tūkst. vaikų.

Gediminas Stanišauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų