13
Rungtynių akimirkos. (nuotr. SCANPIX)

Penktadienio vakarą Lietuvos vyrų futbolo rinktinė pradėjo savo kelią UEFA Tautų lygoje. Edgaro Jankausko auklėtiniai Vilniuje stojo į kovą su Pasaulio čempionate dalyvavusia Serbijos komanda, tačiau jai pralaimėjo minimaliu rezultatu 0:1.

13

Sausakimšame Lietuvos futbolo federacijos stadione penktadienį Lietuvos rinktinė susigrūmė su pasaulinio lygio žvaigždžių kupina Serbijos rinktine. Kovingai nusiteikę lietuviai priešinosi visas 90 minučių, tačiau teigiamo rezultato pasiekti taip ir nepavyko.

Serbijos rinktinė „iš žaidimo“ nepasižymėjo, tačiau 38-ą susitikimo minutę sugebėjo realizuoti vieną iš dviejų rungtynių teisėjo skirtų 11 metrų baudinių. Gauta proga išsiveržti į priekį užtikrintai pasinaudojo Dušanas Tadičius.

Lietuvos rinktinę ne kartą gelbėjo ir itin patikimai rungtyniavęs vartininkas Ernestas Šetkus – jo tam pačiam serbų saugui 83-ą minutę antrąkart pergudrauti nepavyko. Tenka pripažinti, kad be begalinių vartų sargo pastangų (viso atremti net 10 smūgių) galutinis rezultatas, ko gero, būtų liūdnesnis.

Nors statistiniai rungtynių duomenys ir realių progų pelnyti įvartčius kiekis byloja apie smarkų serbų pranašumą, lietuviai aikštėje taip pat nesnaudė. Rinktinės futbolininkai turėjo bent tris puikius šansus išlyginti rezultatą, bet, deja, vis pritrūkdavo sėkmės – 75-ą minutę, vienos greitos atakos metu komandos kapitoną Fiodarą Černychą 75-ą minutę nuo įvarčio skyrė vos keli centrimetrai. Tačiau skyrė.

Stadione susirinkę gerbėjai po paskutinio rungtynių teisėjo švilpuko rinktinei dar ilgai dėkojo už pagirtiną pasirodymą naujame tarptautiniame turnyre. Liūdna, kad tai, kas futbole iš tiesų svarbiausia – tris taškus – savo gerbėjams šįvakar galėjo padovanoti tik viena rinktinė. Tą šiandien pavyko padaryti serbams.

Artimiausias Lietuvos rinktinės iššūkis laukia jau pirmadienį. Šalies futbolininkai išvykoje kovos su Juodkalnijos komanda.

RUNGTYNIŲ EIGA:

STARTINĖS KOMANDŲ SUDĖTYS:

Lietuva: Ernestas Šetkus (vartininkas), Linas Klimavičius, Algis Jankauskas, Artūras Žulpa, Egidijus Vaitkūnas, Arvydas Novikovas, Vykintas Slivka, Mantas Kuklys, Ovidijus Verbickas, Fiodoras Černychas (kapitonas), Rolandas Baravykas.

Serbija: Marko Dmitrovič (vartininkas), Antonio Rukavina, Milan Rodič, Nikola Milenkovič, Nemanja Maksimovič, Andrija Živkovič, Aleksandar Mitrovič, Dušan Tadič, Miloš Veljkovič, Filip Kostič, Nemanja Matič (kapitonas).

ANTRAS KĖLINYS: (LIETUVA 0:1 SERBIJA)

93 min. Rungtynės baigėsi rezultatu 0:1. Vienintelį įvartį  nuo 11 metrų baudinio žymos pelnė Dušanas Tadičius.

90 min. Dar viena puiki proga išlyginti rezultatą. Kamuolį iš serbų vidurio gynėjo perėmęs D. Šernas atsidūrė vienas prieš vartininką, tačiau smūgis nenusisėkė. Pakartotinas V. Slivkos bandymas buvo blokuotas 7-8 serbų, buvusių baudos aikštelėje. Stadione susirinkę žmonės jau nebesėda į savo vietas, nes lietuviai paskutinėmis rungtynių minutėmis kuria progą po progos. Pasižymėti, deja, nepavyksta.

82 min. E. Šetkus šiandien nepakartojamas. Į Lietuvos rinktinės vartus buvo skirtas antras 11 metrų baudinys, tačiau rinktinės vartininko Dušanas Tadičius antrąkart neįveikė. Taip pat, Serbijos rinktinėje įvyko keitimas, aikštę paliko N. Matičius, jį pakeitė S. Lukičius

79 min. Serbijos futbolininkai trečią kartą patikrino vartų konstrukciją. Šįkart kamuolį lietė E. Šetkus. Jei ne jis, komandas skirtų jau du įvarčiai.

75 min. Koks šansas! Puikus A. Novikovo reidas kairuoju atakos kraštu ir dar puikesnis perdavimas F. Černychui pakėlė visą stadioną ant kojų, tačiau netrukus susirinkusiems aistruoliams teko griebtis už galvų – lietuvių puolėjui iki įvarčio pritrūko vos kelių centimetrų. Gerbėjai skanduoja pergalės dainas, tačiau kol kas rezultatas lieka neigiamas.

72 min. Keitimas Lietuvos rinktinėje. Aikštę palieka O. Verbickas, jį keičia gausiais aplodismentais sutiktas D. Šernas. Akivaizdu, kad E. Jankausko toks rezultatas (0:1) netenkina.

70 min. Puikus F. Černycho reidas dešiniuoju aikštės kraštu baigėsi stipriu smūgiu, tačiau jį blokavo Serbijos vidurio gynėjas. Lietuviai kėlė jau trečią kampinį, tačiau ir šįsyk kažko aštresnio sukurti nepavyko.

67 min. Futbolas buvo kiek nurimęs, tačiau Serbijos rinktinės puolėjas A. Mitrovičius turėjo puikų šansą nuginkluoti E. Šetkų smūgiu galva. Džiugu, kad šiandien lietuvis vartus saugo pavyzdingai.

60 min. Stadione susirinkę rinktinės gerbėjai vis aktyviau palaiko Lietuvos futbolininkus, tačiau serbai ginasi užtikrinai. Kelios pavojingos atakos aikštės kraštais, deja, baigėsi be smūgių. Lietuviai kėlė kampinį, po kurio V. Slivka aktyviai prašė 11 metrų baudinio, tačiau teisėjo neįtikino.

52 min. Antrą kėlinį aktyviau pradėjo Serbijos rinktinė. Per pirmas 7 antrojo kėlinio minutes lietuviams nepavyko peržengti aikštės vidurio, tačiau didesnio pavojaus prie tautiečių vartų nekilo. Puikiai dirba rinktinės vidurio gynėjai.

48 min. Antra geltona kortele baudžiami Serbijos futbolinikai. Šįkart kortelę prieš save išvydo N. Maksimovičius.

46 min. Keitimas Lietuvos rinktinėje. Į aikštę žengia Modestas Vorobjovas. Jis keičia Mantą Kuklį.

PIRMAS KĖLINYS: (LIETUVA 0:1 SERBIJA)

45 min. Rungtynių teisėjai prie pirmojo kėlinio laiko pridėjo 1 minutę. Per ją komandoms pavojingų progų sukurti nepavyko, rinktinės keliauja į ilgąją pertrauką. Pirmąjame kėlinyje dominavo Serbijos rinktinė, tačiau lietuviams pavyko sukurti bent kelias pavojingas progas. Aktyviausiai rungtyniauja lietuvių kraštai – A. Novikovas ir F. Černychas.

42 min. Greitą lietuvių išpuolį nutraukęs Milanas Rodičius buvo nubaustas geltona kortele. Lietuviai nekėlė kamuolio į baudos aikštelę, o jį įžaidė. Vos po kelių perdavimų ataka baigėsi pavojingu smūgiu virš vartų.

38min. ĮVARTIS. Rungtynių teisėjas skyrė 11 metrų baudinį. Prieš serbų puolėją A. Mitrovičių baudos aikštelėje prasižengė L. Klimavičius. Baudinį užtikrintai įmušė Dušanas Tadičius. Nors stadione susirinkę žiūrovai ir Lietuvos futbolininkai su teisėjo sprendimu nesutiko, rungtynių arbitras iš škotijos savo sprendimą priėmė nesuabejojęs. Toks sprendimas iškart buvo palydėtas daugiau nei 4 tūkstančių susirinkusiųjų švilpimu.

35 min. E. Jankausko auklėtiniai, panašu, jau apsiprato su rungtyniu tempu ir vis drąsiau lankosi serbų aikštelės pusėje. Po sumaišties gynyboje lietuviams pavyko uždirbti kampinį, tačiau jo realizuoti nepavyko. Kamuolį lietuviai kontroliuoja 35 procentus laiko.

29 min. Pirmą puikią progą pasižymėti sukūrė ir Lietuvos rinktinė! aikštės viduriu vykusi ataka baigėsi pavojingu smūgiu, tačiau įvarčio pelnyti nepavyko. Stadione susirinkę žiūrovai serbams keliant antrą kampinį per minutę vėl skanduoja Lietuvos vardą.

20 min. Pavojus Lietuvos rinktinės vartams. Serbijos futbolininkai vienos atakos metu smūgiavo į virpstą, o vėliau, pasinaudojus chaosu gynyboje, bandė įmušti galva. Kamuolį užtikrintai sugriebė E. Šetkus.

17 min. Susirinkusiems aistruoliams skanduojant Lietuvos vardą serbai susikūrė progą smūgiui, tačiau užtikrintai sužaidė Ernestas Šetkus.

13 min. Serbai po truputį diktuoja rungtynių ritmą – Andrija Živkovičius uždirbo dar vieną kampinį, nepraėjus nei minutei serbų ataka baigėsi smūgiu į virpstą, tačiau teisėjas užfiksavo nuošalę.

8 min. Abi komandos siekia perimti rungtynių iniciatyvą, tačiau pavojingų progų sukurti nei vieniems kol kas nepavyko – serbai kėlė kampinį, lietuviai keliskart kėlė kamuolį į baudos aikštelę, tačiau nesėkmingai.

2 min. Rungtynės prasidėjo aktyviai: progomis pasižymėti apsikeitė abi komandos. Pirmieji varžovams po nesusikalbėjimo gynyboje sunkumų sukėlė Lietuvos futbolininkai, tačiau jau kitoje atakoje serbai atsakė tuo pačiu.

UEFA Tautų lyga – kas tai?

UEFA Tautų lygos kovos startavo jau šį ketvirtadienį, kai ginklus surėmė pasaulio čempionė Prancūzija ir Vokietija. Naujame turnyre 55 Europos rinktinės yra suskirstytos į keturias lygas (A, B, C, D) ir 16 grupių, kurių nugalėtojos bus perkeltos į aukštesnę lygą, o paskutinę vietą užėmusios rinktinės iškris į žemesnę. Taip pat bus galima kovoti dėl vietų Europos čempionate.

Šis UEFA rengiamas turnyras pakeis draugiškas rungtynes ir kovoms suteiks daugiau konkurencijos.

Mažesnėms valstybėms yra pakankamai sunku suorganizuoti net ir draugiškas dvikovas, todėl UEFA tiki, kad šiai problemai surado puikų sprendimo būdą. Jie naudodami savo koeficientą 55 tautas išskirstė į keturias lygas, iš kurių po 12 bus A ir B lygose, 15 – C lygoje ir 16 – žemiausioje D.

Rinktinės tarpusavyje sužais po vienerias tiek namų, tiek išvykos rungtynes rugsėjo ir lapkričio mėnesiais.

Nuo šiol kvalifikacija nebebus vienintelis būdas patekti į 2020 metais vyksiantį Europos čempionatą.

Dvidešimt komandų pateks į Europos čempionatą, kurios įveiks kvalifikaciją, tuo tarpu likusios keturios paaiškės 2020 metų kovo mėnesį UEFA Tautų lygos atkrintamųjų rungtynių metu.

3 grupė: Azerbaidžanas, Farerų Salos, Kosovas, Malta

4 grupė: Armėnija, Makedonija, Gibraltaras, Lichtenšteinas.

PRIEŠ RUNGTYNES:

Pasiruošimo UEFA Tautų lygai metu rinktinės treneris Edgaras Jankauskas tikinno, kad futbolininkai varžyboms spės pasiruošti tinkamai ir žadėjo bekompromisę dvikovą, kurioje pagrindiniu lietuvių ginklu turėtų tapti kovingumas ir atsidavimas.

„Komanda aukščiausio lygio. Mums tai bus rimtas iššūkis, tačiau varžovų Lietuvos rinktinė nebijo. Svarbiausia užduotis – duoti kovą ir siekti rezultato“, - komentavo treneris.

E. Jankauskas taip pat tikino, kad šis turnyras – puikus šansas įrodyti rinktinės galią, tačiau tam, žinoma, turnyro metu prireiks visų jėgų.

„Turėsime atiduoti maksimumą. Neturime teisės taupytis, laukti kitų varžybų. Susirenkame labai retai, todėl rungtynėse turėsime atiduoti visą save", - prieš rungtynes su Serbija teigė E. Jankauskas.

Serbijos rinktinės treneris Lietuvos rinktinę įvertino diplomatiškai, tačiau pridūrė, kad jo vadovaujamą komandą šiose rungtynėse tenkins tik pergalė. Taip pat treneris pridūrė laukiantis sunkios kovos.

„Mūsų laukia labai sunkus mačas. Pirmosios dvikovos tokiuose cikluose niekada nebūna lengvos. Manau, jog esame gerai pasiruošę, bet ekipoje turime nemažai naujų veidų. Visgi tikiu savo auklėtiniais ir manau, jog sužaisime geras rungtynes“, – ketvirtadienį kalbėjo Mladenas Krstajičius.