REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kaitintis saunoje mėgstantys vyrai turėtų žinoti, kad šis pomėgis mažina spermatozoidų skaičių, tačiau tai tik laikinas reiškinys, atskleidė JAV atliktas tyrimas.

REKLAMA
REKLAMA

Merilendo universiteto Medicinos centro specialistai pasitelkė 10 savanorių sveikų vyrų, kurie 3 mėnesis dukart per savaitę kaitindavosi suomiškoje pirtyje. Saunoje kaskart jie išbūdavo po 15 minučių esant 80 – 90 laipsnių temperatūrai. Tiriamųjų amžius siekė nuo 30 iki 40 metų. Praėjus 3 mėnesiams savanoriai nebesikaitindavo saunoje.

REKLAMA

Viso šio tyrimo metu ir kelis mėnesius po jo buvo tiriama savanorių sveikata. Išsami tyrimo ataskaita buvo paskelbta žurnale „Human Reproduction“.

JAV mokslininkai nustatė, kad spermatozoidų kiekis tiriamųjų spermoje eksperimento metu sumažėjo ir buvo mažesnis už normą 3 mėnesius po to, kai savanoriai nutraukė kaitinimąsi saunoje. Spermatozoidų skaičius buvo lyginamas su jų kiekiu, užfiksuotu prieš pradedant eksperimentą, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau praėjus pusei metų nuo šio eksperimento pradžios visų savanorių spermatozoidų kiekis vėl atsistatė į pirminį lygį. Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad lankymasis saunoje turėjo poveikį DNR „pakavimui“ lytinėse ląstelėse. Paaiškėjo ir tai, kad kaitinimasis saunoje neigiamai atsiliepė mitochondrijų veiklai.

Pasak tyrimo autorių, neigiamą saunos poveikį vyrų reprodukcinei sistemai paaiškinti nesunku: kad spermatozoidai sėklidėse galėtų tinkamai bręsti, jų temperatūros režimas turi būti keliomis dešimtimis laipsnio žemesnis, nei pilvo ertmėje. Normaliomis sąlygomis tam niekas netrukdo, nes sėklidės yra kapšelyje, tai yra, išorinėje organizmo dalyje. Tačiau kaitinantis saunoje temperatūra kapšelyje padidėdavo 3 laipsniais pagal Celsijų, o tai atsiliepdavo lytinių ląstelių vystymosi procesui – spermatogenezei.

Mokslininkų teigimu, jei vyrų sėklidžių padėtis kapšelyje nėra normali, kaitinimasis saunoje gali sutrikdyti vyrų vaisingumą. Tyrimo išvadose sakoma, kad jo metu nebuvo analizuojamas eksperimento dalyvių vaisingumas, todėl neįmanoma konstatuoti, ar po kaitinimosi saunoje jis galėjo būti sumažėjęs. Kad ir kaip būtų, saunos negalima laikyti kontraceptine priemone, sakoma tyrimo autorių pranešime. Pasak jų, būtini papildomi tyrimai, kad būtų galima įvertinti saunos poveikį vyrams, kurių vaisingumas yra sutrikdytas, ir lytiškai nepradėjusiems bręsti berniukams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų