REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugybė gyventojų vis dar gali atsiimti nemenkas sumas pinigų, tačiau, panašu, kad jie niekam nereikalingi. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skaičiuoja, kad mokesčių permokos dar už praėjusius metus nesusigrąžino per 19 tūkst. asmenų, vidutinė jiems priklausanti suma – 288 eurai.

Daugybė gyventojų vis dar gali atsiimti nemenkas sumas pinigų, tačiau, panašu, kad jie niekam nereikalingi. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) skaičiuoja, kad mokesčių permokos dar už praėjusius metus nesusigrąžino per 19 tūkst. asmenų, vidutinė jiems priklausanti suma – 288 eurai.

REKLAMA

Portalas tv3.lt pasidomėjo, kodėl gyventojai neprašo jiems priklausančių lėšų ir kas bus daroma, kad jos būtų grąžinamos automatiškai.

Reikia pasitikrinti deklaracijas

VMI viršininkės pavaduotojas Martynas Endrijaitis tikino, kad susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permoką yra labai paprasta, kai ji susidaro gyventojui laiku ir tinkamai pateikus teisingai užpildytą GPM deklaraciją. O tai esą padaro didžioji dauguma.

„Tokiu atveju pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia – permokos suma tiesiog pervedama į asmens nurodytą banko sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.

REKLAMA
REKLAMA

Deklaracijas pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti, ar jiems nereikia patikslinti pateiktos deklaracijos“, – aiškino pavaduotojas.

REKLAMA

Anot jo, apie aptiktus netikslumus deklaracijose VMI gyventojus tiesiogiai informuoja el. paštu bei Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS), skiltyje „Pranešimai“, o kai to padaryti neįmanoma, tradiciniu paštu.

„Tais atvejais, kai gyventojas ar duomenis apie jam išmokėtas pajamas teikiantis asmuo informaciją patikslina po pajamų deklaravimo termino (o tai galima daryti už paskutinius 5 metus), pateikus / patikslinus deklaraciją susidariusi permoka grąžinama per 90 dienų nuo deklaracijos pateikimo dienos“, – komentavo M. Andrijaitis.

Jis skaičiavo, kad praėjusiais metais 913 tūkst. gyventojų deklaravo grąžintiną 269 mln. eurų GPM sumą.

REKLAMA
REKLAMA

Naujausiais duomenimis, apie 19,1 tūkst. gyventojų vis dar turi patikslinti ar pateikti duomenis už 2021 m., o pagal VMI turimus vertinimus – negrąžinta GPM permokos suma siekia 5,5 mln. eurų.

Taigi vidutinė nesusigrąžintų pinigų suma siekia beveik 288 eurus. Tačiau ji gali skirtis priklausomai nuo gautų pajamų ir kiekvienam gyventojui galimų pritaikyti mokesčių lengvatų.

„Atkreipiame dėmesį, kad ši suma gali keistis, nes asmeniui pateikus ar patikslinus duomenis, grąžintino GPM gali nebelikti arba pakisti jo suma. Nesusigrąžinus permokos, ji lieka valstybės bei savivaldybių biudžetuose“, – nurodė M. Andrijaitis.

Dėl ko permokų negrąžina

VMI viršininkės pavaduotojas įvardijo tokias dažniausios priežastys, dėl kurių VMI negali gyventojams grąžinti GPM permokos įprasta tvarka:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • VMI neturi duomenų apie deklaruotas išlaidas (gyventojai deklaruoja išlaidas, kuriomis negali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, pvz., draudimo įmokas moka kiti asmenys, įmokos ne už kaupiamąjį draudimą, draudžia anūkus)
  • Gyventojai sudubliuoja išlaidas (įmokas už studijas deklaruoja ir patys studentai, ir jų tėvai) 
  • Gyventojai neteisingai deklaruoja išskaičiuotus mokesčius (deklaruoja didesnę išskaičiuoto mokesčio sumą nei pateikė tretieji asmenys)
  • Apmokestinamąsias pajamas deklaruoja kaip neapmokestinamąsias (dėl gautų neapmokestintų draudimo išmokų, kurios turi būti apmokestintos)
  • Gyventojai deklaruoja ne visas apmokestinamas pajamas (GPM deklaracijas teikia metų pradžioje, dar iki VMI skelbiamo deklaravimo starto, o tretieji asmenys dar tikslina savo duomenis)
  • Gyventojai deklaruoja ne visas pajamas (pvz., pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto pardavimo pajamas, automobilių pardavimo pajamas, finansinių priemonių pardavimą, individualios veiklos pajamas)
  • Gyventojai neteisingai deklaruoja parduoto turto įsigijimo kainą (ji nesutampa su trečiųjų asmenų informacija)
  • Negali dokumentais pagrįsti deklaruotų išlaidų (pvz., GPM lengvatų automobilių remonto bei pastatų remonto paslaugoms laikotarpiu, deklaracijose už 2019–2021 m. gyventojai neteisingai įrašydavo automobilių remonto, pastatų remonto sumas)
  • Neteisingai deklaruoja savarankiškai iki deklaracijos pateikimo dienos sumokėtą GPM sumą
  • Gyventojas turi ankstesnių nesutvarkytų prievolių (pvz., paskutinė GPM deklaracija teisinga, bet gyventojai nepateikė/nepatikslino ankstesnių metų ar kito mokesčio deklaracijų)
  • GPM permoka įskaitoma turimoms skoloms (deklaracija teisinga, bet susidariusi permoka įskaitoma padengti VMI, Sodros skoloms).

Pasitikrinti, ar jums nepriklauso mokesčio permoka, galima prisijungus prie asmeninės VMI paskyros.

REKLAMA

Už praėjusius metus pajamas deklaruoti galima iki gegužės 2 d.

Pinigus siūlo sugrąžinti automatiškai

Primename, kad Finansų ministerija siūlo pakeisti dabartinę mokesčių deklaravimo ir jų susigrąžinimo tvarką.

Pagal pateiktus pasiūlymus, nuo 2025 m. būtų supaprastintas deklaravimą – VMI parengtų metines deklaracijas apie pusantro milijono gyventojų. Iš jų net apie 70 proc. nereikėtų papildomai deklaracijos tikslinti. Duomenys apie žmonių pajamas gaunami iš trečiųjų asmenų, todėl tik trečdaliui deklaracijas reikės patikslinti.

Po gegužės 1-osios VMI suformuotos deklaracijos būtų laikomos pateiktomis automatiškai, o iki šiol žmonių nesusigražintos priklausančios permokos būtų automatiškai grąžinamos kiekvienam žmogui per dviejų mėnesių laikotarpį.

REKLAMA

Tiesa, kol kas nelabai aišku, kaip VMI žinotų, į kokią tiksliai sąskaitą gyventojui pervesti susidariusią permoką.

Finansų ministerija skaičiuoja, kad 2021 m. tokios nesusigražintos permokos sudarė beveik 60 mln. eurų.

Ministerijos pasiūlymams dar turėtų pritarti visa Vyriausybė. Vėliau atitinkami įstatymų projektai būtų svarstomi Seime.

Uztenka pliurpt nesamones,jei tu skolingas tai jie sugeba nusiimti pinigus be zmogaus zinios o pervesti jie mat negali juk mes visi esame vmi ZINIOJE JIE APIE VISUS MUS VISKA ZINO
Kaip gali atimti, taip tegul sugrąžina
Valstybei automatiškai pinigus grąžinti į sąskaitą iš kurios tą permoka buvo sumokėta? Vagys ir tiek. Jei žmogus prašymo neužpildo tiesiog pavagia jo pinigus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų