• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Oficialiais Valstybinio psichikos sveikatos centro duomenimis, šiuo metu psichikos ligomis serga 4,2 proc. Lietuvos gyventojų, tai yra apie 150 tūkst. žmonių, kuriems reikalinga rimta psichoterapeutų arba psichiatrų pagalba.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak uostamiesčio dienraščio "Vakarų ekspresas", specialistų teigimu, sergančiųjų esą kur kas daugiau, nei skelbia oficiali statistika. Mat, anot jų, nemažai žmonių, turinčių psichikos sveikatos sutrikimų, nesikreipia arba laiku negauna kvalifikuotos pagalbos.

REKLAMA

Medikai tvirtina ir tai, jog žmonės, laiku nesprendžiantys psichologinių problemų, nesusitvarkantys su savo emociniais išgyvenimais ir nesikonsultuojantys su specialistais, galiausiai taip pat suserga psichikos ligomis - depresija, įvairiomis fobijomis.

"Jeigu žmogui reikalinga psichologo konsultacija, tame nėra nieko gėdingo. Priešingai, kai kuriose šalyse ne tik sergantieji proto ar sielos ligomis, bet ir sveiki žmonės į psichologą kreipiasi lygiai taip pat dažnai, kaip ir į savo šeimos gydytoją", - sakė psichiatro ir psichoterapeuto licencijas turintis gydytojas Saulius Liutkus.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ketvirtus metus uostamiestyje veikiančio Psichikos sveikatos centro direktorės Teresės Ramanauskienės, kasmet į centrą pagalbos kreipiasi vis daugiau klaipėdiečių.

"Gydytojų psichiatrų darbas - diagnozuoti ligą ir skirti gydymą. Sutinku, kad depresija nėra gydoma vien vaistais, tam reikalinga tikslesnė diagnozė. Tačiau Klaipėdos psichikos sveikatos centre teikiama pirminė, t.y. ambulatorinė pagalba, todėl neturime psichoterapeutų, atliekančių pacientams gilesnes psichoanalizes", - sakė T. Ramanauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Centre dirba 33 specialistai, iš jų - 10 gydytojų psichiatrų, 10 psichikos sveikatos slaugytojų, 8 socialiniai darbuotojai ir 5 psichologai.

"Nustatyta, kad vienam psichiatrui ir psichikos sveikatos slaugytojai tenka po 20 tūkst. gyventojų, socialiniam darbuotojui - 25 tūkst., psichologui - 40 tūkst. Žinoma, kad tiek specialistų, kiek turime, neužtenka. Besikreipiančiųjų į mūsų centrą yra labai daug. Tačiau priimame tik tuos pacientus, kurie yra prisirašę prie Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centrų", - sakė ji.

REKLAMA

Pasak T. Ramanauskienės, 2000-aisiais, kai buvo įkurtas Psichikos sveikatos centras, buvo apie 20 tūkst. pacientų, 2002-aisiais jau buvo 29 tūkst., pernai - 36 tūkst. pacientų.

Paklausta, kokiais psichikos sveikatos sutrikimais dažniausiai skundžiasi pacientai, psichiatrė T. Ramanauskienė aiškino, jog dažniausiai žmonės kreipiasi dėl rimtų psichikos ligų, kurios lemia proto invalidumą.

REKLAMA

"Tai - šizofrenija, besitęsianti ir besikartojanti sunkios formos depresija, protinis atsilikimas ir kt. Vieniems žmonėms šios ligos yra įgimtos, kiti jomis suserga dėl patirtų stresų ar net kitų sunkių fizinių ligų", - sakė T. Ramanauskienė.

T. Ramanauskienė teigė, kad vienam psichiatrui tenka 3,5 tūkst. pacientų.

Paprašyta patikslinti, vis dėlto kokį gydymą žmogui, turinčiam psichikos sutrikimų, gali skirti psichiatras, T.Ramanauskienė teigė, kad su pacientu daugiau bendrauja psichologas, o psichiatras, remdamasis pagal specialią metodiką atliktais tyrimais, sergančiajam diagnozuoja ligą ir skiria gydymą. Dažniausiai taikomas medikamentinis gydymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos psichiatrijos ligoninės aukščiausios kategorijos psichoterapeutas S. Liutkus, paklaustas, ar tai, jog Lietuvoje daugėja sergančiųjų psichikos ligomis, negąsdina jo, kaip specialisto, atsakė, neigiamai.

"Gerai, kad žmonės kreipiasi pagalbos į psichologus ar psichiatrus. Daug blogiau būtų, jeigu turintieji psichikos sutrikimų tūnotų namie ar atsisakytų gydymo", - teigė jis.

Anot S. Liutkaus, didžiausia problema šiandienos psichiatrijoje - specialistų trūkumas. Visoje Lietuvoje yra apie 100 kvalifikuotų psichiatrų ir psichoterapeutų, galinčių tiksliai nustatyti diagnozę ir kartu skirti efektyvų gydymą. Uostamiestyje tokių specialistų yra apie dešimt.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų