• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tobulą vyrą gali susikurti ir barakuda, ir romantikė

Bul­va­ri­nė spau­da, te­le­vi­zi­jos lai­dos si­mu­liuo­ja mū­sų mąs­ty­mą

Simona PUŽAITĖ

Ar norėtumėte susikurti tobulą vyrą kaip mozaiką, pagal geidžiamus požymius? Jis būtų panašesnis į dainininką Džastiną Byberį ar aktorių Džekį Čaną? Šiaulių universiteto Menų fakulteto magistrantė Ernesta Vaicekauskaitė sukūrė išmaniąją programėlę, pagal kurią vyrą galima pasirinkti taip pat kaip, pavyzdžiui, šokoladą parduotuvėje.

Motyvas – nykstantys jausmai

Darydami baigiamąjį darbą Menų fakulteto auklėtiniai pasmerkti praktiką pagrįsti teoriškai. E. Vaicekauskaitės magistro darbas – interaktyvus dizaino projektas programėlė „Your perfect man“ ("Tavo tobulas vyras"), pritaikyta planšetiniam kompiuteriui.

Programėlės esmė – susikurti vyrą pagal tam tikrus kriterijus. „Skamba feministiškai, barakudiškai ir labai drąsiai, bet tema nėra paviršutiniška“, – patikina dizainerė. Nors programėlėje – daug asmeninio požiūrio.

REKLAMA
REKLAMA

Mergina atkreipia dėmesį, jog anksčiau moteris santuokai rinkdavosi vyrai. Jos būdavo tam tikros aukos. Dabar atvirkščiai – mergina vertina vyrą pagal tai, ar jis turi butą, automobilį, kiek uždirba...

REKLAMA

„Kai jaunos merginos kariasi vyrams ant kaklo dėl materialinių dalykų, šiek tiek keista, juk gyvensi su žmogumi, ne su jo mašina ar butu. Jausmų išnykimas šioje srityje mane šiek tiek šokiruoja“, – vieną iš motyvų, paskatinusių sukurti programėlę, įvardija Ernesta. Minėtą požiūrį plačiai eskaluoja televizijos laidos, geltonoji spauda.

Programėlė yra žaismingas ir ironiškas situacijos atspindys – jei gyvenime vyrus renkamės kaip prekę, kodėl nepabandžius to padaryti iš tikrųjų? Vyro savybės programėlėje sudedamos kaip į pirkinių krepšelį.

REKLAMA
REKLAMA

Tarp įžymybių – anonimas lietuvis

Programėlėje Ernesta išskyrė tam tikrus socialinius kriterijus. Pasirinkus amžiaus grupę (iki 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80 metų), toliau siūlomi stilizuoti bendri įvaizdžiai.

„Augdamos mergaitės įsivaizduoja, kad būsimas vyras atrodys, pavyzdžiui, kaip aktorius Bredas Pitas, todėl įvaizdžiai parinkti pagal konkrečius asmenis, ne iš oro“, – pasakoja kūrėja.

Amžiaus grupėms priskirtos įžymybės: dainininkas Džastinas Byberis, aktorius Zakas Efronas, kovų meistras Džekis Čanas, aktorius Morganas Frymanas, dizaineris Karlas Lagerfildas. Tarp garsenybių yra ir anoniminis lietuvis.

Kaip vienas iš tikslingų tipažų siūlomas Lotynų popmuzikos dainininkas Rikis Martinas, neslepiantis, jog yra gėjus. Tuo kūrėja norėjo parodyti, jog moterys bendrauja su įvairiais vyrais, skatina toleranciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo religijos iki sekso

Pagundai susikurti virtualią tobulybę neatsispiriu ir aš. Maigau programėlę. Vienas iš svarbiausių rodiklių – vyro socialinis statusas, kuriam priklauso daugelis dalykų: darbas, religija, finansinė padėtis. Kiek svajonių princas turėtų stabiliai uždirbti per mėnesį? Kokio dydžio automobilį ar namą turėti?

Dvejoju, ką turėtų dirbti tobulasis: pateikti variantai nuo krepšininko, menininko iki dėstytojo ar teisininko.

Ernesta pabrėžia, jog kiekvienos moters idealaus vyro supratimas yra skirtingas. Vienai svarbesni jo socialiniai įgūdžiai – kaip vyras bendrauja, ar išveda šunį, ar gali pasirūpinti šeima, ar lyderiauja, ar siekia asmeninio tobulėjimo. Kitai svarbiau seksualiniai įpročiai.

REKLAMA

Pateikti tobulo vyro interesai – kultūrinių renginių lankytojas, pasyvaus poilsio prie televizoriaus mėgėjas, vakarėlių žvėris, darboholikas, ekstremalaus sporto mėgėjas ar žvejys. Nors persiplėšk.

Svarbi sudėtinė dalis – seksualinė pozicija ir jausmai. Tarp pasirinkimų – vyro seksualinė orientacija, patirtis – turėtų moterų skaičius, požiūris į laisvo elgesio merginas, santykiai pagrįsti romantika ar materialinėmis dovanomis, kuris santykiuose vadovauja – moteris ar vyras, pasipiršimas iš reikalo ar iš meilės.

Išskrodus vyrą detalėmis ir sujungus jas į visumą, gaunamas rezultatas – tobulo vyro charakteristika. Ernestos programėlė šioje vietoje intrigą palieka – ji iki galo nebaigta. Dar trūksta informacinių technologijų specialistų pagalbos, kurie duomenis susistemintų ir paskelbtų rezultatą.

REKLAMA

Moterų nesudėsi į programėlę

Komercinio programėlės panaudojimo Ernesta neplanavo, tačiau svarsto, jog būtų galima panaudoti pažinčių svetainėse. Vyrai užpildytų informaciją apie save, o moterys – kokių vyrų norėtų. Suvedus duomenis, randamas procentaliai artimiausias partneris.

Programėle naudotis paprasta, nes viskas vaizduojama per grafinius ženklus. Studentė analizavo daug semiotikos veikalų anglų kalba apie simbolių prasmes.

Sudėtingiausia buvo išskirti, kokie yra vyrai, kokia jų gyvenimo filosofija.

„Moteriai pakankamai sunku įsijausti į vyrą, jų gyvenimo būdą. Tarkim, kokie dalykai jiems svarbiausi. Mes juos matome tik iš šalies“, – sako dizainerė. Tą padaryti padėjo žiniasklaidos, įvairios literatūros ir pažįstamų vyrų analizė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mergina atkreipia dėmesį, jog bulvarinė spauda, televizijos laidos simuliuoja mūsų mąstymą – perša tam tikras išvadas ir stereotipus, kurie neatspindi realaus gyvenimo.

„Vienas buvęs grupės draugas pasakė: gerai, kad nekūrei programėlės apie moteris, nes būtum pražuvus. Jos labai sudėtingos, į programėlę nesudėsi“, – juokiasi E. Vaicekauskaitė. Ji svarsto, kad vyrai konkretesni, o moterims tektų pripiešti žymiai daugiau piktogramų.

Svarstant futuristiškai, tokį failą būtų galima įsiinstaliuoti ir supaprastinti tobulo vyro paieškas. Tačiau Ernesta šypteli – visada yra paklaida.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų