• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmininkauja: Jonathanas Freedlandas

Už:

Aleksejus Puškovas

Anatole Kaletsky

Prof. Normanas Stone‘as

Prieš: Edward Lucasas

Dr. Lilija Ševtsova

Ronaldas D. Asmusas

Rusija ir Vakarai susidūrė akis į akį per „The Spectator“ surengtus debatus praėjusio antradienio vakare. Pirmininkas Jonathanas Freedlandas pasveikino pokalbio temos aktualumą: „Iškart po to, kai Rusijoje demokratiškai buvo išrinktas naujas prezidentas.“ Ir pridūrė, kad „kai kuriems gali atrodyti, jog du iš šių žodžių ne visai tikslūs“.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmasis kalbėjusysis Aleksejus Puškovas yra tarptautinių santykių profesorius ir Rusijos televizijos populiariausios einamųjų įvykių laidos vedėjas. Jis paminėjo visą nuoskaudų sąrašą.  Po rugsėjo 11 dienos įvykių prezidentas Putinas rėmė Bushą, nors dauguma rusų norėjo likti neutralūs „kare prieš terorizmą“. JAV įsteigė bazes Centrinėje Azijoje; Rusija pritarė JT invazijos į Afganistaną parėmimui; Rusija taip pat atvėrė savo oro erdvę per Irako karą. O koks buvo atlygis Rusijai? Putinas nuvyko į Busho rančą Kroforde, kur gavo „skanią ant rėmo keptą mėsą ir teksasietišką skrybėlę“. Nepakankamas atlyginimas. Tuo metu NATO tęsė savo ekspansiją į Rytus, o JAV susiruošė „atskirti savo branduolinį saugumą nuo Rusijos, pasitraukdama iš ABM sutarties“. Tokie išdavikiški poelgiai, pasak A. Puškovo, buvo ne tik melagingi, bet ir klaidinantys. Vakarai neturėtų įtarinėti Rusijos dėl agresyvumo, nes „Rusija 15 metų nedalyvavo karinėse operacijose už savo sienų.“ Rimta statistika parėmė šį argumentą. Rusijos metinis karinis biudžetas yra 35 milijardai dolerių . JAV biudžetas – 525 milijardai. Jis atmetė dabartinę įtampą tarp Rytų ir Vakarų, teigdamas, kad tai „ne tikras šaltasis karas, bet juokingas šaltasis karas“.

REKLAMA

Jo priešininkas Edward Lucasas puikiai pasinaudojo savo retoriniais sugebėjimais. Niekam nerūpėjo, kad jo argumentų šaknys buvo tarybinėje praeityje. Jis apibūdino dabartinę Rusiją kaip vaiką, su kuriuo žiauriai elgėsi represyvus diktatoriškas režimas. Ir jis skundėsi, kad Putinas neseniai 1939 metų Ribentropo-Molotovo paktą pavadino „teisiniu“. Dar baisiau yra tai, kad Putinas iškėlė prielaidą, kad Katynės žudynės (20 000 lenkų karininkų išžudymas, kurį vykdė NKVD) buvo nacių darbas. Grįžimas tuo pačiu keliu, pasak Lucasas, yra klasikinė sovietų taktika. „Iš pradžių nusikaltimas, o paskui melas.“ Rusijos dabartinė ekspansija yra finansinė, o ne karinė. „Kai turi bankus, nereikia tankų.“ Žiūrovams patiko jo glaustas ir įtaigus pristatymas.

REKLAMA
REKLAMA

„The Times“ žurnalistas Anatole Kaletsky pakeitė vyravusią nuotaiką su savo tylia, eruditiška ir rafinuota kalba. Jis pripažino, kad „Rusijoje yra nerimą keliančių absoliutistinių tendencijų. Bet per daug nerimauti būtų kvaila. Tai yra natūralaus ciklo dalis. Dešimtojo dešimtmečio pradžioje griūnanti Sovietų Sąjunga atsidūrė anarchijoje. „Tarp anarchijos ir diktatūros”, tarsi astrologas, turintis daktaro laipsnį politikos moksluose, pareiškė Kaletsky, „žmonės visada pasirinks diktatūrą“. Jis pridūrė, kad Ukrainos ir Baltarusijos atsiskyrimas „rusams buvo emociškai skausmingas“. Jis pakvietė visus pažiūrėti į ES ir NATO iš rusų perspektyvos. Jiems šios institucijos atrodo kaip „vokiečių ir prancūzų ekspansionizmo, vykdyto į rytus nuo XII amžiaus, įpėdiniai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusų akademikė daktarė Lilija Ševtsova visus patikino, kad Rusija yra labai draugiška Vakarams. 2000 metais Putinas netgi pasakė, kad jo valstybė gali prisijungti prie NATO. „Tai buvo pasakyta interviu su Davidu Frostu. Jūs prisimenate Davidą Frostą? Jis dirbo BBC?“ – ji paklausė žiūrovų visiškai nuoširdžiai ir nesuprato, kodėl visi juokėsi. Putino sužlugdytas troškimas prisijungti prie NATO buvo grėsminga ir tebesitęsianti nepasitikėjimo priežastis. Vis dėlto ji teigė, kad Vakarų nenoras nuliūdinti Kremlių oligarchus padarė nieko nepaisančiais ir arogantiškais. Ji pridūrė, kad „Rusijos elitas jus gali suvokti kaip priešą, kad užsitikrintų savo išlikimą“.

REKLAMA

Istorikas Normanas Stone‘as pamėgino atvėsinti debatus. „Tai negali būti šaltuoju karu, nes tai nėra dviejų sistemų susidūrimas“. Mūsų baimės dėl Rusijos yra perdėtos. „Rusija tik tampa paprasta valstybe.“ Bet ji susiduria su prietarais ir nelygybe. Latvija įstojo į ES, bet ES jai nesuteikė pasų etninėms mažumoms. Kodėl? „Nes pagrindinė Latvijos mažuma yra rusai.“ Stone apgailestavo dėl Vakarų elgsenos su Rusija dėl „nesibaigiančių įgėlimų ir provokacijų. Mes neturėtume šitaip elgtis.“

REKLAMA

Ronaldas Asmusas, buvęs Bill Clinton ypatinguoju patarėju, pastebėjo, kad JAV neišgalėtų naujo Šaltojo karo. „Tai yra mažiausiai ko mums reikia.“ Jis teigė, kad Rusija pasitelkė „priešą prie vartų“ tam, kad „pateisintų, kas vyksta namie“. Jis mus paskatino ne trauktis, o didžiuotis. Tai yra „nuostabus istorinis pasiekimas, kad buvo sukurta saugesnė Europa su stabilesne ir taikesne siena su Rusija nei tai buvo per šimtmečius.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užbaigdamas debatus Jonathanas Freedlandas sugrįžo prie savo pirmos pastabos. „Šiandien niekas net nepaminėjo Dmitrijaus Medvedevo.“ Stebinantis ir tikras dalykas. Dar labiau stebinantis buvo galutinis balsavimas, kuris pademonstravo didžiulį nuomonės pakeitimą opozicijos naudai.  

Prieš debatus:

Už: 158

Prieš: 359

Nežino: 236

Po debatų:

Už: 181

Prieš: 528

Nežino: 43

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų