REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol tarptautiniai ekspertai ir žiniasklaida aiškinasi, kaip mirė prieštaringai vertinamas rusų oligarchas Borisas Berezovskis, „Ekonomika.lt“ įvardija netikėtus milijonieriaus praeities faktus. Jie bus pateikti ir mano būsimoje knygoje „Vilniaus bomberio išpažintis“.

REKLAMA
REKLAMA

Kai 1994 metų birželio 7-osios pavakare, bene prieštaringiausiai visame pasaulyje vertinto turtuolio B. Berezovskio (praėjus keletui metų po šio įvykio sprukusio iš Rusijos, aut. past.) brangiai kainuojantis pilkas „Mercedes-Benz 600“ sedanas pajudėjo pro vartus iš jam priklausančios „svarbių susitikimų su įtakingiausiais“ rezidencijos, kurią daugelis buvo praminę „Klubu“, Maskvoje, Novokuzneckajos gatvėje, netoliese sprogo šalia šaligatvio paliktas neišvaizdus automobilis.

REKLAMA

Susprogdintas Silvestras

Tą akimirką buvusio milijardieriaus apsaugininką-vairuotoją sprogimo banga išnešiojo gabalais, o B. Berezovskis ir šalia jo buvęs ištikimiausias asmens sargybinis kažkokiu stebuklingu būdu tik apsvilo nuo sprogimo įžiebtos liepsnos. Kad šis užtaisas buvo ypač galingas, iliustruoja faktas, jog nuo sprogimo sukeltos bangos išdužo aštuonių aukštų namo langai kitoje gatvės pusėje ir buvo sužeisti 6 atsitiktiniai praeiviai.

REKLAMA
REKLAMA

Po trijų mėnesių, 1994 metų rugsėjo 13-ąją, Rusijos sostinę vėl sudrebino sprogimas. Šį kartą susprogdintas „Mercedes-Benz 600“. Tąkart jo salone sėdėjo garsusis vietos nusikaltėlių šulas Sergejus Timofejevas, pravarde Silvestras, tuomet Maskvoje įtakingiausios Orechovo gaujos lyderis.

Nors tikrieji abiejų minėtų sprogdinimų užsakovai ir vykdytojai niekada nebuvo nustatyti, žuvus Silvestrui Maskvoje ėmė sklisti kalbos, kad prie jo mirties bene labiausiai galėjo prisidėti B. Berezovskis.

Pražūtingas verslas

Paaiškėjo, kad B. Berezovskis ir Silvestras konfliktavo dėl sandorio: 1994-ųjų kovą Maskvos prekybos ir kooperacijos bankas pardavė Rusijos automobilių aljansui, vadovaujamam B. Berezovskio, du savo vekselius po 500 mln. rublių. Mokėjimo terminas – tų pačių metų balandžio vidurys. Palūkanos – 10 proc. kiekvieno vekselio vertės. Tačiau vekseliai nebuvo laiku apmokėti, o 1 mln. rublių konvertuotas viename bankų ir sudarius fiktyvią sutartį išsiųstas į Izraelį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tarp nešvaraus sandorio dalyvių ir sprogimo iniciatorių buvo nemažai Maskvos vagių autoritetų. Bet realiausiu laikomas į to laikotarpio automobilių įmones nemažai investavęs S. Timofejevas. Artimiausi B. Berezovskio aplinkos žmonės iš Maskvos tikina, kad oligarchas 1994-aisiais buvo visa galva paniręs į prekybą naudotais automobiliais. Jis daugiau niekuo neužsiėmė, tik prekiavo „Žiguli“ ir „Mercedes“.

Esą būtent šis verslas buvusiam didžiausiam Rusijos valdytojo Vladimiro Putino priešininkui padėjo susikrauti įspūdingiausias grynųjų pinigų sumas.

REKLAMA

Ginklų užsuko į Lietuvą

Anot žiniasklaidos, nuo praėjusių metų rugsėjo baigdamas išpardavinėti savo keliolikos milijardų svarų sterlingų vertės turtą žydų tautybės turtuolis B. Berezovskis iš Jungtinės Karalystės persikėlė į gimtąjį Izraelį, kuriame tikėjosi išvengti jam inkriminuojamų užsakomųjų žmogžudysčių ir kitų sunkių nusikaltimų.

Tarp tokių kaltinimų ir 2012-ųjų Kalėdų išvakarėse internete pasklidusiame dviprasmiškai įvertintame rusų dokumentiniame filme „Berezovskis“ pagrindiniam herojui buvo primetama, kad jis neva savo lėšomis finansavo dviejų teroristų vizitą į Ukrainos sostinę Kijevą 2004 metų lapkričio 21-ąją, kai kilo Oranžinė revoliucija.

REKLAMA

Tą vakarą pareigūnai aptiko automobilį, kurio bagažinėje buvo beveik 3 kilogramai sprogstamosios medžiagos – plastito. Mašina palikta šalia tuomečio prezidento Viktoro Juščenkos rezidencijos. Ukrainos specialiųjų tarnybų darbuotojai filmo autoriams pasakojo, kad minėtas plastito kiekis buvo tiesiog milžiniškas – sprogimas nuo žemės paviršiaus galėjo nušluoti net kelis pastatus ir nužudyti arba sunkiai sužeisti visus 100 metrų spinduliu esančius žmones.

Dėl to buvo sulaikyti du įtariami Rusijos piliečiai – Michailas Šugajus ir Maratas Maskvitinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Filmo kūrėjų tvirtinimu, prie šio nusikaltimo planavimo asmeniškai prisidėjo B. Berezovskis, mat turėjo plačių verslo užmojų Ukrainoje. Skelbiama, kad minėto išpuolio organizavimas oligarcho kišenę paplonino net 10 mln. JAV dolerių.

Šiuo metu pakeistomis tapatybėmis gyvenantys buvę sąmokslininkai filmo autoriui prisipažino, kad į Kijevą atsivežė ne tik galingų sprogmenų, bet ir du šaunamuosius ginklus su duslintuvais. Smogikai prieš kamerą, tiesa, slėpdami veidą, pareiškė, kad minėtus ginklus įsigijo Lietuvoje. Nors Maskvoje sprogdintojų duetas buvo teisiamas, netrukus kažkodėl paleistas į laisvę.

REKLAMA

FAKTAI: Šeši pasikėsinimai

Nuo 2000-ųjų Jungtinėje Karalystėje įsikūręs tremtinys milijardierius B. Berezovkis išgyveno 6 pasikėsinimus (tarp jų ir sprogdinimus)

Prieš dešimtmetį, nagrinėjant Rusijos prašymą išduoti B. Berezovskį viename britų teismų, jis teigė, kad vienam „saugumiečiui“ buvo įsakyta vykti į Londoną ir nužudyti jį įdūrus užnuodyta automatinio plunksnakočio plunksna

Tarp Londono aukštuomenės sklandė kalbos, kad klestėjimo laikais turtuolis buvo įsitikinęs, jog vieną dieną Rusijos prezidentas V. Putinas visgi jį nužudys. Todėl neretai pasisamdydavęs net 6 visiškai vienodus limuzinus, kurie išriedėdavo pro jo valdų vartus vienas paskui kitą, bet paskui suskirstydavę į tris poras ir važiuodavę skirtingomis kryptimis, kad supainiotų galimus persekiotojus.

Jo dvare Askote, šalia Londono, buvo įrengti ne tik langai neperšaunamais stiklais, bet ir šarvuotos plieno durys, infraraudonųjų spindulių lazeriniai monitoriai

„Jeigu nesisaugočiau, seniai būčiau lavonas, – anksčiau sakė B. Berezovskis. – Yra žmonių, kurie trokšta mano mirties.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų